MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratujemy zabytkowe nagrobki. Kwesta w Bydgoszczy 2017 [zdjęcia]

AST
Najbardziej znana kwesta w Polsce, która ma za zadanie ratowanie zabytkowych nagrobków, to zbiórka zapoczątkowana przez Jerzego Waldorffa na warszawskich Powązkach. Jednak bydgoska kwesta, którą organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, też ma już dość długą tradycję. W tym roku odbywa się po raz 20. - Chociaż zawsze po zakończonej kweście jesteśmy zmęczeni, bo to również wyzwanie logistyczne dla nas, to jestem pod wrażeniem, że w zbiórkę pieniędzy jest zaangażowanych tyle osób i to z różnych środowisk, m.in. lekarzy, społeczników, polityków, dziennikarzy - mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Również w tym roku cały dochód z kwesty trafi na odnowienie nagrobków. Na razie w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków wyznaczono cztery: trzy na cmentarzu Starofarnym i kwaterę polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej na cmentarzu Nowofarnym. Na Starofarnym odnowiony zostanie bezimienny grób rodzinny powstały po 1900 roku. Prawdopodobnie to miejsce pochówku dzieci zmarłych na początku XX wieku. Do renowacji trafią również nagrobki Zofii Żuchowskiej oraz Anastazego Drzycimskiego. W pierwszym przypadku potrzebna będzie naprawa uszkodzonej rzeźby Zbawiciela z poutrącanymi dłońmi, w drugim przypadku chodzi o uszkodzoną rzeźbę nagrobną Chrystusa z poutrącanymi ramionami. - Jeśli uda nam się zebrać wystarczająco dużo pieniędzy, niewykluczone, że wyznaczonych już nagrobków dołączą kolejne - wyjaśnia Jerzy Derenda. - A z naszych analiz wynika, że prawie połowa nagrobków na cmentarzu Starofarnym wymaga interwencji - dodaje. (AST)
Najbardziej znana kwesta w Polsce, która ma za zadanie ratowanie zabytkowych nagrobków, to zbiórka zapoczątkowana przez Jerzego Waldorffa na warszawskich Powązkach. Jednak bydgoska kwesta, którą organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, też ma już dość długą tradycję. W tym roku odbywa się po raz 20. - Chociaż zawsze po zakończonej kweście jesteśmy zmęczeni, bo to również wyzwanie logistyczne dla nas, to jestem pod wrażeniem, że w zbiórkę pieniędzy jest zaangażowanych tyle osób i to z różnych środowisk, m.in. lekarzy, społeczników, polityków, dziennikarzy - mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Również w tym roku cały dochód z kwesty trafi na odnowienie nagrobków. Na razie w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków wyznaczono cztery: trzy na cmentarzu Starofarnym i kwaterę polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej na cmentarzu Nowofarnym. Na Starofarnym odnowiony zostanie bezimienny grób rodzinny powstały po 1900 roku. Prawdopodobnie to miejsce pochówku dzieci zmarłych na początku XX wieku. Do renowacji trafią również nagrobki Zofii Żuchowskiej oraz Anastazego Drzycimskiego. W pierwszym przypadku potrzebna będzie naprawa uszkodzonej rzeźby Zbawiciela z poutrącanymi dłońmi, w drugim przypadku chodzi o uszkodzoną rzeźbę nagrobną Chrystusa z poutrącanymi ramionami. - Jeśli uda nam się zebrać wystarczająco dużo pieniędzy, niewykluczone, że wyznaczonych już nagrobków dołączą kolejne - wyjaśnia Jerzy Derenda. - A z naszych analiz wynika, że prawie połowa nagrobków na cmentarzu Starofarnym wymaga interwencji - dodaje. (AST) Dariusz Bloch
Bydgoska kwesta, którą organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, też ma już dość długą tradycję. W tym roku odbywa się po raz 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska