Dywany tkane dziś na nowoczesnych krosnach mają za sobą historię sięgającą starożytności. Obecnie maszyny zastąpiły zręczne palce wiążące setki tysięcy, częstokroć miliony węzełków na każdym metrze kwadratowym tkaniny...
Mówi się, że to Iran jest miejscem, gdzie powstały ręcznie tkane dywany. Najstarsze i najpiękniejsze na świecie dywany z pewnością pochodzą z tego kraju.
Iran i co dalej?
Ten wspaniały wyrób tkacki ma bardzo długą historię. Pierwsze kobierce powstały w plemionach koczowniczych, które w ciągu długiego czasu, nauczyły się sztuki przeplatania ze sobą miękkich włókien i wykorzystywania wełny zwierząt tworząc z niej coś w rodzaju filcu. W tamtej odległej epoce, głównym zastosowaniem kobierców była przede wszystkim ochrona przed zimnem, a z biegiem czasu zabezpieczenie się przed złymi mocami za pomocą magicznych symboli, które były na nich umieszczane.
Wraz z upływem czasu pojawiło się pragnienie doznawania wrażeń estetycznych. Kobierce stawały się bardziej kolorowe, a motywy dekoracyjne bardziej złożone i bogate. Powoli przestawały pełnić pierwotną rolę i stawały się ważnym elementem ozdobnym namiotów, pałaców i wnętrz.
Od plemion koczowniczych sztukę wiązania kobierców przejęła ludność osiadła. W Iranie, sztuka tkania dywanów wiązanych - licząca ponad 2500 lat - zachowała swą niezmienność do dziś. Jest świadectwem poszukiwania autentycznego piękna, którego nie zdołały zagłuszyć katastrofy naturalne, ani też najeźdźcy.
Pazyryk utkali tkacze perscy
W 1949 roku, na Syberii, w pobliżu północno-wschodniej granicy Mongolii, rosyjski archeolog Rudienko odkrył w grobowcu jednego z wodzów scytyjskich, zamknięty w bryle lodu przepiękny wełniany kobierzec pochodzący z V w. p.n.e. To był dowód na to, ze kobiernictwo było sztuką antyczną.
Do tej pory zapiski na temat dywanów w starożytności były poparte domniemaniami uczonych na temat techniki tkackiej, materiałów i wzornictwa. W oparciu o badania, kobierzec z Syberii jest uważany za najstarszy kobierzec na świecie i najprawdopodobniej jest dziełem tkaczy perskich, zresztą posiada motywy charakterystyczne dla dynastii Achaemeńskiej (perska dynastia panująca od roku 550 do 331 p.n.e.).
Właśnie owe motywy, według badaczy, świadczą o jego perskim pochodzeniu, o tym, że został sprzedany i w taki to sposób trafił do władcy scytyjskiego.
Inni wierzą, że został wykonany w okolicy jego odkrycia. Pazyryk - bo tak nazywają ten wyjątkowy dywan - ma wielkość około 180 na 180 centymetrów i 36 symetrycznych węzełków na każdym centymetrze kwadratowym. Obecnie znajduje się w Ermitażu w Petersburgu.
Dziś kobierce ręcznie tkane są drugim źródłem dochodu Iranu, gdyż swoim pięknem, bogactwem wzorów i kolorów, a także jakością wykonania urzekły miliony odbiorców na całym świecie.
Pielęgnacja i użytkowanie
Dywany należy zabezpieczać przed wilgocią i unikać w miarę możliwości ich przemoczenia. Trzeba je regularnie czyścić odkurzaczem, na sucho. Powinniśmy to robić co najmniej raz w tygodniu, szczególnie w miejscach intensywnego użytkowania. Nie należy dopuszczać do ich intensywnego zabrudzenia.
W początkowym okresie użytkowania (do 6 miesięcy) nie powinno się używać nasadki szczotkowej. Wszystkie plamy i zanieczyszczenia powinny być bezzwłocznie usuwane. Pranie dywanu najlepiej zlecać wyspecjalizowanej firmie.
Usuwanie plam należy rozpocząć bezpośrednio po ich powstaniu. Bardzo ważne jest stosowanie w tym celu właściwego środka chemicznego.
Aby uniknąć powiększania się plamy i powstania zacieków, kontury zaplamionej powierzchni można posypać niewielką ilością talku.
Czyszczenie zaczynamy od krawędzi plam do wewnątrz. Środki płynne stosujemy z umiarem unikając przemoczenia dywanu. Do suszenia po wywabianiu stosujemy bawełnianą szmatkę lub bibułę. Przed zastosowaniem środków chemicznych w celu usunięcia zanieczyszczeń dywanów, lepiej zapoznać się z zaleceniami i ostrzeżeniami producentów.
Dywan na gwarancji
Każdy dywan objęty jest 12-miesięczną gwarancją. Producent powinien zagwarantować wysoką jakość wyrobu, jego trwałość i odpowiednie cechy użytkowe. Gwarancja dotyczy wad i usterek mających wpływ na klasyfikację jakościową dywanu oraz uszkodzeń powstałych w trakcie transportu dywanu pod wskazany adres.
Zasady gwarancji regulują odpowiednie przepisy prawne. Oprócz prawa gwarancji, zgodnie z polskim ustawodawstwem, klientowi przysługują również prawa wynikające z tytułu rękojmi za wady fizyczne ukryte w towarze.
-------
Plamy trudne do usunięcia: czerwone wino, długopis z wkładem filcowym, farba olejna, kawa, lakier do paznokci, płyn do konserwacji mebli, rdza, smoła, szminka, środek wybielający.
-------
Plamy łatwe do usunięcia to: czekolada, farba emulsyjna, guma do żucia, herbata, cola, jajka, krew, masło, pasta do obuwia, pasta do podłogi, sosy, śmietana, wosk.
-------
Środki do usuwania plam: zimna woda, kwas cytrynowy, 5% roztwór wodny, nadboran sodowy, płyn do szamponowania dywanów.
