Spis treści
Otwarcie sezonu turystycznego 2024
Od soboty, 15 czerwca, można korzystać z letniej infrastruktury na sępoleńskiej plaży. Dopiero co wymieniony został piasek, wyznaczono strefę do kąpieli dla najmłodszych, uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego i dmuchane gadżety dla dzieci, udostępniona jest wieża do skoków do wody, plac zabaw i altanka rekreacyjna. Dla lubiących spędzać czas nad wodą w aktywny sposób do dyspozycji są łódki, kajaki, żaglówki, rowery wodne, deski sup. Ruszyło również pole biwakowe na Eko-Bazie. Niebawem na plaży pojawi się punkt gastronomiczny.
Bezpieczeństwa plażowiczów do końca sierpnia w godzinach 11.00 – 19.00 strzegą ratownik i ratowniczka. Jak poinformował naszą redakcję sanepid, woda w kąpielisku spełnia wszystkie wymagania sanitarne.
Cennik wypożyczalni sprzętu
Dostęp do plaży jest bezpłatny. Darmowe są także parkingi przy kąpielisku. Oferta punktu wypożyczania sprzętu wodnego Centrum Sportu i Rekreacji jest odpłatna. Działa w tych samych godzinach co dyżur ratowników. Cennik przedstawia się następująco:
- wypożyczenie kajaku – 15zł/godz.( w cenę wliczono wypożyczenie kamizelek asekuracyjnych)
- wypożyczenie roweru wodnego 2 os. - 15zł/godz.
- wypożyczenie roweru wodnego 4 os.- 20zł/godz.
- leżak – 5zł/dzień
- parasol – 5zł/dzień
- deska do pływania – 5zł/dzień
- deska SUP - 10zł/godz. (w cenę wliczono wypożyczenie kamizelek asekuracyjnych)
- wypożyczenie kamizelki asekuracyjnej - 15zł/godz.
Dodatkowo, w ofercie do wypożyczenia są żaglówki Sigma 600 i łódź wiosłowa LAKEBORN 405 CLASSIC.
Zły stan pomostów
Gdy w sobotnie przedpołudnie pojawiliśmy się na plaży, nie brakowało już pierwszych amatorów kąpieli: morsów i grupy zorganizowanej dzieci spod Bydgoszczy wraz z opiekunem. Ku końcowi przy domku ratowników zmierzały przygotowania wodnych atrakcji dla dzieci.
Niestety, wiele do życzenia pozostawia stan pomostów. Pojawiają się coraz to nowe dziury, wyłamania, wygięcia, wyszczerbienia i wykruszenia. Gdzieniegdzie wystają gwoździe. Podjęte działania jesienią 2023 roku nie przynoszą rezultatów. To już nie jest pojedyncza wymiana desek, a całego poszycia. Te deski, które mają zaledwie pięć lat, są spróchniałe i niekompletne. W wyrwach spokojnie zmieściłaby się już nie tylko stopa, ale i cała noga. Po takim pomoście biegały dzieci.

Mimo że do budowy obiektu użyto adekwatnego rodzaju drewna (wiąz), które później było impregnowane, jak widać, nie było ono najlepszej jakości.
- Wymiana desek cały czas trwa i pierwsze problemy tak naprawdę pojawiły się już po roku od otwarcia zmodernizowanej plaży. Na bieżąco nad tym pracujemy – mówił na miejscu Robert Czerechowski z Centrum Sportu i Rekreacji.
O tym problemie pisaliśmy więcej tutaj.
Jeszcze tego samego dnia uszkodzone deski, które sfotografowaliśmy, zostały wymienione.
- W trakcie trwania sezonu pracownicy CSiR wraz z ratownikami przed rozpoczęciem korzystania z plaży będą przeprowadzać kontrolę sprzętu i infrastruktury rekreacyjnej, aby zapewnić bezpieczeństwo osób korzystających z plaży - zapewnia Marek Chart, dyrektor CSiR.
Tego brakuje na plaży
Na sępoleńskiej plaży od kilku sezonów wygląda przyzwoicie. Nie można mówić o braku plażowiczów, bo w najgorętsze dni lipca i sierpnia potrafi być tu tłoczno. Ma ona jednak kilka niedociągnięć. Brakuje podstawowego zaplecza sanitarnego: toalet, natrysków i przebieralni z prawdziwego zdarzenia. Do dyspozycji jest tu toi toi i niewielki hydrant z kranem ogrodowym i bieżącą wodą.
Nie najlepszą wizytówką jest muszla koncertowa rodem z PRL-u. Próżno szukać całorocznego lokalu gastronomicznego z bazą noclegową, który działałby w pełnym zakresie. Po Hotelu Jan funkcjonuje prywatny ośrodek terapii uzależnień. Atrakcją przyciągającą turystów z pewnością byłaby nowa infrastruktura turystyczna, jak na przykład domki letniskowe czy park linowy.
Zobacz na zdjęciach, jak wygląda sępoleńska plaża w sezonie 2024:
