https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość WORD w Inowrocławiu. Gdzie by tu się rozpędzić...

(dan)
Dwa miesiące temu pisaliśmy o tym, że Inowrocław nie spełnia tylko jednego kryterium określonego w rozporządzeniu ministra transportu. Brakuje nam dwupasmowej drogi, na której można byłoby rozwinąć prędkość do 60 km/h.
Dwa miesiące temu pisaliśmy o tym, że Inowrocław nie spełnia tylko jednego kryterium określonego w rozporządzeniu ministra transportu. Brakuje nam dwupasmowej drogi, na której można byłoby rozwinąć prędkość do 60 km/h. Archiwum
Czy w Inowrocławiu mamy dwupasmowa drogę, na której można byłoby jeździć z prędkością wyższą niż 50 kilometrów na godzinę? Od odpowiedzi na to pytanie zależy przyszłość WORD-u w naszym mieście.

Dwa miesiące temu pisaliśmy o tym, że Inowrocław nie spełnia tylko jednego kryterium określonego w rozporządzeniu ministra transportu. Brakuje nam dwupasmowej drogi, na której można byłoby rozwinąć prędkość do 60 km/h.

Brak dobrej woli?

Radny powiatowy Sławomir Szeliga chciał się dowiedzieć, czy coś w tej sprawie drgnęło. Zapytał więc wicestarostę Włodzimierza Figasa: "czy prezydent wystąpił do starosty w sprawie zmiany organizacji ruchu na drogach powiatowych w Inowrocławiu?" oraz "czy komisja ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu na drogach powiatowych i gminnych analizowała ten wniosek i jaką uzyskał ocenę?"

Otrzymał odpowiedź na piśmie, z której wynikało, iż prezydent z takim wnioskiem nie wystąpił, więc komisja go nie analizowała. Radny zebrane informacje zamieścił na naszym portalu www.mminowroclaw.eu.

Wieści te oburzyły posła Krzysztofa Brejzę, który na swoim profilu na Facebooku napisał: "Szkoda że brakuje dobrej woli starostwa i rządzącego powiatem PSL ws. przywrócenia egzaminów na prawo jazdy w Inowrocławiu. Odpowiedź mija się z prawdą. Skierowany został wniosek w tej sprawie do Zarządu Dróg Powiatowych. Wniosek pozytywnie został zaopiniowany przez komisje "BRD". Co ciekawe, w gronie komisji przeciwko zmianom umożliwiającym przywrócenie zdawania egzaminów na prawo jazdy opowiedział się przedstawiciel... Powiatu (reprezentant Zarządu Dróg Powiatowych)".

Bez kłamstwa

Skontaktowaliśmy się więc z wicestarostą Figasem. Stwierdził, że nie okłamał radnego Szeligi. Radny pytał o wniosek w sprawie drogi powiatowej, a takiego prezydent rzeczywiście nie składał. Ryszard Brejza wnioskował o możliwość zwiększenia prędkości na ulicy Pileckiego, a to jest droga miejska. Komisja analizowała ten wniosek.

Wicestarosta nie chciał nam zdradzić wyniku głosowania komisji w tej sprawie. Zdradził jedynie, że nie była jednomyślna. Dodał, że reprezentant ZDP zwrócił uwagę na dużą wypadkowość na ulicy Pileckiego. W 2012 i 2013 roku na skrzyżowaniu z ulicą Orłowską doszło do 26 kolizji i 3 wypadków. Przygotowany przez ratusz projekt komisja odesłała do uzupełnienia o analizę bezpieczeństwa ruchu. - My nie czynimy żadnych przepaści miedzy miastem a starostwem. Zarzuty posła uważam więc za bezzasadne. Jeśli wniosek zostanie uzupełniony, komisja nie będzie czyniła żadnych trudności - przekonuje Figas.

"60" na ulicy Pileckiego

Monika Dąbrowska z inowrocławskiego ratusza tłumaczy, że prezydent wystąpił o podniesienie prędkości na odcinku około 300 metrów.

- W miejscu, gdzie nie ma zabudowań oraz przejść dla pieszych, a ruch pieszy i rowerowy odbywa się wzdłuż drogi po chodniku i ścieżce rowerowej oddzielonej od jezdni pasem zieleni - dodaje. Sugeruje więc, że zmiany te nie powinny mieć wpływu na pogorszenie bezpieczeństwa.

- Prezydent nie ingeruje w prawa i kompetencje innych zarządców dróg, ale z pewnością mile byłoby widzieć również ich zaangażowanie w umożliwienie spełnienia oczekiwań mieszkańców poprzez podniesienie prędkości jedynie na krótkich 100-200-metrowych odcinkach dróg w sposób bezpieczny dla ich użytkowników - przekonuje pani rzecznik.

Tylko, że ulica Pileckiego nie jest ulicą dwukierunkową dwujezdniową, a właśnie na takiej (zgodnie z tabelą nr 7 rozporządzenia ministra transportu) powinna być podwyższona prędkość. Czas pokaże, czy uda się taką w mieście znaleźć.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek Browiński

Powtórzę komentarz bo poprzedni zniknął:

 

Jak ktoś nie rozróżnia drogi dwujezdniowej od dwupasmowej(dwupasowej) to nie powinien na ten temat pisać!!!

G
Gość

inowrocławscy cierpiarze byliby zadowoleni, gdyby na ulicach jeździły tylko taryfy a najlepiej tylko ich taryfy, w tym cały ambaras i nawalanka w Brejzów, a powiat ma wpisane w genotyp sypać piasek w tryby i wtykać patyki w szprychy brejzowych pomysłów, taka ich patologia nazywana niekiedy "polityką lokalną"

J
JUNAK

Filia WORD-u bydgoskiego w Inowrocławiu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym mieście. Za ośrodkiem egzaminowania podążają specjaliści od rozwiązań komunikacyjno-prawnych w całym zakresie, a szczególnie w edukacji przyszłych kierowców i kierowców. WORD to nie tylko egzaminy na prawo jazdy, to również działania edukacyjne, często bezpłatne dla szkołach podstawowych i przedszkoli, to sponsor naszych inowrocławskich letnich pikników motoryzacyjnych i motocyklowych (znanych już w północnej Polsce.)  Filia WORD stanie się zwornikiem wszystkich służb, bez względu na przydział miejski czy powiatowy czy krajowy, na rzecz B.R.D.

G
Gość
No jakie te miastowe nerwowe, mowią w czache. To od ty cinźki roboty przy tym fortypianie w urzyndzie. Jskiesik gepgrof sie cosik nyrwuje bo wicher slabo od wordu powiwo. A moze un nimo w co sie puknąć.
d
ddddddd

Bardzo się cieszę z tego faktu

w
wyborca

totalna wojna o stołki obraca się przeciw mieszkańcom.

Figas, przed kolejnym wywiadem zastanów się dłużej co powiedzieć, bo z powyższego zieje kompromitacją.

G
Gość

W TV pokazuje się klipy, jakie są skutki, gdy samochód uderzy w pieszego z prędkością 60 km/h, a jakie z 50 km/h. W Inie dopuszczalna jest 50 km/h, a jeżdżą 60-70 km/h. Jak podwyższy się gdziekolwiek do 60 km/h, to będą jeździć 70-80 km/h! Bezpieczeństwo zdecydowanie jest ważniejsze od WORDa!!!

G
Gość
W dniu 20.11.2013 o 18:10, Gość napisał:

Kiedy wreszcie zdrowy rozsądek weźmie górę nad politycznym interesem klanu B. Co ważniejsze bezpieczeństwo mieszkańców czy rozpędzone eLki. W tv codziennie o prędkości samochodów. Ile płaczu rodzin potrąconych na pasach? A w Inowrocławiu waźmiejsza praca dla kumpli? Wstyd. Klanie powaźnie pomódl się.

 


spójrz "połeto" w statystyki i sprawdź ile zdarzeń drogowych powodują owe "elki", a potem puknij się w czachę, bo w złą stronę idziesz w swej prostackiej złośliwości, zapamietaj też, że obok kursanta zawsze siedzi sprawdzony w trudnych sytuacjach instruktor, albo instrukrka, a to nie są kaskaderzy...

G
Gość
Kiedy wreszcie zdrowy rozsądek weźmie górę nad politycznym interesem klanu B. Co ważniejsze bezpieczeństwo mieszkańców czy rozpędzone eLki. W tv codziennie o prędkości samochodów. Ile płaczu rodzin potrąconych na pasach? A w Inowrocławiu waźmiejsza praca dla kumpli? Wstyd. Klanie powaźnie pomódl się.
G
Gość
W dniu 20.11.2013 o 11:21, han napisał:

Podnieśli podatki.

 

 

Żałość człowieka ogarnia kiedy czyta wpisy takich tumanów jak Ty.Jakie podatki podnosi powiat?  No wymień.Podatki w mieście nie podnoszą SLD - owskie dziadziusie a młodzi trzymający władzę w mieście koalicjanci.

p
praca w ZDP

no co wy - przecież wice pomógł takiemu młodemu o nazwisku takim jak on. to co nie pomaga się młodym?

k
karol.M.
W dniu 20.11.2013 o 11:49, wyborca napisał:

 w starostwie akurat miesza sprzedaajne psl, a sld robi za przystawkęw dziadowskim sojuszu, robią prostacko wszystko co możliwe, by paskudzić Brejzom 

a oni podobnie z gorszym skutkiem

G
Gość

dewiza "towarzystwa": po nas choćby potop

G
Gość
W dniu 20.11.2013 o 11:21, han napisał:

Podnieśli podatki.

w obawie przed konkurencją młodych wilczków polityczne towarzycho skutecznie wyperswadowało chęć do mieszkania w tym kraju. oj dziadki dziadki - źle się bawicie!

h
han

Podnieśli podatki.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska