Przez 70 lat szkoła w Strzelnie współtworzyła oblicze miasta

Stanisław Kaszyński [email protected]
Klasa maturalna z 1954 r. Pierwsza z lewej Maria Lubik z Poznania, pierwszy z prawej Stanisław Popielewski z Rojewa.
Klasa maturalna z 1954 r. Pierwsza z lewej Maria Lubik z Poznania, pierwszy z prawej Stanisław Popielewski z Rojewa. archiwum
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Świetna kadra, znakomita baza dydaktyczna, sukcesy uczniów. Obchodzące jubileusz 70-lecia liceum ma się czym pochwalić.

W Strzelnie przygotowują ogólnopolskie spotkanie absolwentów i prezentację dorobku Zespołu Szkół, zapoczątkowanego przez powstałe tu po wojnie Liceum Ogólnokształcące.

Takie były początki

Najstarsza kronika szkolna przypomina Filipa Klemińskiego, powojennego kierownika Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelnie, jako głównego inicjatora powstania w tym mieście Liceum Ogólnokształcącego. Prowadząc wówczas także kursy oświatowe Klemiński słusznie uznał, że należy uwzględnić oczekiwania ich uczestników, pragnących dalszego kształcenia się.

8 sierpnia 1945 r. powołano w Strzelnie Komitet Gimnazjalny w składzie: wójtowie - Aleksander Mizerek i Franciszek Lasocki, mecenas Florian Paulus i burmistrz Leon Ornatek. Pierwsze egzaminy do nowej szkoły, która niedługo potem stała się Liceum Ogólnokształcącym, odbyły się już 29 i 30 sierpnia tegoż roku. 18 września 58 uczniów rozpoczęło naukę w Samorządowym Gimnazjum Koedukacyjnym im. Tadeusza Kościuszki w Strzelnie. Pierwszym jego dyrektorem został Józef Pietrzak, a upaństwowienie szkoły nastąpiło 1 stycznia 1950 r. Dziś już tylko nieliczni pamiętają, iż obecny budynek, który dawniej był siedzibą starostwa strzeleńskiego, szkoła otrzymała dopiero w lipcu 1947 r.

W latach 60. w budynku Liceum Ogólnokształcącego uruchomiono Technikum Ekonomiczne, ale przetrwało ono tylko do 1970 r. Jeszcze krócej, bo tylko do 1974 r. działało tu Liceum Ekonomiczne. Wówczas szkoła dysponowała już znacznie rozbudowanym obiektem, który służy młodzieży od początku roku szkolnego 1965/1966.

W pamięci absolwentów

Danuta Tylkowska, absolwentka Liceum z 1964 r. zapisała: " my domorośli poeci, układaliśmy wiersze o nauczycielach. Krążyły one po całej szkole, przepisywane kosztem nie odrobionych zadań domowych, opuszczanych pojedynczych lekcji. Działo się to najczęściej w "tłusty czwartek" lub w "prima aprilis". Oto jeden z przykładów: "A nasz pan dyrektor jak stokrotka polna, przywędruje zawsze kiedy lekcja wolna".

Nauczyciela wspomina także Michał Czapor, absolwent z początku lat pięćdziesiątych: "Nauczycielem języka polskiego w naszej klasie w latach 1948-1952 był Tadeusz Sikorski, humanista, zacny, szlachetny i bardzo poczciwy człowiek". On to podczas szkolnej manifestacji związanej z apelem szkokholmskim o pokój i bezpieczeństwo świata, swój obszerny referat na ten temat zwieńczył niemodną wtedy refleksją: "O prawdziwy pokój błagajmy Boga", zaskakując wszystkich zgromadzonych. Wkrótce Tadeusz Sikorski został pozbawiony pracy w szkole, którą tak kochał. "Świat posmutniał mi jeszcze bardziej"- zapamiętał Michał Czapor.

Dawną atmosferę szkoły trafnie opisała wspomniana już D. Tylkowska:"Byliśmy młodzieżą bardzo patriotyczną, kochaliśmy ojczyznę, chociaż nieco inaczej niż nasze starsze rodzeństwo. Ale przede wszystkim żyliśmy pełnią życia, tęskniąc za czymś innym, ale równocześnie kochaliśmy nasze poczciwe Strzelno. Panowała zgoda, koleżeństwo i przyjaźń, królowały żarty i dowcipy. Umieliśmy sami sobie zorganizować życie w szkole i poza nią".

Dyrektor Zbytniewski

Największy wpływ na wszechstronny rozwój Liceum Ogólnokształcącego w Strzelnie wywarł niewątpliwie Ludwik Zbytniewski, który jako wyjątkowo zaangażowany dyrektor kierował nim w latach 1988-2005. Znał tę szkołę dobrze od lat, jako że był jej uczniem od 1954-1958. - Naszym wychowawcą był wtedy pan prof. Zygmunt Sitniak - wspomina Ludwik Zbytniewski. - Wtedy nauczyciel był dla ucznia wielkim autorytetem i wzorem. Dyscyplina była widoczna nie tylko na lekcjach, ale i na przerwach.

Jako absolwent WSWF (obecnie AWF) w Poznaniu został nauczycielem swojej szkoły już w 1964 r. Od pierwszych dni kierowania szkołą jego wiodącym pragnieniem było przeobrażenie społeczności szkoły: uczniów, rodziców i nauczycieli, w jedną wielką rodzinę. - Chciałem tak sprawować swoją funkcję - mówi Zbytniewski - by wszyscy byli darzeni szacunkiem. Wyjątkową troskę skierowałem także ku nauczycielom, by mogli oni realizować się w szkole zgodnie ze swoimi umiejętnościami i profesjonalizmem.

Jednocześnie Zbytniewski dbał o poprawę bazy dydaktycznej szkoły i wygląd zewnętrzny jej obiektów. Równie ważnym elementem jego działań było pozyskiwanie sponsorów i darczyńców, jak: Sanplast, Murman, Izopol, ZPZ Bronisław i inni. Po latach nadal jest przekonany, że tylko żyjąc dla innych nie dostrzega się upływającego czasu.

Po Zbytniewskim stanowisko dyrektora z powodzeniem przejął Marian Mikołajczak, a przed kilku laty powierzono je Piotrowi Cieślikowi, który również z pasją zabiega o wzbogacanie dorobku strzeleńskiego Zespołu Szkół. A obejmuje on wysokie lokaty jego uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych jak i znaczące osiągnięcia sportowe uczniowskiej drużyny piłki ręcznej.

Jubileusz szkoły

Przypadające w 2015 roku 70-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Strzelnie upamiętnione zostanie IX Zjazdem Absolwentów, również Technikum i Liceum Ekonomicznego.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 27 czerwca br., o godz. 9 . Po okolicznościowych przemówieniach i złożeniu kwiatów na grobach nauczycieli, uczestnicy jubileuszowej imprezy przejdą ulicami Strzelna do kościoła na uroczystą mszę świętą. Wraz z księżmi absolwentami koncelebrować ją będzie najwybitniejszy wychowanek Liceum arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Po wspólnym obiedzie i spotkaniach klasowych organizatorzy i goście wezmą udział w wielkim balu (szczegóły na www.lostrzelno.pl).

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie