Radni komisji rewizyjnej z Grudziądza stawiają ważne pytania do władz miasta. Temat: holding komunalny

PA
Członkami komisji rewizyjnej są w większości radni PiS-u: Miłosz Joniec /pierwszy od lewej/, Andrzej Wiśniewski, przewodniczący,  Marzena Makowska /druga od prawej/, Grzegorz Klein. <br>Ponadto do komisji rewizyjnej należą Róża Lewandowska, radna Sojuszu Obywatelski Grudziądz i Krzysztof Pokora z Koalicji Obywatelskiej.
Członkami komisji rewizyjnej są w większości radni PiS-u: Miłosz Joniec /pierwszy od lewej/, Andrzej Wiśniewski, przewodniczący, Marzena Makowska /druga od prawej/, Grzegorz Klein. Ponadto do komisji rewizyjnej należą Róża Lewandowska, radna Sojuszu Obywatelski Grudziądz i Krzysztof Pokora z Koalicji Obywatelskiej. Piotr Bilski
Radni z komisji rewizyjnej chcą poznać szczegóły dotyczące Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego. Pytania zadają prezydentowi, skarbnikowi oraz zarządom spółek, które mają wchodzić w skład holdingu. Na posiedzeniu komisji pojawiła się prezes GHK, Małgorzata Kosinska.

Andrzej Wiśniewski, radny PiS-u: - Jako komisja rewizyjna powinniśmy wziąć na siebie odpowiedzialność za merytoryczne przygotowanie pozostałych radnych do podejmowanych decyzji w sprawie kluczowych spraw dotyczących majątku miasta. Na bazie uzyskanych informacji będziemy mogli udzielić rekomendacji Radzie Miejskiej Grudziądza dla transakcji jakie zamierza w najbliższych miesiącach przeprowadzać prezydent i jego służby.

Stąd radni komisji rewizyjnej, pod przewodnictwem Andrzeja Wiśniewskiego stawiają m.in. pytania:
★na jakim etapie prawnym jest organizacja holdingu komunalnego?
★według jakich zasad ma funkcjonować GHK i jaka jest jego sytuacja podatkowa?

Skąd spółki wezmą pieniądze na spłatę kredytu pod holding?

- Prosimy też skarbnika, aby przedstawił dokumenty spółek komunalnych dotyczące zdolności kredytowej. W końcu to na ich potencjale ma zostać zaciągnięty kredyt - dodaje Andrzej Wiśniewski. - Chcemy też zapoznać się z koncepcją spłaty tego wieloletniego zobowiązania. Czy trzeba będzie liczyć się ze wzrostem taryf za świadczone przez spółki usługi czy są inne koncepcje?

Komisja rewizyjna wnosi również o zapoznanie się ze sprawozdaniami finansowymi spółek za lata 2015 - 2019, które mają wejść w skład GHK.

- W przypadku OPEC-u prosimy o wykaz operacji wewnętrznych między spółkami w tej grupie - zaznacza Andrzej Wiśniewski.
Radnych interesuje także to, na jakim etapie jest sprzedaż do 49 proc. udziałów „Wodociągów”. - Przyszłość miasta zależy od mądrych decyzji, a wiele z nich będzie miało charakter nieodwracalny, a skutki będziemy odczuwali przez następne dziesięciolecia. Dlatego tak ważnym jest, aby podejmując je mieć pełną wiedzę na temat kondycji finansowej miasta - argumentuje radny PiS-u.

TAK MIAŁO BYĆ. PISALIŚMY:Prezydent Grudziądza: - "NIE" dla likwidacji szpitala. "TAK" dla przekształcenia. Maciej Glamowski przedstawił plan naprawczy dla Grudziądza

Komisja rewizyjna na swoje posiedzenie zaprosiła Małgorzatę Kosinską, prezes GHK.
- Holding ma dwa zadania: pozyskanie środków finansowych na oddłużenie szpitala i stworzenie grupy korporacyjnej - wyjaśnia prezes Kosinska.

Jak tłumaczy szefowa GHK, jeśli chodzi o pierwsze zadanie, to aktualnie wykonane zostały prognozy finansowe dla spółek i czekają na opinię skarbnika. - Muszą się zgrać z programem naprawczym i Wieloletnią Prognozą Finansową - zaznacza Małgorzata Kosinska.

Prezes GHK dodaje, że od czasu powołania holdingu do teraz zmieniła się sytuacja miasta i w związku z planowanym zaciągnięciem pożyczki na oddłużenie szpitala z budżetu państwa, wstrzymane zostały przygotowania do pozyskania przez holding 240 mln zł pożyczki. - Co nie oznacza, że nie rozmawiamy z bankami w tej sprawie - podkreśla Małgorzata Kosinska. - Trzeba pamiętać, że nie wiadomo czy miasto otrzyma z rządu pożyczkę w takiej wysokości o jaką wnioskuje.

Prezes holdingu: - Chcemy wprowadzić ład korporacyjny

Równolegle trwają prace nad wprowadzeniem ładu korporacyjnego we wszystkich spółkach komunalnych. - Na ten moment pracujemy nad wprowadzeniem wspólnego systemu finansowo - księgowego - wylicza prezes Kosinska.

Małgorzata Kosinska poinformowała też, że chce, aby w ramach holdingu działała grupa zakupowa, tak jak w przypadku OPEC-u. - Tak i tu chcemy, aby zakupy dla spółek wchodzących w skład holdingu odbywały w ten sam sposób, z zachowaniem zasad synergii - mówi prezes.

CZYTAJ TEŻ: Grudziądzki Holding Komunalny staje się faktem. Prezesem ma być Małgorzata Kosinska

Jeśli chodzi o spłatę rat zaciągniętego ewentualnie kredytu, to z informacji szefowej spółki wynika że będą musiały je regulować spółki. Sposób? - Oszczędzamy koszty i zwiększamy przychody - kwituje. - Jeśli połączymy siły wszystkich spółek to w perspektywie 30 lat jest to do zrobienia.

Stanowisko komisji rewizyjnej w formie uchwały podjętej jednogłośnie trafi teraz do służb prezydenta. Radni liczą na odpowiedzi w trybie pilnym.

* Przypomnijmy. Zgodnie z harmonogramem prezentowanym pod koniec maja br, prezydent Maciej Glamowski zakładał:__
lipiec: zawiązanie Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego
wrzesień: finalizacja transakcji z zewnętrznym inwestorem dotycząca sprzedaży do 49 proc. udziałów "Wodociągów"
październik -listopad:uzyskanie decyzji banków odnośnie finansowania GHK i przeprowadzenie zakupów udziałów spółek miejskich przez GHK; przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową
grudzień: zamknięcie całego procesu, aby nie wdrażać programu naprawczego.

Jak widać, plany nie ziściły się w zakładanym czasie, a Grudziądz został wezwany do przygotowania programu naprawczego.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
jac007
11 grudnia, 19:38, Gość z tego miasta:

Cały czas mnie zastanawia jedna rzecz,chodzi o szpital.czy jest on miejski, regionalny czy może wojewódzki?jeżeli miejski to jak to jest,że ludzie z z okoliczny miast,miasteczek i nie tylko leczą się w nim mając szpitale w swoim miejscu zamieszkania.znam przypadki ludzi z Kwidzyna leczących się u nas.jest szpital w Kwidzynie ale nie ma wszystkich oddziałów bo były nierentowne i je zlikwidowano.to trochę nie fair bo my czyli miasto Grudziądz i mieszkańcy go utrzymujemy remontujemy.jesli tak to niech inni też się "dołożą"do jego utrzymania.temat rzeka jak dla mnie

szpital jest regionalny wiec moze sie leczyc caly region tylko mieszkancy Grudziadza placa za jego utrzymanie a to jest troche do bani caly region powinien dawac kase

O
Opinia publiczna
11 grudnia, 11:56, MT:

Dokumenty wewnętrzne OPECu możecie sobie oglądać... nic w nich nie znajdziecie. Małgorzata pod tym względem „szyła” dobrze.

Poproście lepiej o informacje w sprawie wyceny OPEC, wysokość faktury z firmy wyceniającej robi wrażenie (czyżby OPEC zapłacił za plan naprawczy Pana Doktóra?)

I to jest to, o co chodzi! Szczególnie Panie Wiśniewski, ale i Panie S. Szymański, Panie K. Kosiński, trochę pomyślunku! Żadnych umizgów i pseudo mądrości M.K. o "ładzie korporacyjnym" oraz gotowców przyniesionych na Komisję Rewizyjną! To raczej sprytny wybieg i plewy, które przykrywają na prawdę ciekawe wątki w holdingu i OPECu. Może warto sięgnąć do czasu, kiedy była dyrektorem w spółce matce i jednocześnie w tym samym czasie prezesem w BIO?

G
Gość z tego miasta

Cały czas mnie zastanawia jedna rzecz,chodzi o szpital.czy jest on miejski, regionalny czy może wojewódzki?jeżeli miejski to jak to jest,że ludzie z z okoliczny miast,miasteczek i nie tylko leczą się w nim mając szpitale w swoim miejscu zamieszkania.znam przypadki ludzi z Kwidzyna leczących się u nas.jest szpital w Kwidzynie ale nie ma wszystkich oddziałów bo były nierentowne i je zlikwidowano.to trochę nie fair bo my czyli miasto Grudziądz i mieszkańcy go utrzymujemy remontujemy.jesli tak to niech inni też się "dołożą"do jego utrzymania.temat rzeka jak dla mnie

O
Obywatel innego miasta

Mieszkańcy miasta są odpowiedzialni za stan szpitala i finansów miejskich.

sami sobie takie władze wybrali. Włącznie z nowymi władzami. jak się nie podoba referendum, taczki, protesty, opony, petycje inaczej nie narzekać, płacić. To wszystko to elementy demokracji. Samoarząd w Gdzu to kilka sfrustrowanych osób na forum. W takim mieście każdy wałek możliwy nawet Grudziądzki Holding Komunalny - w co naprawdę trudno uwierzyć.

G
Gość
11 grudnia, 6:25, Gość:

Lepiej niech szpital upadnie

A miejsce na cmentarzu bezplatne

j
jac007

a Wy myslicie ze jak bedzie rzadzila inna partia w Grudziadzu to zaraz bedzie to maiasto mlekiem i miodem plynaca nie tak nie bedzie najpierw nowi na stanowikach potem gadka ze wszystko to ruina i nic sie nie da zrobic i tylko nowe stanowiska wyzsza pensja nia ma grabi ktore grabia od siebie

E
Ews

W żadnym wypadku znowu się oblowia a my będziemy płacić za wszystko jak za kotne króliki

G
Gość

A wszystkie te Osoby które doprowadziły do tej sytuacji przez te lata mają się dobrze, obrażają się słysząc złe opinie o sobie... A mieszkańcy płaczcie i płaćcie... Może kiedyś pomyślicie zanim zagłosujecie... Pozdrawiam

Ł
Ład korporacyjny za 20 tys

"Ład korporacyjny" - wyświechtany wytrych dla upozorowania pozorów w nieładzie grudziądzkim.

G
Gość

Lepiej niech szpital upadnie

G
Gość
10 grudnia, 23:28, Holding czy co?:

Pani Kosinska- sralis mazgalis referentus duptus! Czy jest pani tak bardzo naiwna, czy zuchwale bezczelna licząc, że na te plewy nabierze A. Wiśniewskiego?

Panie prezydencie, chyba Pan tej mowy-trawy nie łyknie.

10 grudnia, 23:32, Kopek z rady nadzorczej:

...czy może liczy pani na wsparcie w Komisji Rewizyjnej ze strony Himalajów Intelektu - radnej Róży, czy wsparcie chłopskiego filozofa, co to niby tak bardzo się do każdego podniesienia łapki przygotowuje, Pokory?

A. Wiśniewski to dopiero Himalaje intelektu

K
Kopek z rady nadzorczej
10 grudnia, 23:28, Holding czy co?:

Pani Kosinska- sralis mazgalis referentus duptus! Czy jest pani tak bardzo naiwna, czy zuchwale bezczelna licząc, że na te plewy nabierze A. Wiśniewskiego?

Panie prezydencie, chyba Pan tej mowy-trawy nie łyknie.

...czy może liczy pani na wsparcie w Komisji Rewizyjnej ze strony Himalajów Intelektu - radnej Róży, czy wsparcie chłopskiego filozofa, co to niby tak bardzo się do każdego podniesienia łapki przygotowuje, Pokory?

H
Holding czy co?

Pani Kosinska- sralis mazgalis referentus duptus! Czy jest pani tak bardzo naiwna, czy zuchwale bezczelna licząc, że na te plewy nabierze A. Wiśniewskiego?

Panie prezydencie, chyba Pan tej mowy-trawy nie łyknie.

G
Gość

Czyli po prostu wszędzie zafundują nam podwyżki a szpital nadal będzie "trupem".

G
Gość

Bo to jakaś bajka jest...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3