- Wychodzimy naprzeciw propozycji radnych, ponieważ zarówno na komisjach i na jednej z sesji była o tym mowa, żeby odnowić szlaki przechodzące przez gminę Gniewkowo, a przy okazji szlak cysterski - argumentował burmistrz Adam Straszyński.
Gniewkowo znajduje się na tym szlaku: po pierwsze ze względu na położenie przy trasie krajowej łączącej miejsca gdzie były opactwa cysterek bądź cystersów (Ląd nad Wartą, Toruń), po drugie ze względu na mało znane istotne związki z historią Zakonu Cystersów (książę Władysław Biały - pobyt u Cystersów, Perkowo - własność Cystersów ze Szpetala).
Korzyści wynikających z przynależności do OSGC ma być sporo: wsparcie stowarzyszenia przy podejmowaniu działań związanych z tematyką cysterską, promocja gminy we wszystkich materiałach promocyjnych wydawanych przez stowarzyszenie i zlecanych prze stowarzyszenie, promocja gminy na targach turystycznych, wymiana młodzieży, rekolekcje i spotkania ekumeniczne prowadzone przez przedstawicieli wspólnot cysterskich.
Burmistrz Adam Straszyński podkreśla, że przez gminę Gniewkowo przechodzi siedem szlaków: Szlak Piastowski, Szlak Świętego Jakuba, Szlak Cysterski, Szlak Świętego Wojciecha, Szlak Bursztynowy, Szlak Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą i Szlak Sikorskiego.
- Są to wszystkie szlaki związane z naszą gminą. Chcemy stworzyć specjalny biuletyn, który będzie o nich opowiadał oraz pokazywał ich przebiegi. Pojawią się również informujące drogowskazy wskazujące kierunki tych szlaków. Dla mieszkańców będzie to coś nowego, coś co będzie odróżniało naszą gminę od innych - zdradza burmistrz.
Opłaty za śmieci w powiecie inowrocławskim. Gdzie są najwyżs...
Zorganizowana grupa przestępcza w gminie Gniewkowo [zdjęcia]
Gniewkowianie z Klubu Górskiego Monte Rosa zdobyli Mont Blan...
Flash Info, odcinek 8 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza
