Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radosław Sikorski zwalnia miejsce w PE. Czy zastąpi go Janusz Zemke? "Nie chcę jeszcze komentować"

mc
Kto po Radosławie Sikorskim w Parlamencie Europejskim? Naturalnym kandydatem jest Krzysztof Brejza, który w wyborach w 2019 roku uzyskał drugi wynik na liście KE. Czy zamieni teraz pracę w Sejmie na fotel w Brukseli? Jeśli nie on, to może w PE znajdzie się Janusz Zemke
Kto po Radosławie Sikorskim w Parlamencie Europejskim? Naturalnym kandydatem jest Krzysztof Brejza, który w wyborach w 2019 roku uzyskał drugi wynik na liście KE. Czy zamieni teraz pracę w Sejmie na fotel w Brukseli? Jeśli nie on, to może w PE znajdzie się Janusz Zemke Jakub Steinborn
Sprawujący obecnie funkcję europosła Radosław Sikorski w nowym rządzie Donalda Tuska ma objąć tekę szefa dyplomacji. Nie może w tej sytuacji dalej sprawować mandatu deputowanego do PE. Kandydatem do zastąpienia go tam jest Krzysztof Brejza, obecnie poseł X kadencji Sejmu. Do Brukseli mógłby zatem pójść Janusz Zemke, były wiceszef MON.

Radosław Sikorski zasiada w Parlamencie Europejskim od 2019 roku. W ówczesnych wyborach zdeklasował rywali do tej funkcji zdobywając prawie 130 tys. głosów w okręgu bydgoskim. Teraz, kiedy ma ponownie objąć resort spraw zagranicznych, musiałby zrzec się mandatu europosła.

Zgodnie bowiem z tym, co stanowi Kodeks wyborczy, w artykule 334, osoba poseł do PE nie może łączyć tego mandatu z pełnieniem funkcji, m.in. w rządzie RP. Nie można być również europosłem i posłem na Sejm RP. To istotne, zważywszy, że fotel w PE mógłby przejąć po Sikorskim kandydat, który otrzymał na liście Koalicji Europejskiej w 2019 roku drugi wynik. Tą osobą jest Krzysztof Brejza, były senator, obecnie poseł na Sejm RP X kadencji.

Próbowaliśmy skontaktować się z Krzysztofem Brejzą w poniedziałek 11 grudnia, jednak bez skutku. W Sejmie to był intensywny dzień, by wspomnieć tylko expose wygłoszone przez Mateusza Morawieckiego, następnie głosowanie nad wotum zaufania, a potem dyskusję nad kandydaturą Donalda Tuska do sprawowania funkcji premiera.

Zemke wstrzymuje się od deklaracji

Kolejną osobą, która zatem mogłaby zastąpić Radosława Sikorskiego w Parlamencie Europejskim, jest Janusz Zemke, były poseł Sojuszu Lewicy Domokratycznej, były wiceminister obrony narodowej, mający również dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w ławach w Brukseli i Strasburgu.

- Nie chcę teraz wygłaszać żadnych deklaracji, komentować sprawy, bo jest za wcześnie. Naturalnym i pierwszym kandydatem do Parlamentu Europejskiego jest w tej sytuacji, rzecz jasna Krzysztof Brejza - mówi Janusz Zemke.

Na sugestię, że jest mało prawdopodobne, iż Krzysztof Brejza miałby teraz porzucić pracę w Sejmie i wyjechać do Brukseli, Janusz Zemke odpowiada: - Przyjdzie czas, żeby sprawę skomentować, na razie nie chcę zabierać głosu, dywagować o moim powrocie do Parlamentu Europejskiego.

Przypomnijmy, że ktokolwiek zasiądzie w ławach PE, nie spędzi tam dużo czasu. Przynajmniej nie w tej kadencji, bo wybory europejskie mają odbyć się w połowie 2024 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska