W związku z tą sytuacją w Grudziądzu i powiecie wprowadzono stan gotowości wszystkich służb reagowania kryzysowego. Ponad dwie godziny, z udziałem Andrzeja Wiśniewskiego, prezydenta miasta i Wiesława Drożdży, starosty grudziądzkiego powiatu ziemskiego, obradowały wczoraj na wspólnym posiedzeniu Miejski i Powiatowy Zespoły Zarządzania Kryzysowego. Z udziałem Powiatowego Lekarza Weterynarii wyznaczono strefy - zapowietrzoną, obejmującą obszar o promieniu 3 kilometrów od miejsca, w którym znaleziono łabędzia oraz strefę zagrożoną o promieniu 10 km, która zahacza o dwa sąsiednie powiaty: świecki i chełmiński.
W takcie wczorajszego wspólnego posiedzenia sztabów kryzysowych podjęto decyzję o natychmiastowym zainstalowaniu mat dezynfekujących - samochodowych, które już wczoraj wieczorem pojawić się miały na ulicach wylotowych z miasta: Warszawskiej, Gdyńskiej, Paderewskiego, Kwidzyńskiej i Szosie Toruńskiej. Maty dezynfekcyjne dla pieszych zlokalizowano przed dworcami PKP i PKS. Dziś strefy zostaną oznaczone odpowiednimi tablicami informacyjnymi.
- Mimo, że jeszcze nie wiadomo, czy martwy łabędź znaleziony w Grudziądzu__padł na skutek groźnego dla ludzi wirusa ptasiej grypy H5N1, konieczne jest wprowadzenie w Grudziądzu i okolicy wszystkich procedur bezpieczeństwa - mówi dr Bogumiła Mikołajczak, kujawsko-pomorski wojewódzki lekarz weterynarii w Bydgoszczy - Z racji tego, że teren 10-kilometrowej strefy zagrożenia obejmuje częściowo aż trzy powiaty działania grudziądzkich służb reagowania kryzysowego koordynowane są przez wojewodę kujawsko-pomorskiego. Wydałam już także polecenie podległym mi grudziądzkim lekarzom weterynarii o przystąpieniu do natychmiastowej lustracji ferm drobiu hodowlanego.
_Jak się dowiedzieliśmy lekarze weterynarii wraz z policjantami już wczoraj wieczorem dokonywali inwentaryzacji drobiu w podgrudziądzkich wsiach, m.in.: Rozgartach, Szynychu i Pieńkach Królewskich.
_Jak nas zapewniono, wszystkie służby w mieście i powiecie są dobrze przygotowane na ewentualność wystąpienia każdej odmiany wirusa ptasiej grypy. Wprowadzenie zaostrzeń sanitarno-weterynaryjnych ma dać mieszkańcom poczucie pełnego bezpieczeństwa.
![]() |