Jak działa laser? Dlaczego nanotechnologia nazwana została nauką przyszłości? Jak Jan Czochralski zmienił współczesną elektronikę? Tego wszystkiego dowiedzieć się można w Kcyni.
Mieszkańcom i gościom odwiedzającym miasto udostępniona została interaktywna wystawa pt. "Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu". Czynna będzie ona do soboty 21 czerwca.
- Eksponaty zapierają dech w piersiach - kuszą organizatorzy. Dla zwiedzających przygotowano m.in. ponad 20 interaktywnych stanowisk. Poznać można eksperymenty z dziedziny krystalografii i nanotechnologii. Prezentowana jest też metoda otrzymywania kryształów.
Przeczytaj również: Kcynianin wspaniały, wymyślił monokryształy
Zainteresowani zobaczyć mogą w Kcyni m.in. monokryształ krzemu o długości metra. Niecodziennie zdarza się taka okazja.
O prof. Janie Czochralskim i jego odkryciach opowiadać będą dodatkowo zwiedzającym studenci Politechniki Warszawskiej. By skorzystać z zaproszenia wystarczy odwiedzić w najbliższych dniach Zespół Szkół Licealnych w Kcyni. Na gości czekają tam w godz. 8-14.
Oficjalne otwarcie wystawy, z udziałem rodziny prof. Jana Czochralskiego, naukowców z Politechniki Warszawskiej i władz miasta, odbyło się w szkole w poniedziałek 16 czerwca.
Organizatorzy liczą, że ekspozycja ta przyczyni się do popularyzacji dokonań uczonego z Kcyni, który uznawany jest za prekursora rewolucji elektronicznej i po latach zapomnienia wychodzi wreszcie z cienia .
Czytaj e-wydanie »