Rajd Niepodległości, Zima z Kompasem i Wędrówka Rodzinna

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na sobotę 18 stycznia Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu przygotował dla turystów kilka ciekawych propozycji.

Tego dnia Toruń będzie obchodził 100. rocznicę powrotu do macierzy. Z tej okazji PTTK zaprasza dzieci i młodzież szkolną do udziału w rajdzie pieszym o nazwie „ Rajd w 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Toruń”.

Spotkanie uczestników wyznaczono o godz. 12.00 u zbiegu ulic Legionów i Żwirki i Wigury, skąd turyści wyruszą na 5-kilometrową trasę ulicami: Żwirki i Wigury – Wybickiego – Grunwaldzką – Balonową – Gałczyńskiego – Odrodzenia – Dąbrowskiego – Piastowską, z zakończeniem przy pl. 18 Stycznia.

Około godz 14 w tym miejscu odbędzie się rekonstrukcja historyczna nawiązująca do powitania polskich żołnierzy przy dworcu PKP – Toruń Miasto, w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Rajd poprowadzi przodownik turystyki pieszej Patryk Staniszewski. Pamiętamy, że barwy Torunia stanowią kolory biały i niebieski. Spróbujmy uczcić ten dzień, eksponując je w dowolnie wybrany przez siebie sposób.

Również w sobotę OM PTTK wspólnie z Klubem Imprez na Orientację „Skarmat” w Toruniu, Szkołą Podstawową w Chełmży oraz Urzędem Miasta Chełmży zapraszają mieszkańców regionu do udziału w imprezie na orientację „XXIX Zima z Kompasem”.

Impreza odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne w oparciu o 5 kategorii: Szk – trasa szkoleniowa dla początkujących (bez ograniczeń wiekowych), TP – trasa dla początkujących (lub urodzonych w 2007 roku i młodszych), TT – trasa dla niezaawansowanych (urodzonych w latach 2004-2006), TU – trasa dla średnio zaawansowanych (urodzonych w latach 2000-2003) oraz TZ – trasa dla zaawansowanych (urodzonych w 1999 roku i starszych).

Baza imprezy będzie znajdowała się w Szkole Podstawowej nr 3 w Chełmży, przy ul. ks. Piotra Skargi 1 ( budynek dawnego gimnazjum), w której w godz. 8.00 – 8.55 będą przyjmowani uczestnicy. Aby wziąć udział w imprezie należy wcześniej zgłosić swój udział i opłacić wpisowe w siedzibie Oddziału Miejskiego PTTK. W ramach świadczeń uczestnicy otrzymają ciepły posiłek po trasie, potwierdzenie punktów do OInO i OTP, upominki dla uczestników trasy szkoleniowej (Szk) oraz upominki i dyplomy dla każdych 3 najlepszych zespołów w kategoriach: TP, TT, TU i TZ. Kierownikiem imprezy będzie Iwona Wierzbicka.

Także w sobotę odbędzie się wycieczka w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Główny, a stamtąd o godz. 7.41 nastąpi wyjazd pociągiem do Przyłubia.

Trasa wycieczki będzie przebiegała z Przyłubia, turystycznym szlakiem czerwonym „Zielonej Strugi”, przez Gajtowo, Wymysłowo, z zakończeniem w Dybowie. Długość trasy wyniesie ok. 15 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK im. M. Sydowa, Struga Zielona – nazywana jest często Zielonką lub Zieloną, w średniowieczu określana jako Wirdzilewa lub Wierdzelewą. Struga jest niezwykle interesującym ciekiem wodnym zarówno z punktu przyrodniczego, historycznego jak i krajoznawczego. W okresie od przybycia w 1230 roku Krzyżaków stanowiła naturalną zachodnią granicę ich posiadłości ofiarowanych przez księcia Konrada Mazowieckiego na lewym brzegu Wisły.

Źródła Strugi Zielonej znajdują się na podmokłych łąkach pod wsią Tarkowo, położoną pomiędzy Inowrocławiem i Bydgoszczą. We wsi Rojewice do Zielonej Strugi wpada Kanał Chrośniański oraz potok Jezuicka Struga. Struga dalej płynie przez kompleks Puszczy Bydgoskiej; jej górny odcinek jest skanalizowany, natomiast dolny odcinek o długości 6,5 km od leśniczówki Jarki aż do ujścia posiada naturalne cechy rzeki. Dodatkowo odcinek strugi od leśniczówki Zielona, do leśniczówki Dybowo przebiega w ukształtowanej przez nią dolinie tworząc atrakcję, głęboki i malowniczy wąwóz.

Struga jest największym ciekiem wodnym puszczy. Pierwotnie Struga Zielona uchodziła do Wisły na wysokości nieistniejącej dziś osady Wymysłowo, obecnie na skutek jej uregulowania i budowy ujęcia wodnego uchodzi do Wisły na wysokości Dybowa. Całkowita długość strugi wynosi 34 km.

Jedziesz na wakacje? Zabierz ze sobą paszport covidowy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie