https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łabiszynie odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919. Zdjęcia

Szymon Cieślak
Odsłonięcie pomnika poświęconego Powstańcom Wielkopolskim w Łabiszynie (15.10.2024).
Odsłonięcie pomnika poświęconego Powstańcom Wielkopolskim w Łabiszynie (15.10.2024). Szymon Cieślak
W Łabiszynie odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919. Na tablicy znajduje się 210 nazwisk powstańców. Jest także dopisek "i nieznani", poświęconym tym, których nazwisk jeszcze nie odkryto. Pomnik został wykonany lokalnymi siłami i znajduje się niedaleko łabiszyńskiej śluzy, czyli tam, gdzie zakończyło się Powstanie.

Monument upamiętniający Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 został postawiony przy ul. 11 Stycznia. Pomnik to ściana, na której znajdują się: krzyż powstańczy, nazwiska dowódców Powstania Wielkopolskiego: Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Stanisława Taczaka. Między nimi jest napis "Na powinność stawili się". Poniżej znajdują się cztery tablice w formie otwartej księgi, z 2010 nazwiskami. Całość zakończona jest upamiętnieniem nieznanych uczestników Powstania Wielkopolskiego w Łabiszynie, a także hasło "Pomogli zrzucić jarzmo Niemieckie". W przyszłości na pomniku ma znaleźć się tzw. "kod QR", dzięki któremu użytkownicy smartfonów będą mogli szybko wejść na stronę internetową z biogramami łabiszyńskich Powstańców, która w przyszłości ma zostać utworzona.

- Miejsce, w którym się znajdujemy jest symboliczne. Jesteśmy u zbiegu dwóch ulic, które ściśle wiążą się z Powstaniem Wielkopolskim , czyli 11 Stycznia, związana z rocznicą odzyskania Niepodległości oraz ul. Poznańskiej, która upamiętnia miejsce, w którym Powstanie Wielkopolskie się rozpoczęło. Wiem, że w miejscu, w którym się znajdujemy potyczki powstańcze miały miejsce. Jesteśmy w faktycznym miejscu historycznym, gdzie ta symboliczna dziś tablica splata się z rzeczywistą historią. Życzę państwu, abyście przy tej tablicy mogli tak bardzo mocno kultywować te tradycje, o których nie powinniśmy zapomnieć - powiedział Jacek Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna.

Nazwiska Powstańców Wielkopolskich, w archiwach kościelnych i gminnych, wyszukał Piotr Szymanowski. Koncepcję pomnika wymyślił Piotr Świerczek. Pomnik wykonał Aleksander Krajewski. Całość wykonała firma Sebastiana Sudaka. Wszyscy są mieszkańcami gminy Łabiszyn.

Minutą ciszy upamiętniono zmarłego Marka Szymanowskiego, którzy wcześniej pracował nad wykazem Powstańców Wielkopolskich w Łabiszynie.

- Tak jak oni w 1918 roku stawili się na swoją powinność, a prowadzili ich Dowbor-Muśnicki i Taczak, tak i my dziś, potomkowie Powstańców Wielkopolskich wykonaliśmy swoją powinność. Uwieńczyliśmy nasze wspólne dzieło, jakim jest ten pomnik. Dbajmy o nie. Myślę, że teraz co roku będziemy chylić czoła przed przodkami, naszymi bohaterami - powiedziała Ewa Leżoń, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, koło w Łabiszynie.

W uroczystości wzięli udział członkowie Towarzystwa Historycznego z Kcyni, którzy pełnili wartę honorową przy pomniku. Byli obecni uczniowie łabiszyńskich szkół (wykonali część artystyczną), a także potomkowie Powstańców Wielkopolskich oraz przedstawiciele różnych instytucji. O muzyczną stronę przedsięwzięcia zadbała Łabiszyńska Orkiestra Dęta, która m.in. wykonała "Rotę".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska