
Oto właściwości pistacji. Przy tych schorzeniach nie można jeść pistacji
Pistacje mają wiele udowodnionych naukowo zalet, które sprawiają, że warto włączyć je do swojej diety. Regularne jedzenie pistacji ma dobry wpływ na nasze zdrowie, jednak nie każdy powinien sięgać po te orzechy. Sprawdź, kiedy lepiej nie jeść pistacji >>>>>

Pistacje na odchudzanie
Pistacje mogą wspierać odchudzanie i obniżać ciśnienia krwi. Badania wykazały, że spożywanie ok. 40 g pistacji dziennie w połączeniu z dietą ograniczającą kalorie wiązało się ze znacznym obniżeniem ciśnienia krwi i masy ciała. Osoby, które jedzą pistacje, zauważają też mniejszą chęć na słodycze.
Orzechy są jednocześnie bardzo kaloryczne - 100 g pistacji to ok. 589 kcal. Zbyt duża ilość w diecie może spowodować nadmierne tycie. Z tego powodu osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy powinny ograniczyć ich spożywanie do ok. 1 garści orzechów dziennie.

Alergia na orzechy - objawy
Osoby uczulone na orzechy, takie jak orzeszki ziemne, włoskie czy laskowe, będą też miały alergię na pistacje. Nie mogą spożywać również owoców mango czy nerkowców, ponieważ należą one do tej samej rodziny botanicznej. Objawy alergii widoczne są dość szybko - nawet kilka minut po spożyciu orzechów. Należą do nich:
- obrzęk jamy ustnej i warg,
- wysypka,
- zaczerwienienie i świąd skóry,
- wymioty, mdłości,
- biegunka i bóle brzucha.
Może wystąpić także reakcja anafilaktyczna, która zagraża życiu - pojawiają się duszności, obrzęk przełyku i dróg oddechowych, wodnisty katar i łzawienie spojówek. Może także dojść do omdlenia. W takiej sytuacji chory wymaga jak najszybszej interwencji lekarza.

Pistacje przy chorobach nerek
Orzechy takie jak pistacje, ale także orzeszki ziemne, orzechy nerkowca czy migdały zawierają szczawiany oraz spore ilości potasu, dlatego powinny ich unikać osoby z chorobami nerek, ponieważ mogą one prowadzić do odkładania się szczawianów w postaci kamieni nerkowych. Pistacje zawierają również dużą ilość fosforu a nadmierne spożycie fosforu może powodować problemy u osób z chorobą nerek. Również osoby z dną moczanową nie powinny sięgać po orzeszki pistacjowe.