MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Psałterz floriański i inne ważne rękopisy. Gdzie znajdują się odręcznie pisane dzieła polskich wieszczów?

Materiał nadesłany przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Wideo
od 16 lat
W czasach przed wynalezieniem druku, jak wszyscy pamiętamy z lekcji historii, najskuteczniejszą metodą utrwalania i przekazywania informacji było pismo odręczne. Poznajcie historię najważniejszych rękopisów w dziejach Polski – gdzie znajdują się manuskrypty dzieł polskich wieszczów?

Spis treści

Co jest najstarszym rękopisem w Polsce?

Rękopis „Pana Tadeusza[/quot/], autorstwa Adama Mickiewicza
Które dzieło jest najstarszym rękopisem w Polsce? Odpowiedź na to pytanie i inne ciekawostki związane z pismem odręcznym znajdziecie w poniższym artykule.

CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Pleple2000 / CC BY-SA 4.0

Najstarszym znanym rękopisem w Polsce jest tzw. "Biblia królowej Zofii" (ang. "Queen Sophia Bible") lub inaczej "Psałterz Floriański". Jest to jedno z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego. Rękopis ten powstał prawdopodobnie w okresie między 1310 a 1320 rokiem i jest jednym z najstarszych zachowanych manuskryptów w języku polskim.

"Psałterz Floriański" jest rękopisem iluminowanym, zawierającym psalmy w tłumaczeniu na język polski. Został sporządzony na zamówienie królowej Węgier i Polski, Zofii Holszańskiej, dla klasztoru dominikanów na Wawelu w Krakowie. Rękopis składa się z 300 pergaminowych kart i zawiera łącznie 277 iluminacji.

"Psałterz Floriański" jest jednym z najważniejszych zabytków kultury piśmienniczej w Polsce, ponieważ pochodzi z okresu, w którym piśmiennictwo polskie dopiero zaczynało rozwijać się. Stanowi on świadectwo bogatej tradycji iluminatorskiej oraz wpływów sztuki romańskiej i gotyckiej na ziemiach polskich.

Rękopis ten znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, gdzie jest starannie przechowywany i udostępniany do badań naukowych oraz oglądania przez zwiedzających. Jego ogromne znaczenie dla historii polskiej literatury i kultury czyni go niezwykle cennym i ważnym dla polskiej dziedzictwa narodowego.

Rękopisy wieszczów

Adam Mickiewicz (1798-1855) Rękopisy Adama Mickiewicza znajdują się głównie w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w różnych muzeach i archiwach.

Adam Mickiewicz był jednym z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych. Jego najbardziej znane dzieła to "Pan Tadeusz" - epopeja narodowa opowiadająca o losach szlachcica i wydarzeniach związanych z polskim powstaniem, "Dziady" - dramatyczna trylogia, oraz "Sonety krymskie" - zbiór sonetów nawiązujących do pobytu Mickiewicza na Krymie.

Juliusz Słowacki (1809-1849) Rękopisy Juliusza Słowackiego znajdują się głównie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie oraz w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Juliusz Słowacki to jeden z najważniejszych poetów romantycznych w Polsce. Jego twórczość była pełna namiętności, a utwory często oscylowały między wiarą a buntowniczymi ideami. Wśród jego dzieł warto wymienić poemat "Beniowski" oraz dramaty "Kordian" i "Balladyna".

Zygmunt Krasiński (1812-1859) Rękopisy Zygmunta Krasińskiego znajdują się m.in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Zygmunt Krasiński był poetą i dramaturgiem okresu romantyzmu. Jego utwory cechuje głęboki refleksyjny ton, a tematyka często dotyczy moralnych dylematów i losu narodu. Do najbardziej znanych dzieł Krasińskiego należą dramaty "Nie-Boska Komedia" oraz "Irydion".

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) Rękopisy Cypriana Kamila Norwida znajdują się m.in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Cyprian Kamil Norwid był poetą i prozaikiem, który pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Jego wiersze charakteryzują się refleksyjnym podejściem do życia i silnym patriotyzmem. Wybitne utwory Norwida to m.in. "Vade-mecum" oraz sonet "Moja piosnka".

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Niesamowite szlaki oraz opisy najwspanialszych obiektów dostępne są w nowej aplikacji NIKZMonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii.

Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Podczas poszukiwań inspiracji do wojaży po kraju, niezastąpiona jest za to strona internetowa Spotkania z zabytkami, gdzie – oprócz najważniejszych informacji – można poznać mniej znane fakty na temat poszczególnych zakątków Polski.

Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Figury świętych na ziemi kłodzkiej. Wyjątkowe obiekty, które miały chronić mieszkańców przed katastrofą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Psałterz floriański i inne ważne rękopisy. Gdzie znajdują się odręcznie pisane dzieła polskich wieszczów? - Strona Podróży

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska