5 z 14
Składniki:...
fot. AniaGotuje.pl

Najlepsze wigilijne przepisy - kapusta z grzybami

Składniki:
1 kg kapusty kiszonej
50 g suszonych grzybów
2 cebule - 300 g
mała marchewka - 100 g
5 łyżek oleju
3,5 szklanki wody
przyprawy: 2 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki pieprzu, łyżeczka cukru

Kapusta wigilijna
Zacznij od suszonych grzybów. Ja sięgam najczęściej po suszone kapelusze podgrzybków. Jeśli masz suszone prawdziwki.. to jeszcze lepiej. 50 gramów suszonych grzybów, to mniej więcej dwie garście grzybków. Suszone grzyby umieść w większym naczyniu i zalej dwiema szklankami zimnej wody... może być woda z kranu.

Miseczkę przykryj np. talerzykiem i odstaw w suche i chłodne miejsce na 12 godzin, a najlepiej na całą noc. Grzyby wchłoną część wody i zmiękną. Różnicę widać od razu. Woda zrobiła się ciemna, a grzyby lekko napuchły.

Wodę z moczenia grzybów przelej do małego naczynia. Będzie to cała szklanka ciemniej wody. Nie wylewaj jej. Woda po moczeniu grzybów jest idealna do kapusty, którą zaraz zaczniesz gotować. Odsączone grzybki pokrój w cienkie paseczki lub też jeszcze drobniej.

Dwie większe cebule obierz i drobno poszatkuj. Na nagrzaną patelnię wylej pięć łyżek oleju. Dodaj poszatkowaną cebulę i podsmażaj na średniej mocy palnika przez około 10 minut.

Czas na kiszoną kapustę. Potrzebujesz jeden kilogram odsączonej już kiszonej kapusty. Ja nie płuczę kapusty, a lekko odciskam nadmiar wody do osobnej miski. (Sprawdź jednak smak kapusty i zdecyduj, czy wolisz ją przepłukać, czy lubisz bardziej kwaśne danie). Wody z odciśniętej kapusty nie wylewam. Taka woda idealnie nadaje się do wzbogacenia smaku niektórych zup np. grzybowej z grochem.

Odciśniętą kapustę kiszoną umieść w dużym garnku. Czy kapusta kiszona zawiera śladowe ilości tartej marchewki, czy też nie.. ja i tak zawsze ścieram dodatkowo jedną, małą marchew. Marchewkę wcześniej umyj, obierz i zetrzyj na tarce, na grubych oczkach bezpośrednio do garnka z kapustą kiszoną.
Dodaj też przyprawy. Liście laurowe rozcieram w dłoniach na super drobne kawałeczki. Jeśli objawiasz się ostrych kawałków liści, to możesz też dodać do kapusty całe liście laurowe. W moździerzu miażdżę też ziarna pieprzu i ziela angielskiego. Tutaj możesz też użyć pieprzu mielonego oraz całych ziaren ziela.

Do garnka przekładam też całą zawartość patelni z podsmażoną cebulką oraz posiekane grzybki. Wlej również wodę z moczenia grzybów oraz dodatkowo 1,5 szklanki zimnej wody.

Całość dokładnie wymieszaj dużą, drewnianą łyżką. Garnek przykryj przykrywką i ustaw średnią moc palnika. Gdy kapusta zacznie się gotować zmniejsz moc palnika do malej i zamieszaj kapustę z grzybami. Wigilijny bigos gotuj tak około dwóch godzin, aż kapusta zrobi się idealnie miękka.

Polecam Co 20-30 minut dokładnie wymieszać kapustę w garnku. Do tej kapusty nie wlewam dużo wody i może się ona przypalać. Jeśli jednak od czasu do czasu wymieszasz ją dokładnie, to nie powinno być potrzeby dolewania więcej wody. Pod koniec dodaj też symboliczną łyżeczkę cukru.

6 z 14
Składniki na ok. 70 sztuk:...
fot. https://kuchnia-domowa.pl/

Przepis na wigilijne pierogi z kapustą i grzybami

Składniki na ok. 70 sztuk:
Farsz:

500g kiszonej kapusty
50g suszonych grzybów
1 średnia cebula
sól, pieprz
1 łyżka oleju
Ciasto:

ok. 500g mąki pszennej
1 żółtko
gorąca, przegotowana woda

Sposób przygotowania:
Grzyby opłukać. Przełożyć do niedużego garnka i zalać zimną wodą. Pozostawić na co najmniej parę godzin, a najlepiej na noc.
Na drugi dzień, grzyby ugotować w wodzie, w której się moczyły pod przykryciem do miękkości. Odcedzić przez sitko. (Wywar wykorzystać do żurku, barszczu lub zupy grzybowej. Można go również zamrozić). Grzyby drobno posiekać lub zmiksować w malakserze, ale uważać, żeby były widoczne kawałki.
Kapustę kiszoną odcisnąć z soku (jeśli lubicie kwaśną, to nie trzeba odciskać soku), zalać wodą do przykrycia i gotować do miękkości (ok. 1 godziny). Po ugotowaniu dobrze odsączyć, wycisnąć z płynu i posiekać drobno.
Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Dodać grzyby i lekko podsmażyć. Po chwili dodać kapustę. Doprawić solą i pieprzem do smaku i podsmażyć ok. 2 minut. Pozostawić do ostygnięcia. (Farsz powinien być wyrazisty w smaku).
Przygotować ciasto. Mąkę wsypać do miski. Dodać żółtko i zamieszać. Wlewać stopniowo gorącą wodę z czajnika (im cieplejsza tym ciasto będzie lepsze, bardziej sprężyste, ale nie wrzątek, żeby się nie poparzyć) i zagnieść jednolite, elastyczne, mięciutkie ciasto. Ciasto nie powinno się kleić. (Jeśli ciasto będzie dobrze wyrobione to w przekroju powinny być widoczne pęcherzyki powietrza).
Ciasto podzielić na części. Na posypanym mąką blacie rozwałkować bardzo cienko ciasto. (W trakcie rozwałkowywania jednej porcji ciasta, resztę przełożyć do miski i przykryć ściereczką, żeby nie obeschło).

Z rozwałkowanego ciasta wykrawać kółka np. szklanką. Na środku nałożyć łyżeczką nadzienie, ciasto złożyć na pół i skleić dobrze brzegi. Gotowe pierogi układać na desce lub blacie oprószonym mąką i przykryć ściereczką, aby nie obsychały.

Pierogi można zamrozić lub od razu ugotować i podawać. (O mrożeniu pierogów czytaj w uwagach).
Pierogi wrzucać na wrzątek i gotować, na małej mocy palnika, w osolonej wodzie ok. 2 minut od wypłynięcia.
Wyciągać łyżką cedzakową. Podawać z przesmażoną na oleju lub maśle cebulą. Jeśli ugotowane pierogi mają być przechowane w lodówce np. do dnia następnego to należy je przelać trochę olejem i dobrze je w nim obtoczyć, aby nie posklejały się po przełożeniu do miski lub innego naczynia.
Uwaga:

Mrozić można surowe pierogi, układając je oddzielnie, jedne koło drugiego, na tacce wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyć do zamrażarki i gdy zamarzną przełożyć do woreczka do mrożenia i ponownie wstawić do zamrażarki. Gotujemy je wrzucając zamrożone na wrzątek z solą.
Można pierogi również ugotować i zamrozić. W tym przypadku należy ugotowane pierogi najpierw zahartować, czyli po ugotowaniu wyciągnąć łyżką cedzakową i przełożyć do naczynia wypełnionego dużą ilością zimnej wody i pozostawić na kilka minut, aż dobrze ostygną. Następnie osączyć je dobrze na durszlaku. Osączone przełożyć do miski, skropić olejem, podzielić na porcje, przełożyć do woreczka do mrożenia i zamrozić. Po rozmrożeniu ugotowane pierogi można odgrzać na parze, w mikrofalówce, wrzucić na chwilę na wrzątek lub obsmażyć na oleju.

7 z 14
Sposób przygotowania:...
fot. https://gotujmy.pl

Przepis na wigilijne śledzie w śmietanie

Sposób przygotowania:

Matiasy osączyć i pokroić w niewielkie paseczki. Cebulę pokroić w kostkę, dodać do matiasów. Ogórki pokroić w kostkę i osączyć. Dodać pokrojone w niewielką kostkę jabłka skropione sokiem z cytryny. Dodać śmietanę oraz majonez. Oprószyć pieprzem i cukrem, dodać posiekaną natkę.

8 z 14
SKŁADNIKI...
fot. https://www.kwestiasmaku.com

Przepis na wigilijną zupę grzybową

SKŁADNIKI
4 PORCJE
40 g suszonych grzybów (najlepiej borowików)
2 litry bulionu*
przyprawy: 2 listki laurowe, 3 ziela angielkie, 3 ziarna pieprzu
włoszczyzna: 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 por, kawałeczek selera, mała cebula
1 ząbek czosnku
2 łyżki oleju
1 duża cebula
1 pełna łyżka mąki
1 łyżka masła
3 łyżki śmietanki 18% (do zup i sosów)
do podania: 200 g łazanek, natka pietruszki

PRZYGOTOWANIE
Grzyby wypłukać w zimnej wodzie, następnie zalać 1 szklanką wody i odstawić do namoczenia, najlepiej na noc.
Do garnka wlać bulion i zagotować. Dodać przyprawy oraz sól i pieprz do smaku.
Włożyć umytą i obraną włoszczyznę oraz czosnek i gotować przez 30 minut.
Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i zeszklić na patelni na 2 łyżkach oleju.
Dodać odcedzone i pokrojone na mniejsze kawałeczki grzyby i chwilę razem podsmażyć.
Przełożyć do garnka z bulionem i gotować przez 30 minut.
Na patelnię wsypać mąkę i mieszając drewnianą łyżką podsmażyć ją. Gdy zacznie brązowieć dodać masło i wymieszać. Wlewać stopniowo wywar z zupy (w sumie ok. pół szklanki), ciągle mieszając rózgą, aż nie będzie grudek mąki. Przelać do garnka z zupą i gotować przez ok. 15 minut.
Zupę odstawić z ognia i po lekkim przestudzeniu dodać śmietankę.
Wyłowić warzywa z zupy. Część marchewki pokroić na plasterki i włożyć z powrotem do zupy.
Podawać z natką i ugotowanymi łazankami.
WSKAZÓWKI
* można użyć wody z kostką bulionową warzywną lub grzybową

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Deweloper rozwija dzielnicę. Powstało już ponad 3600 mieszkań

Deweloper rozwija dzielnicę. Powstało już ponad 3600 mieszkań

Nowa prognoza waloryzacji emerytur. Złe wieści dla seniorów - takie mogą być podwyżki

Nowa prognoza waloryzacji emerytur. Złe wieści dla seniorów - takie mogą być podwyżki

Jacek Stachursky świętował 30-lecie kariery w Brześciu Kujawskim. Zdjęcia i wideo

Jacek Stachursky świętował 30-lecie kariery w Brześciu Kujawskim. Zdjęcia i wideo

Zobacz również

Deweloper rozwija dzielnicę. Powstało już ponad 3600 mieszkań

Deweloper rozwija dzielnicę. Powstało już ponad 3600 mieszkań

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach"

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach"