Gościem powiatowego samorządu był Krzysztof Brejza, świeżo upieczony inowrocławski senator RP. - Jest pan pierwszym senatorem z naszego powiatu od czasów średniowiecza - zauważył Marek Gerus, przewodniczący Rady Powiatu. Zaś starosta Wiesława Pawłowska dodała: - Jestem przekonana, że nasza współpraca będzie przebiegać bardzo dobrze, z korzyścią dla mieszkańców powiatu.
Był wielki bukiet róż i drobny upominek od rady. Senator Brejza zapewnił: - Jestem do państwa dyspozycji przez najbliższe 4 lata.
Pierwszy z projektów uchwał omawianych przez radnych dotyczył współpracy samorządu powiatowego z organizacjami pozarządowymi. Beata Kowalska, naczelnik wydziału oświaty starostwa zwróciła uwagę, że w przyszłym roku na realizację zapisów uchwały w budżecie powiatu zabezpieczonych zostanie ponad pół miliona złotych.
W dyskusji nad projektem głos zabrał radny Jacek Nijak. - Z dużym zadowoleniem zauważyć należy, że od lat środki na realizację zadań przez sektor pozarządowy rosną. Zdarzało się nawet, że nie były one w całości wykorzystywane. Dlatego trzeba zachęcać organizacje do korzystania z tych pieniędzy i pomagać im w przygotowaniu dokumentów. Często bowiem projekty organizacji były odrzucane ze względów formalnych - mówił radny.
Uchwała została przyjęta, podobnie zresztą jak i kolejny dokument, dotyczący opłat za zajęcie pasa drogowego. Zgodnie z ustawą, samorząd musiał wyodrębnić stawki opłat w odniesieniu do infrastruktury telekomunikacyjnej. I tak, ustalono m. in., że za każdy dzień zajęcia 1 metra kwadratowego powierzchni dróg opłata wyniesie 20 gr.
Zajęto się projektem uchwały o dotowaniu prac restauratorskich obiektów zabytkowych. Jak podkreślił Artur Kisielewicz, naczelnik wydziału promocji starostwa, dokument umożliwia wspieranie robót przy zabytkach, które nie są własnością powiatu, ale znajdują się w rejestrze zabytków lub w gminnej ewidencji zabytków.
Pod koniec sesji głos zabrał radny Marek Knop. Pytał: - Kto jest autorem projektu budżetu powiatu na rok 2020?
Jego zdaniem, przy tworzeniu projektu nie dotrzymano rzetelności, która wynika z ustawy. Projektu nie konsultowano z samorządami gminnymi i miejskimi na terenie powiatu, przynajmniej z pięcioma, z którymi kontaktował się radny.
- Pytałem radnych powiatowych, kto z nich złożył propozycje do budżetu 2020. Dowiedziałem się, że dwie osoby - dodał Marek Knop.
W odpowiedzi głos zabrał radny Henryk Procek: - Koalicja dyskutowała na temat budżetu na swoich spotkaniach i wszystko uzgadnialiśmy z zarządem.
