To mogą być objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.
Jest to najczęstsza choroba zależna od obecnego w soku żołądkowym kwasu solnego.
Refluks żołądkowo-przełykowy jest powszechnie występującą chorobą. Nie ma badań dotyczących Polski, ale można wyobrazić sobie skalę zjawiska analizując amerykańskie dane. Około 60 milionów Amerykanów doświadcza objawów choroby jeden raz w miesiącu, a 10 milionów jeden raz dziennie! Coraz więcej osób cierpi z tego powodu, jednak nie wiemy jakie są tego przyczyny.
Ból, który myli
Objawy refluksu mogą być mylone z bólem towarzyszącym chorobom serca lub zawałem serca. \
Ból o charakterze pieczenia za mostkiem związany z wysiłkiem fizycznym i ustępujący w spoczynku lub po przyjęciu nitrogliceryny sugeruje sercowe pochodzenie! Tymczasem w wielu przypadkach to objaw refluksu właśnie.
U młodych osób, same objawy choroby wystarczą do rozpoznania refluksu. Gdy do lekarza z dolegliwościami zgłasza się osoba po 40. roku życia i dodatkowo ma jeszcze inne ważne objawy takie jak; chudnięcie, trudności i bolesność przy połykaniu, niedokrwistość, objawy krwawienia lub dolegliwości ze strony innych narządów zaleca się bezwzględne wykonanie badań dodatkowych
Jak nas leczą?
Podstawą leczenia refluksu jest zmiana stylu życia i diety. Lekarze zalecają przede wszystkim odstawienie pokarmów smażonych, słodkich, tłustych, czekolady, mięty, kawy i napojów alkoholowych, a także owoców i soków z owoców cytrusowych, przetworów z pomidorów, pieprzu i papryki, Wielu chorych odczuwa ulgę, gdy schudnie i przestanie palić papierosy.
Dla niektórych kobiet i mężczyzn ulgą jest zmiana... stylu ubierania na bardziej luźny nie obciskający okolic pasa.
Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości spowodowanych refluksem dobrze jest nie kłaść się po jedzeniu, ani nie wykonywać czynności wymagających pochylenia.
Ważne jest też, by ostatni posiłek spożyć na minimum trzy godziny przed snem. Przedtem jednak trzeba zadbać o "higienę" snu. Ułożyć się w łóżku tak, by głowa była wyżej niż stopy.
W leczeniu farmakologicznym jedyną grupą leków ogólnie polecaną są inhibitory pompy protonowej. Leki te najsilniej hamują wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego. Szybko i skutecznie usuwają one dolegliwości, potrafią leczyć zmiany zapalne w przełyku oraz w odpowiednich dawkach i czasie ich stosowania zapobiegać nawrotom.
Jeżeli jednak wszystkie metody zachowawczego leczenia są nieskuteczne lub występują powikłania rozważamy potrzebę leczenia operacyjnego. Leczenie operacyjne polega na odtworzeniu mechanizmów chroniących przed zarzucaniem soku z żołądka do przełyku.
Mamo, boli mnie brzuszek
Na refluks żołądkowo-przełykowy chorują także dzieci i niemowlęta. Objawy są podobne jak u dorosłych.
Na niewydolność dolnego zwieracza przełyku, która powoduje cofanie się pokarmu z żołądka cierpi prawie połowa niemowląt.
Objawia się to ulewaniem pokarmu. Mamy łatwo mogą zdiagnozować tę przypadłość. Tuż po posiłku lub kilka godzin po nim z ust dziecka wylewają się małe ilości częściowo strawionego pokarmu o nieprzyjemnym zapachu.
Dziecko nie cierpi z tego powodu. W miarę rozwoju ulewanie mija, bo układ pokarmowy dziecka dojrzewa.
Zanim układ pokarmowy dojrzeje, wystarczy:
- układać niemowlę w łóżeczku z głową uniesioną pod kątem 30;
- bezpośrednio po posiłku nosić dziecko na rękach w pozycji pionowej;
- podawać pokarmy często w małych porcjach.
W niektórych przypadkach trzeba jednak z dzieckiem pójść do lekarza, by przepisał odpowiednie leki, które złagodzą objawy refluksu.
Kiedy do lekarza?
- dziecko nie przybiera na wadze;
- ma zapalenia płuc lub przełyku;
- objawy wzmagają się w drugim półroczu życia;
- refluks pojawia się u starszego dziecka.