Puchar Świata w Szeged

(kf)
Sandra Pawełczak, kajakarka UKS Kopernik Bydgoszcz wraz z koleżankami z reprezentacji wywalczyła trzecie miejsce w K-4 na 1000 m w rozegranych w węgierskim Szeged zawodach Pucharu Świata. Biało-czerwoni trzy razy stawali na najniższym stopniu podium.

Biało-czerwoni, choć - w porównaniu z występem w pierwszych zawodach PŚ w Zagrzebiu - wystąpili prawie w najsilniejszym składzie, nie zanotowali znaczących sukcesów. Dobrze wypadły kajakarki, podopieczne bydgoszczanina Michała Brzuchalskiego, które pod nieobecność Beaty Mikołajczyk i Anety Koniecznej dwukrotnie stawały na najniższym stopniu podium.

Mocne Węgierki i Chinki

W czwórce na 1000 m Sandra Pawełczak wraz z Eweliną Wojnarowską, Małgorzatą Chojnacką i Iwoną Pyżalską musiały uznać wyższość Węgierek i Chinek, zaś w dwójce na 200 m Dorota Kuczkowska z Martą Walczykiewicz zameldowały się na celowniku za Słowaczkami i Węgierkami (na 500 m zajęły 4. lokatę)
Kajakarka UKS Kopernik płynęła też w czwórce na 200 i 500 m, zajmując odpowiednio 4. i 7. miejsce. W sprincie Polki uległy Węgierkom, Szwedkom i Portugalkom, które prowadzi bydgoszczanin, były trener kadry kajakarzy, Ryszard Hoppe. W dwójkach nieźle zaprezentowała się też druga z bydgoszczanek Anna Górzyńska. Kajakarka UKS Kormoran wraz z Edytą Dzieniszewską na dystansie 1000 m zajęły wysokie 5. miejsce, a na 200 m były 9. Z kolei na 500 m, gdzie jej partnerką była Iwona Pyżalska, Polki popłynęły w finale B, gdzie zajęły 6. pozycję.

Mariusz daleko

W rywalizacji kajakarzy wystartowała trójka reprezentantów Zawiszy. Najlepiej wypadł Paweł Baumann, który w czwórce wespół z Dawidem Wardowiczem, Przemysławem Gawrychem i Rafałem Jackowiakiem zajmował na 500 i 1000 m 7. miejsce. Słabo wypadł Mariusz Kujawski, który z Tomaszem Górskim start w dwójkach na 1000 m zakończył na eliminacjach. Polacy zajęli 8. miejsce i do zwycięzców stracili aż 15 sekund. Podobnie zresztą stało się z drugą dwójką Tomasz Mendelski, Adam Wysocki, która uzyskała jeszcze gorszy rezultat. Na dystansie o połowę krótszym Medelski z Wysockim zajęli 3. miejsce w finale B, a Kujawski z Górskim 7. w finale C. Na eliminacjach w K-1 500 i 1000 m zakończył swój udział Sylwester Pawlak. Marek Twardowski, mistrz świata w K-1 500 m w tym minął celownik na 5. pozycji. Ma więc nad czym rozmyślać trener Olgierd Światowiak, biorąc pod uwagę nie najlepszą atmosferę w grupie.

Brąz Baraszkiewicza

W grupie kanadyjkarzy 3. miejsce wywalczył Paweł Barszkiewicz w C-1 500 m. Ten sam zawodnik wraz z Wojciechem Tyszyńskim zajęli 5. lokatę w dwójkach na 1000 m.

Na 500 m Daniel Jędraszko z Romanem Rynkiewiczem uplasowali się na 4. pozycji, a Marcin Grzybowski z Łukaszem Woszczyńskim na 7. W kanadyjkowej jedynce na 1000 m 5. był Paweł Skowroński.
Za dwa tygodnie wodniacy spotkają się w Bydgoszczy na drugiej eliminacji do kadry, a kolejny międzynarodowy sprawdzian nastąpi podczas mistrzostw Europy w hiszpańskiej miejscowości Pontevedra (26.06-1.07)