MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Zobaczcie, jak wypadły uczelnie z kujawsko-pomorskiego

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Spośród bydgoskich uczelni najwyżej w Rankingu Uczelni Akademickich  Perspektywy 2024 uplasowała się Politechnika Bydgoska (na zdjęciu). Najlepiej w regionie wypadł UMK w Toruniu.
Spośród bydgoskich uczelni najwyżej w Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 uplasowała się Politechnika Bydgoska (na zdjęciu). Najlepiej w regionie wypadł UMK w Toruniu. Tomasz Czachorowski
W środę (26 czerwca) już po raz 25. Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła wyniki ogólnopolskiego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. W zestawieniu sklasyfikowano też uczelnie z Kujaw i Pomorza. Które miejsca zajęły?

W Rankingu Uczelni Akademickich 2024, obejmującym szkoły wyższe publiczne i niepubliczne (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania co najmniej stopnia naukowego doktora, sklasyfikowano 103 uczelnie w kraju. Pod uwagę brano 31 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie.

W tegorocznej jubileuszowej edycji Kapituła Rankingu wprowadziła korekty metodologii w czterech kryteriach rankingu uczelni akademickich. Są to następujące kryteria: Absolwenci na rynku pracy; Potencjał naukowy, Efektywność naukowa i Umiędzynarodowienie.

Ranking Uczelni Akademickich 2024. Najwyżej z uczelni z regionu UMK w Toruniu

Najwyżej spośród uczelni z regionie w Rankingu Uczelni Akademickich 2024 został sklasyfikowany Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zajął 23. miejsce (wskaźnik 65,0). To w porównaniu z 2023 r. spadek o trzy oczka w tym rankingu. Uczelnia utrzymała jednak 6. pozycję sprzed roku w wśród najlepszych uniwersytetów w Polsce (na 20 sklasyfikowanych). Warto też zaznaczyć, że popularny kierunek lekarski prowadzony na Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy w Rankingu Kierunków Studiów - wśród ujętych 15. kierunków lekarskich w kraju - zajął 12 miejsce - wsk. 69,6 (w 2023 r. - także 12. lokata).

- Tegoroczny ranking potwierdza wysoką pozycję UMK, jeśli chodzi o warunki kształcenia - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Według tego kryterium jesteśmy trzecią uczelnią w Polsce. Wyżej od nas sklasyfikowano jedynie Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. To ważna wiadomość dla kandydatów na studia. Kryterium składa się z dwóch wskaźników: dostępności wysokokwalifikowanej kadry dla studentów, a także liczby akredytacji oraz certyfikatów międzynarodowych i certyfikatów doskonałości kształcenia.

Spośród bydgoskich uczelni najwyżej na pozycjach 55-60 uplasowała się Politechnika Bydgoska (przed rokiem lokaty 54-61). Fordońska uczelnia zajęła też - tak jak w 2023 roku - 16. miejsce wśród najlepszych Uczelni technicznych w kraju ze wskaźnikiem 49,8.

- W zestawieniu ogólnym rankingu utrzymujemy praktycznie pozycję sprzed roku - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju i zarazem rzecznik uczelni. - Jesteśmy w środku stawki Uczelni technicznych. Mamy ambicje i determinację na wyższe lokaty. Przed nami ciężka praca. Silną stroną uczelni od lat jest innowacyjność i wynalazczość. W tej kategorii zajmujemy wysokie 11. miejsce wśród uczelni publicznych w kraju. Przed nami kształcenie lekarzy…

W Rankingu Uczelni Akademickich 2024 pozycję 73-80 zajął Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (w 2023 r. - lokaty 71-82). Uczelnia awansowała jednak z 20. na 19. miejsce w Polsce w Rankingu Uniwersytetów 2024 - wsk. 43,9.

- Każdego roku analizujemy ranking. Zajęta w nim pozycja to tylko jeden z wielu wskaźników, a sukcesy naszych pracowników i studentów, ich osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój społeczności są najlepszym świadectwem wartości naszej uczelni - mówi Agnieszka Lewandowska z Dział Promocji i Komunikacji UKW - Należy pamiętać, że w zestawieniu kluczowe znaczenie mają kryteria spełniane głównie przez duże uczelnie, takie jak certyfikaty i umiędzynarodowienie. W porównaniu do ubiegłych lat zwiększamy liczbę kierunków studiów oraz projektów naukowych, jednocześnie utrzymując liczbę studentów mimo niżu demograficznego. To są nasze priorytety. Warto podkreślić, że znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w kryterium innowacyjności - wynalazczość. To duży sukces, zważywszy na fakt, że nie jesteśmy uczelnią stricte techniczną.

W gronie 103 uczelni akademickich w kraju, które zostały sklasyfikowane, są też trzy uczelnie z regionu, które zajęły miejsca 90+. To Akademia Jagiellońska w Toruniu, Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy i Uniwersytet WSB Merito w Toruniu.

Najlepszą polską uczelnią w Rankingu Uczelni Akademickich 2024 został Uniwersytet Warszawski (1 miejsce także w 2023 r.). Drugi jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (1 miejsce w 2023 r.). Trzecie miejsce przypadło Politechnice Warszawskiej, która również przed rokiem była trzecia.

Ranking Uczelni Niepublicznych 2024. Które uczelnie z regionu zanotowały awans?

W Rankingu Uczelni Niepublicznych 2024 (sklasyfikowano 49 uczelni) wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dziewiątą lokatę w tym zestawieniu zajęła Akademia Jagiellońska w Toruniu - wsk. 57,8 (była na 8. miejscu w 2023 r.). W górę pnie się natomiast Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy - wsk. 50,1. Tym razem sklasyfikowano ją na 17. pozycji ex aequo z Akademią Humanitas w Sosnowcu. To awans z 18. pozycji przed rokiem. Miejsca pozostałych uczelni z regionu ujętych w tym rankingu to: 25. Uniwersytet WSB Merito w Toruniu - wsk. 44,0 (21. lokata w 2023 r.), 26. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy - wsk. 42,4 (awans z 28. miejsca przed rokiem), 28. Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademia Nauk Stosowanych - wsk. 41,7 (24. miejsce przed rokiem), 36. Bydgoska Szkoła Wyższa - wsk. 34,6 (28. miejsce przed rokiem).

W Rankingu Uczelni Niepublicznych 2024 w czołówce w porównaniu z poprzednim rokiem bez zmian. Zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie przed Uniwersytetem SWPS w Warszawie i Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. Ranking Uczelni Niepublicznych obejmował szkoły wyższe kształcące na poziomie co najmniej magisterskim.

Dodajmy, że najlepszymi publicznymi uczelniami zawodowymi zostały ex aequo w Rankingu Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych 2024 - Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

Jak informuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, o ile w rankingu uczelni akademickich dominowały kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę miały kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in., ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Zobaczcie, jak wypadły uczelnie z kujawsko-pomorskiego - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska