PWSZ w liczbach
PWSZ w liczbach
n Uczelnia ma 2 tys. studentów na kierunkach: filologia angielska, germańska, polska, rosyjska oraz pedagogika, administracja, zarządzanie i informatyka inżynierska
n Zatrudnia 200 pracowników, w tym 156 naukowo-dydaktycznych
n Baza dydaktyczna to trzy zespoły budynków o powierzchni ponad 11 tys. metrów kwadratowych
n Biblioteka PWZS liczy 33 tys.woluminów
n Do dyspozycji studentów jest 67 miejsc w domu studenta, wyposażonego m.in.w bezpłatny dostęp do internetu
"Zakochaj się w PWZS-ce" - takie hasło przyświeca każdego roku dniom otwartym we włocławskiej uczelni. Dość niekonwencjonalne hasło, ale trafione, bo szkołę odwiedzają wówczas tłumy młodych ludzi. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która powstała w 2001 roku, przyciąga takimi właśnie niekonwencjonalnymi akcjami promocyjnymi.
Tłumnie było także wczoraj podczas dziesięciolecia uczelni. Jubileusz obchodzono w budynku PWSZ przy ul. Obrońców Wisły, nowoczesnym, funkcjonalnym, z najpiękniejszym widokiem w mieście - na Włocławek po lewej stronie rzeki.
- Cieszę się, że mogłam wrócić w progi mojej uczelni - mówi pani Anna, która PWSZ ukończyła sześć lat temu. - Tutaj zdobyłam tytuł licencjacki, kontynuowałam naukę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie obroniłam magisterkę. Ale to z PWZS wyniosłam najfajniejsze wspomnienia. Mam grono znajomych, z którymi utrzymuję kontakt do dziś.
Z kilkoma z nich pani Anna spotkała się podczas wczorajszych uroczystości. Moment był wzruszający dla wielu studentów i pracowników uczelni - nie tylko z powodu wspomnień.
Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał uczelni odznakę honorową za zasługi dla województwa. Szkoła ma też od wczoraj swój sztandar, który poświęcono we włocławskiej katedrze. - Jubileusz to na pewno dobra okazja do podsumowań - mówi prof. Tadeusz Dubicki, rektor uczelni. - Dziesięć lat działalności utwierdza w przekonaniu, że warto było walczyć o taką regionalną placówkę. Dzięki niej wielu młodych ludzi, pochodzących z niezamożnych rodzin, choć nie tylko, może zdobyć wykształcenie i zawód.
Zmienia się rzeczywistość wokół uczelni, zmienia się i sama szkoła. - Jednym z pierwszych kierunków były stosunki międzynarodowe - mówi rektor Tadeusz Dubicki. - Dziś wygaszamy stosunki międzynarodowe, polonistykę, bo cieszyły się coraz mniejszym zainteresowaniem absolwentów szkół średnich. Musimy dostosować się do ich oczekiwań, a także oczekiwań rynku pracy. Uczelnia chce położyć nacisk na kształcenie zawodowe, w tym inżynierskie - podkreśla rektor.
Najnowszym wyzwaniem dla uczelni jest e-learning, czyli nauczanie w sieci. PWSZ uruchomiła platformę e-learnin-gową, dzięki której można uczestniczyć w 177 kursach. - Ta metoda daje nowe możliwości zdobywania wiedzy. Będziemy ją rozwijać - zapewnia rektor PWSZ. Uczelnia przygotowuje się także do otwarcia w tym dziesięcioleciu nowych specjalizacji - na początek będzie to logistyka w zarządzaniu.