Ile trwa przeziębienie?Jakie są jego objawy?
To podstępny wirus atakuje nasze nosy, gardła i zatoki. Gdy już go złapiemy, jesteśmy osłabieni, apatyczni i nie mamy na nic sił. Wirus przenosi się drogą kropelkową i objawia zapaleniem błony śluzowej nosa i gardła.
Jak podaje portal medonet.pl u dorosłych przeziębienie występuje nawet do czterech razy w roku. Dzieci chorują nawet do trzech razy częściej,a osoby w podeszłym wieku raz na rok. Wynika to z tego, że nasz układ odpornościowy z wiekiem uczy się, jak sobie radzić z infekcjami. Najczęściej wirusy łapiemy jesienią i zimą.
Przeczytaj także:Przeziębienie u niemowlaka. Jak można pomóc dziecku w walce z infekcją?
Nasz organizm walczy z infekcją średnio od pięciu do ośmiu dni. Po tym czasie wszystkie objawy powinny zniknąć. Jeśli się tak nie stanie, warto odwiedzić lekarza.
Do najczęstszych objawów przeziębienia należą:
- katar,
- zatkany nos,
- drapanie, pieczenie i suchość w nosie,
- ból gardła,
- chrypka,
- kaszel,
- temperatura (do 38 stopni Celsjusza).
Babcine sposoby na przeziębienie! Sprawdź, czy masz te produ...
Jakie leki pomogą w walce z przeziębieniem?
Najłatwiej jest po prostu wypocić przeziębienie. Poprzez podwyższenie temperatury ciała, zahamuje się rozwój wirusów. Należy pić dużo gorących napojów (herbata z sokiem malinowym, miodem, cytryną lub imbirem), wziąć gorącą kąpiel, a do wody dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego i zadbać o odpowiednie powietrze w mieszkaniu. Suche będzie podrażniać drogi oddechowe.
Na zbicie temperatury pomoże paracetamol, aspiryna lub ibuprofen. Z zapchanym nosem uporają się krople, tabletki lub inhalacje, a na ból gardła pomogą tabletki do ssania (także picie mleka z miodem uśmierzy objawy).
Czym różni się przeziębienie od grypy?
Zarówno za przeziębienie, jak i grypę odpowiadają wirusy. O ile z pierwszą infekcją możemy sobie poradzić bez konieczności spotkania z lekarzem, o tyle z tą drugą nie ma żartów. Do podstawowych objawów grypy zaliczamy wysoką gorączkę (od 39 stopni), ból głowy, mięśni i gardła,a czasem nawet wymioty i biegunkę.
Najgroźniejsze są jednak powikłania, które mogą się pojawić po nieleczonej grypie. Należą do nich m.in. zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego i płuc.
