Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radziejowscy miłośnicy astronomii mają nowy teleskop

Michał Nowicki
Rafał Jabłoński, Andrzej Kieraj (drugi z nauczycieli, zajmujący się astronomią w LO), Bartosz Rawicki oraz Janusz Wrzesiński z koła astronomicznego podczas zapoznawania się z nowym teleskopem
Rafał Jabłoński, Andrzej Kieraj (drugi z nauczycieli, zajmujący się astronomią w LO), Bartosz Rawicki oraz Janusz Wrzesiński z koła astronomicznego podczas zapoznawania się z nowym teleskopem
W Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Łokietka pojawił się nowoczesny teleskop do obserwacji nieba. Ma służyć nie tylko uczniom, ale też wszystkim mieszkańcom regionu.

Zaczynali od lornetki

Radziejowskie LO od lat słynie z dobrego kółka astronomicznego. Uczniowie chętnie zgłębiający tajniki nieba, znaleźli tu wszystko, co jest do tego potrzebne, a więc nauczycieli - pasjonatów oraz życzliwość dyrekcji, która wiele robi, by można było prowadzić obserwacje na wysokim poziomie technicznym. W tym tygodniu astronomom przybył nowoczesny teleskop.
- Zaczynaliśmy od lornetek, potem przez wiele lat mieliśmy teleskop, który sami udoskonalaliśmy. Teraz otrzymaliśmy urządzenie naprawdę wysokiej klasy, wykonane w renomowanej, amerykańskiej firmie - mówi Janusz Wrzesińs-ki, emerytowany już nauczyciel przedmiotów ścisłych radziejowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Łokietka, któremu szkoła w dziedzinie astronomii zawdzięcza bardzo wiele.
Jego zdaniem, najnowszy teleskop radziejowskich astronomów pod każdym względem przewyższa poprzedni, który w LO pozostanie i dalej będzie służył do niektórych obserwacji. Nowy ma większą ogniskową i średnicę obiektywu, dodatkowe okulary do prowadzenia różnych obserwacji, stwarza lepsze możliwości do fotografowania obserwowanych obiektów.
- Jedną z jego największych zalet jest to, że jest on elektronicznie sterowany komputerem oraz ma system nawigacji satelitarnej, który pozwala na
automatyczne śledzenie obserwowanego obiektu
Przy użyciu poprzedniego urządzenia wszystko to odbywało się ręcznie. Jeśli już udało się zlokalizować na niebie interesujący nas obiekt, co kilka chwil musieliśmy korygować położenie teleskopu, by cel wraz ze swoim ruchem po nieboskłonie nie uciekł nam z pola obserwacji. Teraz już takiego problemu nie będzie - cieszy się Janusz Wrzesiński.
Teleskop posiada też wbudowaną bazę położenia 40 tys. obiektów (gwiazd, planet, satelitów, mgławic itp.). Wystarczy podać jego nazwę, by teleskop na podstawie zaprogramowanych map sam odszukał na niebie wskazany cel.

Zanim powstanie astrobaza

Zakup nowego teleskopu to część programu, prowadzonego przez szkołę, zmierzającego do wybudowania astrobazy, czyli jednego z dwunastu w województwie obserwatoriów astronomicznych. Komisja kwalifikowała do niego szkoły, które mają osiągnięcia w astronomii. Na liście znalazła się też radziejowska szkoła.
- W założeniach program ma służyć nie tylko szkołom, ale lokalnym środowiskom w rozwoju ich zainteresowań naukowych. Cieszymy się, że jedno z takich centrów powstanie u nas, ale nie zamierzamy czekać do przyszłego roku na uruchomienie astrobazy. Już teraz zapraszamy na spotkania wszystkich, którzy chcą skorzystać z nowego sprzętu i dokładnie przyjrzeć się niebu - zachęca Grzegorz Sobczak, dyrektor radziejowskiego LO. Obserwacje będą prowadzone w czwartki wieczorem. Pierwsze odbędą się najprawdopodobniej już 10 grudnia. Trzy dni później mają spotkać się astronomowie na obserwacji roju meteorów Geminidów. Szczegóły podamy na naszych łamach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska