W gospodarstwie w miejscowości Radonia, w gminie Wielowieś, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim utrzymywano 275 gęsi, 67 kaczek, ok. 650 brojlerów kurzych oraz 3380 kur niosek oraz piskląt kurzych. Wyniki badań potwierdzające wystąpienie wirusa otrzymano 2 marca.
Po stwierdzeniu ogniska grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m.in. takie działania:
- niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
- usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
- zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
- gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków, podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.
Kiedy w fermie znów może pojawić się ptactwo? Po upływie 21 dni od dnia zakończenia ostatecznego czyszczenia i odkażania.
Wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby). W obu obszarach zalecono utrzymywanie drobiu w zamknięciu bez dostępu do ptactwa dzikiego, czyszczenie i odkażanie pomieszczeń, narzędzi, sprzętu i środków transportu używanych przy obsłudze drobiu, karmienie drobiu paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolnożyjących.
Kolejne ze wskazań to stosowanie higieny przez osoby obsługujące ptaki (mycie, dezynfekcja rąk i obuwia, osobna odzież do obsługi drobiu), a na obszarze zapowietrzonym dodatkowo wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami, gdzie utrzymuje się drób). W promieniu 3 km od ogniska zalecone jest prowadzenie rejestrów osób wchodzących do gospodarstwa z wyłączeniem pomieszczeń mieszkalnych.
Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni. Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.
W powiecie gliwickim ponownie został wyznaczony obszar zapowietrzony obejmujący teren 3 km. od miejsca wystąpienia choroby. Na obszarze tym leżą następujące miejscowości: Radonia, Borowiany, Świbie, Raduń, Kieleczka i część Wielowsi.
