Po zimnej wiośnie pora rozpocząć przygotowania do lata. Sezon turystyczny zostanie otwarty od 15 czerwca. Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie pierwsze prace już zakończył, ale z większością dopiero rusza. Znaczna część związana jest z przygotowaniem Plaży Miejskiej i jej otoczenia.
- Już wczesną wiosną rozpoczęliśmy od nawiezienia nowego piasku na plażę. Staramy się zabezpieczyć warunku sanitarne spacerowiczom, więc zarówno na plaży miejskiej, jak i na Eko-Bazie, polu namiotowym nad jeziorem Juchacz postawiliśmy przenośne toalety. Przed nami konserwacja pomostu, oczyszczanie dna basenu, drobne prace techniczne i ogólne prace porządkowe – wymienia Marek Chart, dyrektor CSiR.
Ratownicy na sępoleńskiej plaży będą czuwać
Oprócz możliwości korzystania z wiaty wypoczynkowej, boiska do piłki siatkowej oraz mini parku wodnego i placu zabaw dla najmłodszych, wypoczywający mają do dyspozycji wypożyczalnię sprzętu wodnego. Do odpłatnego wypożyczenia są kajaki, łodzie wiosłowe, łodzie wyposażone w silniki elektryczne, rowery wodne, deski do nauki pływania i leżaki. Na wodzie już pojawiają się pierwsze żaglówki.
- Tak wyglądają zabytkowe kościoły i klasztory w powiecie sępoleńskim [zdjęcia]
- Mroczne oblicze atrakcji turystycznych. Tego nie widać na zdjęciach z Instagrama
- „Posadź swoje drzewko” w Nadleśnictwie Lutówko. Tysiące sadzonek znalazło nowy dom
- Grażyna Kędzierska z nagrodą marszałka. "Czytelnik to nie petent a partner"
- Na stadionie miejskim w Sępólnie Krajeńskim lądował śmigłowiec LPR [zdjęcia]
- Atrakcje turystyczne w Czechach. Kilka rekordów architektonicznych i geograficznych
Sezon kąpielowy rozpocznie się już 15 czerwca i potrwa do końca sierpnia. Bezpieczeństwa plażowiczów pilnować będzie dwóch ratowników – codzienne od godziny 11 do 19.
Od wielu lat minusem na plaży jest brak przebieralni z prawdziwego zdarzenia wraz z toaletami.
- W strategii rozwoju miasta jest zawarte kwestia rozbudowy i doposażenia plaży miejskiej o pomieszczenia typowo socjalne. Początkowym planem była budowa hangaru na sprzęt wodny, odpowiednia woprówkę, sprzęt wodny, toalety i przebieralnie. Nie udało się pozyskać funduszy, ale gmina cały czas o tym myśli. Nie jest to drobna inwestycja, którą możemy wykonać z własnego budżetu, ale duża, na którą muszą zgodzić się radni. Temat jest cały czas otwarty i czekamy na możliwość pozyskania dofinansowania unijnego – wyjaśnia dyrektor Chart.
Centrum sportu i rekreacji dysponuje bazą noclegowa w obiektach sportowych. Tych miejsc po remoncie pawilonów noclegowych jest blisko 150. Coraz chętniej jednak przyjezdni korzystają z pola biwakowego, gdzie można rozbić namiot lub postawić przyczepę kempingową.
Gastronomia do wzięcia - przy muszli koncertowej i na molo
Tym, czego brakuje mieszkańcom, jest punkt gastronomiczny działający w sąsiedztwie kąpieliska.
- Możemy wydzierżawić miejsce przy muszli koncertowej na punkt gastronomiczny. Gwarantujemy, że jeśli pojawi się chętny przedsiębiorca, to udostępnimy miejsce na preferencyjnych warunkach. Na pewno zachętą może być to, że w tym miejscu nie funkcjonuje już żadna gastronomia. Byłby jedyny – zaznacza Marek Chart.
Corocznym problemem jest wynajem nad Jeziorem Sępoleńskim kawiarni na molo z amfiteatrem i przystanią żeglarską. Obiekt, w którym można prowadzić działalność przez cały rok, najczęściej działa jedynie w sezonie letnim, choć i z tym są coraz większe trudności. Być może, gdy restauratorzy będą mogli swobodnie działać po luzowaniu obostrzeń pandemicznych, sytuacja się poprawi. Lokal o niewielkiej powierzchni 66 metrów kwadratowych jest wyposażony w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, klimatyzację i ogrzewanie. Przeznaczony jest na kawiarnię. Czynsz wydaje się przystępny, bo 10 zł netto za metr kwadratowy. Problemem jest jedynie małe zaplecze kuchenne, w którym nie można przygotowywać posiłków na miejscu, a serwować jedynie gotowe dania.
Na dzierżawę kawiarni ogłoszony został właśnie przetarg.
- Z telefonów, które do mnie dotarły, mogę powiedzieć, że jest zainteresowanie kawiarnią, choć nie wiem, czy osoby, które je deklarowały, wezmą udział w przetargu. To okaże się 21 maja, gdy będziemy mieli jego rozstrzygnięcie – uprzedza dyrektor CSiR.
Marek Chart nie wyklucza możliwości rozbudowy obiektu. Oferent musi mieć jednak pomysł na działalność.
Przetarg został ogłoszony na 3 lata. Jeśli się okaże, że na ten czas nikt chętny się nie znajdzie, ogłoszony zostanie następny, na wynajem na okres letni, tak, by jednak chociaż w sezonie turystycznym mieszkańcy i goście mogli korzystać z tego urokliwego miejsca.
