Radni powiatu inowrocławskiego Pogratulowali senatorowi. Przegłosowali projekty uchwał

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Gratulacje Krzysztofowi Brejzie złożyła starosta Wiesława Pawłowska
Gratulacje Krzysztofowi Brejzie złożyła starosta Wiesława Pawłowska Dominik Fijałkowski
Dotacje na zabytki, opłaty za zajęcie pasa drogowego, zasady współpracy z organizacjami pozarządowymi, to tylko niektóre ze spraw omawianych podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Inowrocławskiego.

Gościem powiatowego samorządu był Krzysztof Brejza, świeżo upieczony inowrocławski senator RP. - Jest pan pierwszym senatorem z naszego powiatu od czasów średniowiecza - zauważył Marek Gerus, przewodniczący Rady Powiatu. Zaś starosta Wiesława Pawłowska dodała: - Jestem przekonana, że nasza współpraca będzie przebiegać bardzo dobrze, z korzyścią dla mieszkańców powiatu.

Był wielki bukiet róż i drobny upominek od rady. Senator Brejza zapewnił: - Jestem do państwa dyspozycji przez najbliższe 4 lata.

Pierwszy z projektów uchwał omawianych przez radnych dotyczył współpracy samorządu powiatowego z organizacjami pozarządowymi. Beata Kowalska, naczelnik wydziału oświaty starostwa zwróciła uwagę, że w przyszłym roku na realizację zapisów uchwały w budżecie powiatu zabezpieczonych zostanie ponad pół miliona złotych.

W dyskusji nad projektem głos zabrał radny Jacek Nijak. - Z dużym zadowoleniem zauważyć należy, że od lat środki na realizację zadań przez sektor pozarządowy rosną. Zdarzało się nawet, że nie były one w całości wykorzystywane. Dlatego trzeba zachęcać organizacje do korzystania z tych pieniędzy i pomagać im w przygotowaniu dokumentów. Często bowiem projekty organizacji były odrzucane ze względów formalnych - mówił radny.

Uchwała została przyjęta, podobnie zresztą jak i kolejny dokument, dotyczący opłat za zajęcie pasa drogowego. Zgodnie z ustawą, samorząd musiał wyodrębnić stawki opłat w odniesieniu do infrastruktury telekomunikacyjnej. I tak, ustalono m. in., że za każdy dzień zajęcia 1 metra kwadratowego powierzchni dróg opłata wyniesie 20 gr.

Zajęto się projektem uchwały o dotowaniu prac restauratorskich obiektów zabytkowych. Jak podkreślił Artur Kisielewicz, naczelnik wydziału promocji starostwa, dokument umożliwia wspieranie robót przy zabytkach, które nie są własnością powiatu, ale znajdują się w rejestrze zabytków lub w gminnej ewidencji zabytków.

Pod koniec sesji głos zabrał radny Marek Knop. Pytał: - Kto jest autorem projektu budżetu powiatu na rok 2020?

Jego zdaniem, przy tworzeniu projektu nie dotrzymano rzetelności, która wynika z ustawy. Projektu nie konsultowano z samorządami gminnymi i miejskimi na terenie powiatu, przynajmniej z pięcioma, z którymi kontaktował się radny.

- Pytałem radnych powiatowych, kto z nich złożył propozycje do budżetu 2020. Dowiedziałem się, że dwie osoby - dodał Marek Knop.

W odpowiedzi głos zabrał radny Henryk Procek: - Koalicja dyskutowała na temat budżetu na swoich spotkaniach i wszystko uzgadnialiśmy z zarządem.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Do pracy, do pracy takiej solidnej bo dla naszego miasta oprócz niepotrzebnego rozgłosu na całą Polskę nic Pam nie zrobił a teraz tym bardziej jako senator nic Pan nie zrobi

G
Gość

Dostałeś jakieś wytyczne od Irka że taki piszesz? :D

G
Gość

Do pracy, panie Brejza, uczciwej fizycznej a nie na koszt społeczeństwa.

Dodaj ogłoszenie