Rada Powiatu w Żninie postuluje o umożliwienie funkcjonowania w ramach I poziomu zabezpieczenia świadczeń medycznych Oddziału Chirurgii Urazowo Ortopedycznej w Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Żninie.
W uzasadnieniu czytamy:
"Pałuckie Centrum Zdrowia sp. z o.o. jest spółką ze 100 % udziałem kapitału Powiatu Żnińskiego świadczącą z powodzeniem (bez corocznej straty bilansowej) od ponad 10 lat stacjonarne całodobowe świadczenia zdrowotne dla mieszkańców nie tylko Powiatu Żnińskiego.
W ciągu ostatnich 10 lat poczyniono liczne inwestycje związane z infrastrukturą i wyposażeniem na kwotę ponad 11,5 mln PLN. Kluczowe z nich to: budowa nowoczesnego bloku operacyjnego, termomodernizacja budynków szpitalnych, wdrożenie szpitalnego systemu informatycznego w ramach projektu e-Zdrowie, zakup 6 ambulansów ratunkowych. Wszystkie te inwestycje zrealizowane były zarówno z funduszy własnych Spółki prowadzącej szpital, Powiatu Żnińskiego oraz środków unijnych.
W 2016 r. w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala wybudowano nowoczesną Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wraz z lądowiskiem dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szpital wraz z Komendą Powiatową PSP w Żninie tworzą powiatowe centrum ratownictwa, które stanowi ważny element bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Powiatu Żnińskiego oraz użytkowników budowanej drogi ekspresowej S5 przebiegającej nieopodal szpitala. Dla funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, w którym jest nasz szpital niezbędnym jest posiadanie, oprócz SOR- u również Oddziału Chirurgii Urazowo Ortopedycznej.
Planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia w Polsce przewidują, iż wśród profili określających I poziom zabezpieczenia znajduje się tylko pięć podstawowych profili z zakresu świadczeń: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz pediatrii. dii i traumatologii narządu ruchu, a taki profil od kilku lat z powodzeniem i sukcesami funkcjonuje w naszym powiatowym szpitalu.
Powyższy katalog nie uwzględnia profilu z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a taki profil od kilku lat z powodzeniem i sukcesami funkcjonuje w naszym powiatowym szpitalu.
Od momentu powstania Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej rokrocznie zwiększa się zakres świadczonych usług zdrowotnych. Zespół Oddziału składający się aktualnie z 4 lekarzy tzw. etatowych, 2 lekarzy na dyżury, 2 rezydentów oraz 15 pielęgniarek i sanitariusza wykonuje m.in. zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego oraz stawu kolanowego. Wg stanu na 30.09.2016 r. czas oczekiwania na zabiegi to odpowiednio około 4 i 5 lat., a w kolejce oczekujących jest ok. 900 pacjentów.
Żniński Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej jest oddziałem zabiegowym tzw. "ostrym", czyli duża ilość operacji, mało leczenia zachowawczego, krótkie czasy pobytu pacjentów (średni czas pobytu około 5 dni). W ciągu roku na bloku operacyjnym wykonywanych jest ponad 700 zabiegów z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej. Oddział ma najwyższy wskaźnik operacyjności wśród oddziałów zabiegowych naszego szpitala:
w 2014 roku 94,8% ,
w 2015 roku 92,5% ,
I półrocze 2016 roku 92,1% .
Ponadto oddział idealnie wpisuje się w mocno preferowaną przez ministra zdrowia, zasadę ciągłości i kompleksowości leczenia. Najpierw pacjent operowany jest na oddziale, następnie ci sami lekarze, którzy wykonują zabiegi, przyjmują pacjentów w Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w ramach umowy z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS), a następnie są oni rehabilitowani w naszym Zakładzie Rehabilitacji (również w ramach umowy z NFZ). W Oddziale leczeni są nie tylko pacjenci Powiatu Żnińskiego, lecz także z Powiatu Nakielskiego, Mogileńskiego, Wągrowieckiego i Gnieźnieńskiego. Mamy również wielu pacjentów z Bydgoszczy i jej okolic. Pacjenci z tamtych rejonów bardzo chętnie poddają się operacjom w Żninie, bo czasy oczekiwania w klinikach i szpitalach wojewódzkich w Bydgoszczy i Toruniu są o wiele dłuższe. Najbliższe Oddziały z Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej znajdują się w Bydgoszczy i Inowrocławiu.
Uwzględnienie zaproponowanej zmiany pozwoli na zabezpieczenie ciągłości i kompleksowości leczenia pacjentów w Pałuckim Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Żninie jak i w wielu innych szpitalach w Polsce. Można tego dokonać poprzez bezpośrednie dodanie profilu ortopedia i traumatologia narządów ruchu w poziomie szpitali I stopnia lub stworzenie możliwości prawnych wojewodom, którzy przy ustalaniu sieci szpitali najlepiej znają lokalne uwarunkowania w zakresie funkcjonowania szpitali na terenie województwa.
Zobowiązuje się Zarząd Powiatu w Żninie do przekazania niniejszego stanowiska Posłom i Senatorom Rzeczypospolitej Polskiej z Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Ministrowi Zdrowia, Wojewodzie Kujawsko Pomorskiemu, Marszałkowi Województwa Kujawsko Pomorskiego oraz Dyrektorowi Kujawsko Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy".
Przeczytaj także:
Dyrekcja szpitala, samorządowcy i lekarze ruszyli na ratunek żnińskiej ortopedii
