Prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski: - Zwróciłem się do wszystkich klubów zasiadających w Radzie Miejskiej, która jest organem tworzącym szpital, do wyznaczenia swojego przedstawiciela do komisji konkursowej. Z żalem przyjąłem decyzję klubu PiS o braku takiego kandydata.
Andrzej Wiśniewski, radny PiS podczas konferencji prasowej podnosił, że "stan grudziądzkiego szpitala to przede wszystkim autorskie dzieło prezydenta Macieja Glamowskiego i rządzącej miastem lewicowo - platformerskiej większości". Radny przypominał, że obecna ekipa startując w poprzednich wyborach zapewniała, że ma pomysł na rozwiązanie finansowych kłopotów szpitala i podkreślał, że pięć lat temu szpital też miał ponad 400 mln zł zobowiązań, ale miał wciąż 41 pełnowymiarowych oddziałów, 1100 łóżek, a nade wszystko miał pełne obsady lekarskie i pielęgniarskie. - Obecnie długi są o kilkadziesiąt milionów większe, a organizacyjnie przypomina bardziej parodię szpitala niż szpital - ocenia Andrzej Wiśniewski.
Radny PiS-u, również odniósł się do wyboru prezydenta Glamowskiego, który powołał Agatę Kurkowską na pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki medycznej ...- Wybaczcie państwo kompetencje kadrowej w połączeniu z doświadczeniem choćby wieloletnim w prowadzeniu sklepu z odzieżą wyglądają w kontekście takiego szpitala na żart jeśli nie na kpinę - dzieli się opinia Andrzej Wiśniewski.
PiS: "Rozwiązanie finansowych problemów szpitala leży w mieście, a nie w szpitalu"
Andrzej Wiśniewski twierdzi, że klub PiS nie będzie delegował swojego radnego do komisji konkursowej na dyrektora szpitala ponieważ najpierw organ prowadzący jakim jest gmina - miasto Grudziądz powinna przygotować rzetelny, realny, wiarygodny program rozwiązania problemów finansowych szpitala, a następnie wybrać merytorycznie przygotowanego dyrektora, menadżera który podjąłby się odbudowania zgliszczy dzisiejszego szpitala na bazie tego programu. - Będę to powtarzał jak mantrę: rozwiązanie finansowych problemów szpitala leży w mieście, a nie w szpitalu - grzmi Andrzej Wiśniewski. - Sam kierowałem nim, budową i zapewnienie pieniędzy czy to na budowę czy działalność było moim zadaniem jako prezydenta a nie zadaniem dyrektora szpitala.
Jak zauważa prezydent Glamowski: - Funkcjonowanie szpitali w Polsce zależy wyłącznie od rozwiązań systemowych. Prezydent miasta nie jest kreatorem polityki zdrowotnej kraju. Odpowiada za nią polski Rząd, Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Kwestia szpitala wymaga rozwiązań systemowych i uregulowań na poziomie ustawowym. Niestety, mimo zapowiadanych od dłuższego czasu zmian w systemie funkcjonowania polskich szpitali, do tej pory nie doczekaliśmy się ich wprowadzenia.
Radny PiS kontynuuje: - W mojej ocenie nikt poważny i odpowiedzialny nie może stanąć do takiego konkursu bez otrzymania ze strony organu prowadzącego gwarancji rozwiązania sytuacji finansowej szpitala. Każdy kto bez takich wstępnych warunków podjąłby się takiego zadania będzie w mojej ocenie oszustem, który zwietrzył okazję na całkiem przyzwoitą pensyjkę, a który po kilku miesiącach odejdzie na własną prośbę ze względu na sprawy osobiste. Takie scenariusze ćwiczymy od kilku lat.
Andrzej Wiśniewski zaapelował do pozostałych kolegów radnych, aby również nie zasiadali w komisji konkursowej: - Nie przykładajmy się do dzieła kompletnej destrukcji naszego szpitala. Zostało nam już niewiele tej kadencji, zdobądźmy się w tych ostatnich decyzjach na stanięcie w prawdzie i nie bierzmy udziału w tej hucpie.
Dodajmy, że o ile nikt z ramienia klubu radnych PiS nie będzie zasiadał w komisji konkursowej, to jednak... Andrzej Witkowski, radny PiS-u będzie członkiem tejże komisji, ale jako delegat rady społecznej szpitala. - Cieszę się, że ten szanowany lekarz będzie uczestniczyć w pracach komisji - podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Radni z pozostałych dwóch klubów wybrali swoich przedstawicieli. Z Koalicji Obywatelskiej zasiądzie Tomasz Smolarek, a z Sojuszu Obywatelski Grudziądz, Maciej Gburczyk.
Radni SOG i KO uważają, że to co robi PiS to chowanie głowy w piasek
Łukasz Kowarowski z Sojuszu Obywatelski Grudziądz uważa, że postawa radnych PiS-u bojkotująca udział w komisji konkursowej nie jest poważnym traktowaniem obowiązków radnych. - Przypomnę, że to nie pierwszy bojkot radnych PiS-u w tej kadencji: bywały sesje że nie przychodzili na nie bądź opuszczali w trakcie posiedzeń. Bojkotowali też komisję rewizyjną wpływając w ten sposób na destabilizację pracy rady miejskiej. Przykre jest to, ponieważ takie manifestacje są oznaką braku odpowiedzialności w kluczowych dla miasta sprawach.
Tomasz Smolarek, szef klubu radnych KO: - Trzeba wziąć odpowiedzialność za szpital, a nie chować głowę w piasek. Szpital musi mieć menadżera do zarządzania. To ważna jednostka organizacyjna miasta.
Jak ważna, podkreśla też prezydent Glamowski: - Szpital jest jednostką o znaczeniu strategicznym dla zapewnienia bezpieczeństwa całego kraju. Dzieje się tak dzięki posiadaniu infrastruktury krytycznej. Siła oddziaływania i rola naszej jednostki w sytuacjach tak wielkich i nieprzewidzianych kryzysów wykracza poza ramy kompetencji lokalnego samorządu. To kwestia odpowiedzialności, z której muszą sobie zdać sprawę struktury administracji państwowej.
