Badanie przeprowadzono w zeszłym tygodniu, a więc w czasie, gdy szał świątecznych zakupów ogarniał cały kraj. Pytano respondentów czy podarowali by komuś rzecz z drugiej ręki. Aż 35 proc. odpowiedziało twierdząco. Okazuje się, że im młodsi respondenci, tym mniejszy obciach w re-giftingu.

Prezentów pod choinkę w serwisie OLX szuka 30 proc. Polaków. Zapytani o to, co najlepiej nadaje się na taki podarunek najczęściej wskazują na książki (42 proc.), dzieła sztuki oraz biżuterię (po 34 proc.) i płyty winylowe (30 proc.). Co zaskakujące, w pierwszej piątce znalazł się też samochód (32 proc.).
Może to Cię też zainteresuje
Za najmniej taktowne uważamy obdarowanie kogoś używanym ubraniem, perfumami, sprzętem audio i hulajnogą. Listę zamykają artykuły gamingowe (pady, kierownice, joysticki), na które wskazało zaledwie 10 proc. badanych. To może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak chętnie wskazywano przyznawano, że używany sprzęt elektroniczny to dobry pomysł na prezent.
Używane przedmioty na prezenty dla dzieci:
- Książki dla dzieci - 28 proc.,
- Zabawki - 27 proc.,
- Planszówki - 25 proc.,
- Klocki - 25 proc.
Używane sprzęty elektroniczne dobre na prezent to:
- Gry na konsolę - 28 proc.,
- Telefon komórkowy - 28 proc.,
- Komputer - 22 proc.,
- Konsola do gier - 20 proc.
Używane rzeczy związane z hobby dobre na prezent to:
- Książki - 42 proc.,
- Dzieła sztuki - 34 proc.,
- Płyty winylowe - 30 proc.,
- Sprzęt fotograficzny - 25 proc.,
- Rower - 25 proc.,
- Gry planszowe - 25 proc.,
- Sprzęt audio - 19 proc.,
- Hulajnoga - 19 proc.
Uczestniczących w badaniu zapytano też o to, czy zdarzyło im się otrzymać nietrafiony prezent. Przykra niespodzianka pod choinką spotkała ponad 60 proc. z nas. Co więcej, we wszystkich przypadkach Gwiazdor pomylił zamówienie więcej niż raz.
Najbardziej nietrafionymi podarunkami okazują się ubrania, kosmetyki, skarpety i elektronika. Co ciekawe, rozczarowanie prezentami jest różne w zależności od płci. Panów częściej rozczarowuje znaleziona pod choinką elektronika, panie - kosmetyki i biżuteria.

Jednak aż 50 proc. pytanych uważa, że odsprzedaż nietrafionego prezentu nie jest złym pomysłem i chętnie wystawia go w internecie.
Ekologiczne święta? Jeden prezent i torba z papieru
Zapytaliśmy o regifing ekologów. - Ideę tę generalnie popieramy, gdyż dzięki temu, mniej kupujemy, zmniejszamy konsumpcję, prezenty nie trafiają na śmietnik - o ile zostaną przekazane osobom, dla których będzie to trafiony prezent. Ale prawdopodobnie to lepszy pomysł dla ludzi młodych. Starsze pokolenie mogłoby się delikatnie mówiąc obrazić, że dostają coś, czego ktoś nie chciał - mówi Magda Wieczerzyńska z WWF.
Co możemy zrobić, by święta, były bardziej eko? - Przygotujmy jeden dobrej jakości prezent, zamiast wielu gorszej jakości. Zróbmy wcześniej losowanie (może być online, są aplikacje do tego) wśród dorosłych gości wigilijnych, wtedy każdy kupuje jeden prezent. Zbierajmy torby papierowe przez cały rok i w nie, a nie w papier, pakujmy prezenty. Kupujmy upominki takie, które nie generują opakowań - np. bilety, karnety. Planujmy realnie ilość jedzenia, a jego nadmiar zawieźmy do jadłodzielni - radzi Magda Wieczerzyńska.
