Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni powiatowi chcą wspomóc Społeczny komitet obrony żnińskiego szpitala. Trwa zbieranie podpisów

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
- Skoro powstał komitet obrony szpitala, możemy go w działaniach wesprzeć, choćby w kwestii zbierania podpisów - zauważył radny Jacek Superczyński, a poparli go inni, m.in. Wojciech Szczęsny. Inicjatywa i powołanie społecznego komitetu to reakcja żninian na głosy o zamiarze likwidacji ortopedii oraz ginekologii i położnictwa w PCZ.
- Skoro powstał komitet obrony szpitala, możemy go w działaniach wesprzeć, choćby w kwestii zbierania podpisów - zauważył radny Jacek Superczyński, a poparli go inni, m.in. Wojciech Szczęsny. Inicjatywa i powołanie społecznego komitetu to reakcja żninian na głosy o zamiarze likwidacji ortopedii oraz ginekologii i położnictwa w PCZ. Iwona Góralczyk - Woźniak
Podczas ostatniej sesji Rada Powiatu w Żninie zajęła stanowisko w sprawie projektowanych zmian systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Przed podjęciem stanowiska zarówno starosta Zbigniew Jaszczuk jak i wicestarosta Andrzej Hłond przekazali, jakie działania w temacie dotychczas podjęto.

- Było zagrożenie związane z ortopedią, sytuacja zmieniła się o tyle, że ortopedia tak, ma zostać, ale jest problem z endoprotezami. Powód jest taki, że szpitale wyższego szczebla zabiegają o wysoko płatne procedury, do których endoprotezy się zaliczają. Tymczasem nasi pacjenci też na to czekają - skomentował Zbigniew Jaszczuk, dodając: - Generalnie te opracowania, które się pojawiły, dotyczące planowanych zmian w służbie zdrowia, ja bym tego nie nazwał mapowaniem, tylko inaczej, bo to niepoważne, co w tych dokumentach się znajduje. U nas obecnie jest 4-5 letnia kolejka. Kto tych naszych pacjentów na endoprotezy przyjmie, jak nie my? Wcześniej chyba poumierają.

- Po ortopedii pojawił się temat ginekologii i położnictwa. Byliśmy rozmawiać o tym w urzędzie wojewódzkim. Na szczęście usłyszeliśmy od pani dyrektor wydziału, że sobie nie wyobraża, aby ten oddział został zlikwidowany. Uważam podobnie: jest prodemograficzny program 500+, poza tym usłyszałem o programie ochrony dla kobiet w ciąży, nie widzę więc sensu likwidacji położnictwa i ginekologii. Logiki by się to nie trzymało. To jakby dwie lokomotywy miały na siebie jechać z naprzeciwka.

- Postanowiliśmy jednak przygotować kolejne stanowisko Rady Powiatu w Żninie poszerząjace kwestię o ginekologię i położnictwo.

-Od 1 lipca br. ma wejść ustawa, do 27 marca mają być rozstrzygnięcia. Lepiej być czujnym.

- Spotkałem się też z paniami ze Społecznego komitetu obrony żnińskiego szpitala. Była sugestia, żeby nie podgrzewać atmosfery, ale też z drugiej strony żebyśmy się nie znaleźli z ręką w pewnym mebelku, bo czasem decyzje w Warszawie zapadają w środku nocy. Komitet będzie zbierał podpisy. Uważam, że jeśli sobie życzą, niech zbierają, jeśli zaistnieje potrzeba, będziemy ostrzej reagować - dodał Jaszczuk.

Wicestarosta Andrzej Hłond przypomniał o wizycie przedstawicieli powiatu w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, gdzie omawiane były planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia.
- To nie jest tylko zadanie dla nas, ale i lekarzy ginekologów. Gdzie specjalista poleci bądź gdzie pracuje, tam pacjentka pojedzie rodzić.
- Trzeba się zastanowić, jak tę sytuację poprawić z korzyścią dla Żnina. Więc to nie jest kwestia pisania stanowisk, ale i określonych działań szpitala. Na ponad 600 porodów u nas jest 400. Pozostałe panie rodzą więc poza Żninem. Musimy wspólnie popracować, aby te kwestie poprawić, ale pacjentek do rodzenia u nas nie zmusimy.

- Skoro powstał komitet obrony szpitala, możemy go w działaniach wesprzeć, choćby w kwestii zbierania podpisów - zauważył radny Jacek Superczyński. - Bo lecznica nie jest tylko żnińska, funkcjonuje i dla innych gmin.

- Czy komitet działa pod szyldem .Nowoczesnej? - dociekał radny Wojciech Szczęsny. Starosta, a także inni radni, zdecydowanie zareagowali: - Nie, komitet deklaruje, że jest apolityczny.

- W takim razie, jeśli to ma być społeczne wsparcie, to na terenie ośrodków zdrowia również można zbierać podpisy. Jeśli się jednoczymy, to wszystkie ręce na pokład. Poza tym zbierać poparcie w obronie oddziałów można także w aptekach.

- Powinniśmy zaaranżować spotkanie z posłem Latosem - zauważył radny Piotr Sadowski.

- Przegrywamy, bo nie mamy znaczącego polityka z naszego regionu w Warszawie - zauważył radny Stefan Firszt.

- To bardzo dobry moment, aby poseł Latos przybył na spotkanie z mieszkańcami - dodała Józefa Błajet.

- Kwestie zmian w służbie zdrowia są na etapie projektów. Trzymamy rękę na pulsie, komitet myślał także o zaproszeniu posła. Jest osobą wpływową - zauważył radny Robert Szafrański.

Akcja zbierania podpisów faktycznie ruszyła. Czy odbędzie się spotkanie z posłem Latosem? O tym na razie cisza.

Niżej treść stanowiska podjętego przez Radę Powiatu w Żninie 3 lutego br.

Rada Powiatu postuluje o umożliwienie wykonywania świadczeń zdrowotnych endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego w ramach Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej w Pałuckim Centrum Zdrowia, a także weryfikację prognozowanej dla województwa kujawsko-pomorskiego - w mapach potrzeb zdrowotnych w zakresie zapotrzebowania na placówki położnicze - liczby szpitali, w których w 2020 r. planowane jest funkcjonowanie tylko 15 oddziałów położniczych.

Uzasadnienie

Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13.12.2016 r. w sprawie określenia profili charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów uniemożliwi wykonywanie w ramach Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Żninie świadczeń zdrowotnych endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.

Aktualnie planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia w Polsce przewidują, iż wśród profili określających I poziom zabezpieczenia znajduje się tylko pięć podstawowych profili z zakresu świadczeń: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz pediatrii. Powyższy katalog nie uwzględnia profilu z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a taki profil od kilku lat z powodzeniem i sukcesami funkcjonuje w naszym powiatowym szpitalu. Wprawdzie ww. projekt rozporządzenia Ministra Zdrowa w wersji z 13.12.2016 r. przewiduje dodatkowe profile w ramach których świadczeniodawcy będą mogli udzielać świadczeń opieki zdrowotnej dla naszego Szpitala jest to ortopedia i traumatologia narządu ruchu - jednakże z wyłączeniem świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego.

Od momentu powstania Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej rokrocznie zwiększa się zakres świadczonych usług zdrowotnych. Zespół Oddziału składający się aktualnie z 4 lekarzy tzw. etatowych, 2 lekarzy na dyżury, 2 rezydentów oraz 15 pielęgniarek i sanitariusza wykonuje m.in. zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego oraz stawu kolanowego. Wg stanu na 30.09.2016 r. czas oczekiwania na zabiegi to odpowiednio około 4 i 5 lat, a w kolejce oczekujących jest ok. 900 pacjentów. W Oddziale leczeni są nie tylko pacjenci Powiatu Żnińskiego, lecz także z Powiatu Nakielskiego, Mogileńskiego, Wągrowieckiego i Gnieźnieńskiego. Mamy również wielu pacjentów z Bydgoszczy i jej okolic. Pacjenci z tamtych rejonów bardzo chętnie poddają się operacjom w Żninie, bo czasy oczekiwania w klinikach i szpitalach wojewódzkich w Bydgoszczy i Toruniu są o wiele dłuższe. Najbliższe Oddziały z Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej znajdują się w Bydgoszczy i Inowrocławiu.

Opublikowane pod koniec 2016 r. mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób w zakresie lecznictwa zamkniętego nie rekomendują w prognozie na 2020 rok zasadności funkcjonowania w Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Żninie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w zakresie porodów. Opracowana "Prognoza zapotrzebowania na placówki położnicze w województwie kujawsko-pomorskim" rekomenduje funkcjonowanie tylko 15 oddziałów z 23 obecnie funkcjonujących.

Pomimo faktu, iż Oddział Ginekologiczno-Położniczy PCZ Sp. z o.o. w Żninie spełnia podstawową przesłankę odbierania minimum 400 porodów rocznie to w ww. prognozie znalazł się na 16 pozycji zaraz za Powiatem Rypińskim, który to z kolei wymogu minimum 400 porodów rocznie nie spełnia. Zupełnie niezrozumiała jest taka kwalifikacja naszej placówki, w szczególności z uwagi na fakt, iż właściwa metodologia przyjęta do pozycjonowania szpitali w zależności od ilości porodów jest stosowana do pierwszych 14 placówek znajdujących się na liście, natomiast na dalszych pozycjach uplasowane są placówki z pominięciem podstawowego wskaźnika. Konsekwencją tego jest zajęcie pozycji 15-stej przez Powiat Rypiński z liczbą 362 porodów, przed Powiatem Chełmińskim (370 porodów), Mogileńskim (398 porodów), oraz przed nasza placówką w Żninie z liczbą 400 porodów.

Ponadto należy zauważyć, że odległość z Rypina do najbliższego oddziału ginekologiczno-położniczego znajdującego się w Brodnicy wynosi 24 km, natomiast oddział lipnowskiej placówki oddalony jest o 32 km od Rypina. W takiej sytuacji kryterium odległości przekraczającej 40 km wobec szpitala w Rypinie nie powinno mieć zastosowania. Pacjentki z Powiatu Żnińskiego, w przypadku likwidacji oddziału, musiałyby pokonać znacznie dłuższe odległości niż pacjentki z Rypina.

Z powyższych analiz jasno wynika, iż Oddział Ginekologiczno-Położniczy funkcjonujący w Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Żninie, zarówno z uwagi na osiągnięcie poziomu 400 porodów rocznie jak i ze względu na zagrożenie (po ewentualnej likwidacji oddziału) koniecznością pokonywania przez pacjentki odległości przekraczającej 40 km do najbliższego oddziału tego typu, powinien znaleźć się wśród placówek mających szansę na dalsze funkcjonowanie w regionie w celu świadczenia opieki zdrowotnej w przedmiotowym zakresie.

Po przekształceniu w 2004 r. Szpitala Powiatowego - SPZOZ w Żninie w spółkę prawa handlowego ze 100 % udziałem Powiatu Żnińskiego, Pałuckie Centrum Zdrowia sp. z o.o. nie przynosi strat, sukcesywnie się rozwija, inwestuje w sprzęt, infrastrukturę oraz podnosi jakość świadczonych usług, nie tylko mieszkańcom Powiatu Żnińskiego.
Zobowiązuje się Zarząd Powiatu w Żninie do przekazania niniejszego stanowiska Posłom i Senatorom z Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Ministrowi Zdrowia, Wojewodzie Kujawsko Pomorskiemu, Marszałkowi Województwa Kujawsko Pomorskiego oraz Dyrektorowi Kujawsko Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska