Szczekanie to naturalny dźwięk, jaki wydają psy. Jest tak naturalny, jak mowa dla ludzi. Psy komunikują się ze sobą szczekaniem, ale też dają swoim właścicielom różne sygnały. Szczekaniem informują o niebezpieczeństwie, zwracają na coś uwagę, ale także okazują emocje, te negatywne i te pozytywne. Niektórzy fani zwierząt cenią sobie jednak ciszę. Są psy stworzone specjalne dla nich, które na co dzień praktycznie nie szczekają.
Oto lista najmniej hałaśliwych ras psów - lista w poniższej galerii
Mimo że zdajemy sobie sprawę, iż szczekanie jest sprawą zupełnie normalną, dla niektórych z nas może okazać się zwyczajnie uciążliwe. Szczekanie ma jeden cel, zakomunikowanie tego, co pies w danej chwili czuje. Żeby odpowiedzieć na główne pytanie, należałoby najpierw zrozumieć, czemu nasz pies szczeka. Powodów może być wiele, a oto niektóre z nich:
- Strach
- Radość
- Gniew
- Ekscytacja
- Sposób na zwrócenie na siebie uwagi
- Nuda
- Nadmiar energii
- Nadpobudliwość
- Różne choroby np. głuchota
Oczywiście samego psiego szczekania nie da się zupełnie wyeliminować, ponieważ jest to sposób na porozumiewanie się tych przyjacielskich zwierząt i często kwestia natury danej rasy, z którą nigdy nie wygramy. Możemy jednak spróbować wyeliminować czynnik stresogenny, który powoduje u psa uciążliwe szczekanie oraz zbudować z nim jak najlepszą relację.
Pamiętajmy, by nie karcić naszego zwierzaka w czasie, gdy szczeka radośnie nam na przywitanie. Może to przyczynić się do rozwoju w nim różnego rodzaju fobii. Warto obserwować psie szczekanie, może dać nam wiele cennych wskazówek a także pomóc w zauważeniu choroby. Najczęstszą przyczyną psiego ujadania jest głuchota – niezdolność do słyszenia w jednym lub obu uszach. Obserwujmy więc bacznie nasze psy!
