25 marca radni z klubu Przyszłość skierowali pismo do burmistrza Chełmna. Co zawiera?
Wietnam w czasie koronawirusa - oczami Polaka, który tam przebywa [zdjęcia]
- W związku z panującą w kraju pandemią koronawirusa, wykrytymi w naszym mieście przypadkami zakażenia i ogłoszonym stanem epidemii, w imieniu radnych Klubu Przyszłość deklarujemy wsparcie i współpracę w rozwiązywaniu istotnych dla naszej społeczności problemów – pisze w imieniu swoim i członków Waldemar Piotrowski, przewodniczący Klubu Przyszłość. - Zwracamy się z prośbą o umożliwienie przedstawienia stanowiska Klubu w sprawach w tej chwili bardzo istotnych i pilnych dla mieszkańców w tym przedsiębiorców, jednostek prowadzących – w szeroko rozumianym zakresie działalność gospodarczą i wszystkich, których dotykają, bądź w przyszłości dotkną ograniczenia spowodowane konsekwencjami wprowadzenia stanu epidemii. Sugerujemy rozważenie możliwości umorzenia, rozłożenia na raty bądź przesunięcia terminu płatności podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego. Prosimy o rozważenie możliwości umorzenia odsetek od powstających zaległości, zawieszenia opłat czynszu/najmu/dzierżawy oraz przesunięcia na dogodny termin ich płatności lub w skrajnych przypadkach ich umorzenia – jeżeli skutkiem mogła by być likwidacja zakładu pracy, jego bankructwo, a w konsekwencji utrata miejsc pracy.
Zdaniem wnioskodawców, z tak sugerowanej możliwości pomocy finansowej - świadczonej przez Urząd Miasta Chełmna - powinni mieć możliwość korzystania przedsiębiorcy i jednostki, których bezwzględnie dotykają nakazy i ograniczenia zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 marca br.
- Zdajemy sobie sprawę, że te przedsięwzięcia wymagają środków finansowych. Proponujemy wnikliwą analizę budżetu miasta w celu znalezienia koniecznych środków. Naszym zdaniem, aktualnie najważniejszym zadaniem jest niedopuszczenie do likwidacji zakładów pracy, jednostek gospodarczych, czego skutkiem będzie utrata miejsc pracy – argumentują radni Klubu Przyszłość. - W tak trudnym dla wszystkich okresie, naszym zdaniem, najlepszą formą realizacji Budżetu Obywatelskiego, w którym zaplanowano 500 tysięcy złotych, powinno być wsparcie dla powyższych celów i zadań.
Niewyobrażalne dla mieszkańców skutki może przynieść zawieszona działalność, bądź likwidacja takich przedsiębiorstw jak chociażby Adriana, Medos, Elterm, Agro-Sieć, zakładów fryzjerskich, gastronomii oraz innych usług.
Burmistrz Chełmna przyznaje, że z wszelkimi krokami czeka na tzw. specustawę.
- Od tygodnia pracujemy nad pakietem rozwiązań - mówi Artur Mikiewicz. - Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie administruje w naszym imieniu nieruchomościami, więc w głównej mierze go to dotyczy. Obecnie sposób umarzania należności cywilno-prawnych reguluje uchwała Rady Miasta z 2010 roku. Jest jednak instrumentem niedoskonałym. Mam propozycję nowej uchwały, wymaga jeszcze drobnego doprecyzowania. Będzie wsparciem dla przedsiębiorców. Czekamy jednak na specustawę. Samorządy mają ograniczone pole manewru – ulgi podatkowe, odraczanie należności w czasie bądź rozkładanie ich na raty. Stosować to można było zawsze, ale ostrożnie, aby nie narazić się na oskarżenie o niegospodarność lub małą dyscyplinę w finansach publicznych.
I podkreśla, że propozycje z Klubu Przyszłość nie są podpowiedzią nowych form pomocy przedsiębiorcom.
- Czekam na specustawę, która doprecyzuje np. terminy dotyczące odraczania płatności – mówi burmistrz Mikiewicz. - Spodziewam się, że w tym roku będzie więcej wniosków od przedsiębiorców niż zwykle z prośbami o zwolnienie lub odroczenie płatności podatków lokalnych, ponieważ w tej chwili dużo tracą. Decyzje podejmuje burmistrz. Zawsze – indywidualnie, odpowiadając na złożony wniosek.
Projekt nowej uchwały miejskiej zostanie przedstawiony radnym. Burmistrz zgadza się z tym, co piszą radni Klubu Przyszłość, że najważniejsza jest ochrona miejsc pracy.
- Dlatego będziemy starali się pomóc – Jeśli będzie się ważyła kwestia utrzymania przedsiębiorstwa, co jest bardzo ważne, bo oznacza ochronę miejsc zatrudnienia, to w pierwszej kolejności takie firmy będą otrzymywały pomoc. W nowej uchwale Rady Miasta Chełmna, którą przygotowujemy, wprowadzimy limity kwotowe. W tej obecnie obowiązującej jest jedynie informacja o umorzeniu np. 2 tys. złotych- bez skali – czy chodzi o miesiąc czy rok. Chcemy to doprecyzować, z korzyścią dla wnioskujących.
