https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przy drogach w Kujawsko-Pomorskiem powstają aleje drzew. Taka zieleń to same plusy

Marek Weckwerth
Jesienne sadzenie drzew przy drodze wojewódzkiej nr 553 na wysokości Wybcza.
Jesienne sadzenie drzew przy drodze wojewódzkiej nr 553 na wysokości Wybcza. Mikołaj Kuras dla UMWK-P
Tak charakterystyczne dla Kujaw i Pomorza aleje drzew otulające drogi zyskują nowe życie – już nie są wyłącznie wycinane, aby zapewnić bezpieczeństwo kierowcom, ale pojawiają się też nowe.

**Pierwsze takie zadanie w naszym regionie zrealizowano w ubiegłym roku przy drodze wojewódzkiej nr 553 łączącej Toruń z Wybczem. Wzdłuż odcinka tej trasy przebiegającego przez miejscowość Dębiny posadzono 255 lip.

W połowie października zakończył się drugi etap nasadzeń przy DW 553 – wzdłuż drogi zasadzono 309 lip. Najwięcej drzew pojawiło się w rejonie miejscowości Świerczynki, Pigża i Łubianka. Podobnie jak w ubiegłym roku wykonawca zadania został zobowiązany do kilkuletniej pielęgnacji drzew.

Droga wojewódzka nr 553 o długości 21 kilometrów komunikuje Toruń z miejscowościami położonymi w gminach Łubianka i Unisław. Zanim zasadzono drzewa, drogowcy zbudowali ścieżkę rowerową wiodącą po śladzie zlikwidowanej linii kolejowej.

- To tak naprawdę autorski pomysł marszałka Piotra Całbeckiego, który przy pierwszych takich nasadzeniach przy drodze między Unisławiem a Wybczem, przypomniał, że aleje drzew są charakterystycznym elementem dziedzictwa i krajobrazu Kujaw i Pomorza i że dzięki tej akcji zostawimy po sobie trochę cienia – przypomina Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Bydgoszczy.

Taka zieleń to same plusy

Trwają także nasadzenia ponad 5 tysięcy drzew przy pasie drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno-Wąbrzeźno. To klony, dęby, lipy, buki, graby i jesiony, które będą pełnić m.in. funkcję izolacyjną, czyli pomagać w zatrzymywaniu pyłów z drogi oraz redukować emisję dwutlenku węgla.

To też może Cię zainteresować

Drzewa sadzone są za rowami odwadniającymi, w bezpiecznej odległości od jezdni. Program nasadzeń uwzględnił ograniczenia wynikające między innymi z zainstalowanej pod ziemią infrastruktury gazociągowej, wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej.

Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy – trasa nr 548 ma kluczowe znaczenie dla połączenia północnej części regionu, w tym Świecia, Chełmna, Brodnicy i Wąbrzeźna, z autostradą A1 na węźle w Lisewie.

Oficjalne otwarcie 30-kilometrowej kompleksowo zmodernizowanej trasy odbyło się we wrześniu. Sadzenie drzew ma się zakończyć jeszcze w listopadzie.

Ustawa definiuje co to jest zieleń przydrożna

Zgodnie z definicją zieleni przydrożnej zawartej w ustawie o drogach publicznych jest to roślinność umieszczona w pasie drogowym, mająca na celu w szczególności ochronę użytkowników drogi przed oślepianiem przez pojazdy nadjeżdżające z przeciwka, ochronę drogi przed zawiewaniem i zaśnieżaniem, ochronę przyległego terenu przed nadmiernym hałasem, zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby.

To dobro trzeba chronić

Okazuje się, że ochrona zieleni przydrożej ma długą tradycję, która wszakże została niemal zapomniana w ostatnich kilkunastu latach. Zapomniana, bo zarządcom dróg i samorządom zależało bardziej na bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego (których przybywało) niż na ekologii, która zyskuje na znaczeniu w obliczu gwałtownych zmian klimatu.

Edykt karny Fryderyka Wilhelma I Pruskiego wydrukowany w roku 1731 w Królewcu w „Królewskiey Pruskiey Nadworney Drukarni” zakazywał „Pod Winą Taczek Szancowych psowania Wierzbowych – Morwowych – Lipowych y inszych tym podobnych użytecznych drzew psować”. Taka kara, która dotyczyła zwykle żołnierzy, polegała na przykuciu do taczki służącej do budowy szańców.

W myśl współczesnego polskiego prawa - zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, w szczególności usuwania, niszczenia i uszkadzania zadrzewień przydrożnych.

Kwestie wycinki drzew regulowane są obszernie w ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków - wojewódzki konserwator zabytków.

Zezwolenie na usunięcie drzewa w pasie drogowym drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydaje się po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska