https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przypomnieli o swojej wielokulturowości

EF
Marcin Dudek i Andrzej Cieśla, składają znicze przy tablicy upamiętniającej cmenatrz żydowski.
Marcin Dudek i Andrzej Cieśla, składają znicze przy tablicy upamiętniającej cmenatrz żydowski. Ewelina Fuminkowska
Wczoraj podczas spotkania przy tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski rozpoczęto cykl spotkań. Pierwsze poświęcono mieszkańcom pochodzenia żydowskiego.

Aleksandrów Kujawski. Pierwsze spotkanie z cyklu "Spotkania Pamięci"

Aleksandrów Kujawski był przez większość swej historii miastem wielokulturowym, w którym żyły obok siebie społeczności Polaków, Niemców, Rosjan i Żydów.

Aleksandrowski magistrat chce przypomnieć o tej bogatej historii mieszkańcom. Aleksandrowskie Spotkania Pamięci mają zapoczątkować cykl spotkań, w których prócz modlitwy za zmarłych odmówionej przez duchownych różnych wyznań i religii reprezentowanych dawniej wśród społeczności miasta, będzie można zapoznać się z historią miasta.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Pierwsze spotkanie zorganizowane przy tablicy, ustawionej w miejscu dawnej żydowskiej nekropoli, dziś to kawałek uprawianego pola.
Andrzej Cieśla, burmistrz miasta rozpoczął spotkanie od przedstawienia ciekawostek historycznych i zaprezentowania znamienitych postaci, mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego, pochodzenia żydowskiego. Zaznaczając, że w mieście nie było antysemityzmu.

Podczas oficjalnych przemówień, Zbigniew Sołtysiński, radny odczytał dwa listy od Żydów, którzy związani są z Aleksandrowem Kujawskim. Jeden z nich pochodzi od Evelyn Frybork i Vicki Natan z Sydney w Australii, które nie dawno odwiedziły miasto. O Aleksandrowie wspominał im za życia ich ojciec Józef Zakrzewski. Kobiety nie kryją wzruszenia i wdzięczności, że miały okazje pomodlić się przy dawnym cmentarzu.
Natomiast Steven Jakubowski z Chicago w USA, wspominał miasto, w którym nie było antysemityzmu. Przywołał wspomnienia swojego ojca i życie w przedwojennym Aleksandrowskie Kujawski, oraz wojenną tułaczkę po obozach koncentracyjnych i walkę o życie. - Aleksandrów jest inny niż znane mi miasta - pisał w swoim liście Steven Jakubowski. - Zazwyczaj to Żydzi walczą o zachowanie pamięci o sobie, tu ludzie innych wyznań odnawia pamięć o Żydach.

Obecni duchowni różnych wyznań odmówili modlitwy za zmarłych. Obecny był Marcin Dudek Lewin, przedstawiciel Naczelnego Rabina w Polsce, ks. płk Mikołaj Hajduczenia - proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu, ks. Jerzy Molin z parafii ewangelicko - augsburskiej w Toruniu, oraz duchowni rzymskokatoliccy - xx. Leszek Malinowski, Zbigniew Adamiak, Krzysztof Krzemiński i Roman Siuda.

Kolejne spotkania mają odbywać się w dniach 22- 23 kwietnia. - Wtedy została unicestwiona ostatnia grupa Żydów z terenu naszego powiatu - przypomniał Andrzej Cieśla, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska