Cmentarz pochodzi z połowy XIX wieku. Odremontowania podjęło się Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Zabytkowych Cmentarzy w Gminie Cekcyn "Światło". W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy wioski, rada sołecka i przedstawiciele gminy. - Jest to rzecz niebywała, że po tylu latach dokonuje się właśnie tak wspaniałych rzeczy - powiedział pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy Marek Loskot, który poświęcił zabytkowy cmentarz wraz z proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi ks. Grzegorzem Kielasem. Pamiątkową tablicę odsłonił sołtys Ulrik Behrendt, a przewodniczący stowarzyszenia "Światło" Bartosz Puchowski wmurował butelkę z nazwiskami osób biorących udział w przedsięwzięciu.
Cmentarz był całkowicie zarośnięty drzewami i krzakami. - Liczyłem przed wyremontowaniem, ile jest grobów, doliczyłem się 60, a wczoraj policzyliśmy jeszcze raz i jest 147. Po prostu nie było ich widać, bo cały cmentarz był zarośnięty - powiedział "Pomorskiej" Bartosz Puchowski. Prace sfinansowane zostały ze środków Programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Urząd Gminy przekazał 1 tys. 200 zł. Pomagali mieszkańcy Brzozia.
Jest to już drugi cmentarz ewangelicki odremontowany przez stowarzyszenie "Światło". Najpierw był cmentarz w Wysokiej, a w planach są kolejne z sześciu ewangelickich w gminie. - _Następny będzie w Iwcu - _zapowiada Puchowski.
Ratują zabytki
Anna Maria Zdrenka
Cmentarz ewangelicki w Brzoziu został odremontowany. W sobotę poświęcono go i odsłonięto pamiątkową tablicę.