Andrzej Wiśniewski, radny PiS-u: - Jako komisja rewizyjna powinniśmy wziąć na siebie odpowiedzialność za merytoryczne przygotowanie pozostałych radnych do podejmowanych decyzji w sprawie kluczowych spraw dotyczących majątku miasta. Na bazie uzyskanych informacji będziemy mogli udzielić rekomendacji Radzie Miejskiej Grudziądza dla transakcji jakie zamierza w najbliższych miesiącach przeprowadzać prezydent i jego służby.
Stąd radni komisji rewizyjnej, pod przewodnictwem Andrzeja Wiśniewskiego stawiają m.in. pytania:
★na jakim etapie prawnym jest organizacja holdingu komunalnego?
★według jakich zasad ma funkcjonować GHK i jaka jest jego sytuacja podatkowa?
Skąd spółki wezmą pieniądze na spłatę kredytu pod holding?
- Prosimy też skarbnika, aby przedstawił dokumenty spółek komunalnych dotyczące zdolności kredytowej. W końcu to na ich potencjale ma zostać zaciągnięty kredyt - dodaje Andrzej Wiśniewski. - Chcemy też zapoznać się z koncepcją spłaty tego wieloletniego zobowiązania. Czy trzeba będzie liczyć się ze wzrostem taryf za świadczone przez spółki usługi czy są inne koncepcje?
Komisja rewizyjna wnosi również o zapoznanie się ze sprawozdaniami finansowymi spółek za lata 2015 - 2019, które mają wejść w skład GHK.
- W przypadku OPEC-u prosimy o wykaz operacji wewnętrznych między spółkami w tej grupie - zaznacza Andrzej Wiśniewski.
Radnych interesuje także to, na jakim etapie jest sprzedaż do 49 proc. udziałów „Wodociągów”. - Przyszłość miasta zależy od mądrych decyzji, a wiele z nich będzie miało charakter nieodwracalny, a skutki będziemy odczuwali przez następne dziesięciolecia. Dlatego tak ważnym jest, aby podejmując je mieć pełną wiedzę na temat kondycji finansowej miasta - argumentuje radny PiS-u.
TAK MIAŁO BYĆ. PISALIŚMY:Prezydent Grudziądza: - "NIE" dla likwidacji szpitala. "TAK" dla przekształcenia. Maciej Glamowski przedstawił plan naprawczy dla Grudziądza
Komisja rewizyjna na swoje posiedzenie zaprosiła Małgorzatę Kosinską, prezes GHK.
- Holding ma dwa zadania: pozyskanie środków finansowych na oddłużenie szpitala i stworzenie grupy korporacyjnej - wyjaśnia prezes Kosinska.
Jak tłumaczy szefowa GHK, jeśli chodzi o pierwsze zadanie, to aktualnie wykonane zostały prognozy finansowe dla spółek i czekają na opinię skarbnika. - Muszą się zgrać z programem naprawczym i Wieloletnią Prognozą Finansową - zaznacza Małgorzata Kosinska.
Prezes GHK dodaje, że od czasu powołania holdingu do teraz zmieniła się sytuacja miasta i w związku z planowanym zaciągnięciem pożyczki na oddłużenie szpitala z budżetu państwa, wstrzymane zostały przygotowania do pozyskania przez holding 240 mln zł pożyczki. - Co nie oznacza, że nie rozmawiamy z bankami w tej sprawie - podkreśla Małgorzata Kosinska. - Trzeba pamiętać, że nie wiadomo czy miasto otrzyma z rządu pożyczkę w takiej wysokości o jaką wnioskuje.
Prezes holdingu: - Chcemy wprowadzić ład korporacyjny
Równolegle trwają prace nad wprowadzeniem ładu korporacyjnego we wszystkich spółkach komunalnych. - Na ten moment pracujemy nad wprowadzeniem wspólnego systemu finansowo - księgowego - wylicza prezes Kosinska.
Małgorzata Kosinska poinformowała też, że chce, aby w ramach holdingu działała grupa zakupowa, tak jak w przypadku OPEC-u. - Tak i tu chcemy, aby zakupy dla spółek wchodzących w skład holdingu odbywały w ten sam sposób, z zachowaniem zasad synergii - mówi prezes.
CZYTAJ TEŻ: Grudziądzki Holding Komunalny staje się faktem. Prezesem ma być Małgorzata Kosinska
Jeśli chodzi o spłatę rat zaciągniętego ewentualnie kredytu, to z informacji szefowej spółki wynika że będą musiały je regulować spółki. Sposób? - Oszczędzamy koszty i zwiększamy przychody - kwituje. - Jeśli połączymy siły wszystkich spółek to w perspektywie 30 lat jest to do zrobienia.
Stanowisko komisji rewizyjnej w formie uchwały podjętej jednogłośnie trafi teraz do służb prezydenta. Radni liczą na odpowiedzi w trybie pilnym.
* Przypomnijmy. Zgodnie z harmonogramem prezentowanym pod koniec maja br, prezydent Maciej Glamowski zakładał:__
lipiec: zawiązanie Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego
wrzesień: finalizacja transakcji z zewnętrznym inwestorem dotycząca sprzedaży do 49 proc. udziałów "Wodociągów"
październik -listopad:uzyskanie decyzji banków odnośnie finansowania GHK i przeprowadzenie zakupów udziałów spółek miejskich przez GHK; przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową
grudzień: zamknięcie całego procesu, aby nie wdrażać programu naprawczego.
Jak widać, plany nie ziściły się w zakładanym czasie, a Grudziądz został wezwany do przygotowania programu naprawczego.
