Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza podkreśla, że system szacowania strat suszowych wymaga zmiany. Mowa o większej liczbie punktów pomiarowych w terenie. Wniosek KPIR przyjęła Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zwróciła się w tej sprawie do ministerstwa rolnictwa.
-Przy obecnych zmianach klimatycznych i anomaliach bardzo często występują opady punktowe i nie obejmują one całego obszaru objętego pomiarem. Ponadto, na glebach lekkich wciąż występują następstwa poprzednich okresów suszowych i zjawisko suszy występuje szybciej i z większym skutkiem, co jest niezauważalne przy obecnej sieci pomiarowej - podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
Jaka jest odpowiedź ministerstwa?
Resort wylicza, że - przy wyznaczaniu obszarów zagrożonych suszą dla poszczególnych upraw - uwzględniane są czynniki: warunki pogodowe, podatność gleby na suszę.
"Dane wykorzystywane do obliczenia wartości klimatycznego bilansu wodnego (KBW) pochodzą z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (59 stacji synoptycznych, 195 stacji telemetrycznych i 294 posterunków opadowych), z 60 stacji Ośrodków Doradztwa Rolniczego, z 39 stacji Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), z 60 stacji Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) oraz z 16 stacji jednostek samorządu terytorialnego i z 3 stacji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W celu zachowania najwyższej jakości danych pomiarowo – obserwacyjnych na stacjach IMGW, IUNG, ODR zainstalowane są zdublowane przyrządy pomiarowe, np. dwa deszczomierze. Pozwala to na wychwycenie błędów wynikających z potencjalnych awarii urządzenia. W celu zwiększenia dokładności określenia pola opadu atmosferycznego od 2020 roku zostały włączone do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej dane pochodzące z naziemnych radarów", tłumaczy wiceminister Ryszard Bartosik.
Jak czytamy w jego odpowiedzi, uzyskanie informacji generowanych przez meteorologiczne radary naziemne pozwala na znaczne uszczegółowienie pola opadów dla całego kraju, gdyż są dostępne w rozdzielczości 1x1 km.
- Zwiększenie dokładności określenia wielkości opadu na terenie kraju powoduje, że następuje zdecydowana poprawa szczegółowości wyznaczenia granic obszarów objętych suszą rolniczą - stwierdza wiceminister.
Źródło informacji: KPIR
