Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez trzy lata nie naprawiono sypiącego się muru obronnego w Chełmnie! Dlaczego?

Monika Smól
Monika Smól
W 2021 roku fragment muru obronnego w Chełmnie uległ zniszczeniu i dotąd nie został naprawiony
W 2021 roku fragment muru obronnego w Chełmnie uległ zniszczeniu i dotąd nie został naprawiony Nadesłane
- Dlaczego do tej pory to nie zostały naprawione mury obronne, które posypały się w 2021 roku? - pyta Czytelnik. Pytamy w Urzędzie Miasta Chełmna. - Bo to wymaga opracowania programu prac konserwatorskich - mówi Klaudia Peplińska, specjalistka ds. promocji i komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna.

- Bardzo proszę o odpowiedź na jego pytanie, kiedy te prace zostaną w końcu zrealizowane? - docieka chełmnianin. - Przecież te mury to nasze dziedzictwo narodowe. Obiecano, że mury zostaną naprawione, ale nie zimą. Minęło kilka lat - a naprawa nie doszła do skutku.

- Na rewitalizację tych murów kilkanaście lat temu wydano miliony i trzeba o ten wyjątkowy zabytek dbać systematycznie, by efekt prac zachować - informował w 2021 roku Czytelnik. - Czy dla obecnych włodarzy to nie jest ważne? Władze miasta chwalą się kamienicą przy ulicy Grudziądzkiej 36, a naprzeciwko - nawet z jej okien - widać coś tak dramatycznego.

Pisaliśmy o tej sprawie tutaj:

Dlaczego nic nie wydarzyło się od tamtego czasu na zniszczonym odcinku murów?

- Naprawa przedstawionych na zdjęciach ubytków ceglanych przypór murów obronnych wymaga opracowania programu prac konserwatorskich przez osobę posiadająca stosowne kwalifikacje, a następnie uzyskania decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zatwierdzającą przedmiotowy program oraz zezwalającą na prowadzenie robót remontowych konserwatorskich - informuje Klaudia Peplińska. - Później potrzebne jest pozwolenie na budowę ze strony Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Taką ścieżkę musimy pokonać, aby rozpocząć prace. W najbliższym terminie zlecimy opracowanie niezbędnego programu konserwatorskiego. Aktualnie taki program jest opracowywany dla fragmentu odspojonego muru przy przejściu pomiędzy ul. Toruńską a 22 Stycznia. Kolejny program jest opracowywany dla fragmentu muru przy baszcie na Osadzie Rycerskiej, który w górnej części odspaja się w pewnym fragmencie.

Jak podkreśla Klaudia Peplińska, w budżecie miasta zostało zabezpieczone środki na działania związane z utrzymaniem dobrego stanu technicznego murów w kwocie 120 tys. zł.

- W chwili obecnej prosimy WGMiOŚ, by każdą cegłę odspojoną gromadził w magazynie, abyśmy materiał ten mogli wykorzystać w trakcie robót naprawczych, do których przystąpimy po zakończeniu kwestii formalno-prawnych - wskazuje Klaudia Peplińska.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska