ZOBACZCIE WIDEO
  ZAPRASZAMY!

  Dostawczak wyprzedza, osobówka musi uciekać

  Rozwiń
  ZOBACZCIE WIDEO
  Zwiń

  Dostawczak wyprzedza, osobówka musi uciekać

  Stop Agresji Drogowej. W piątym odcinku naszego programu, wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, pokazujemy kolejnych piratów drogowych z regionu. Kamera zarejestrowała m.in kierowcę dostawczego auta, który prawie doprowadził do wypadku.

  Regiopedia.pl. Pisz z nami encyklopedię regionu!

  Regiopedia.pl. Pisz z nami encyklopedię regionu!

  Rozmawiał Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Regiopedia.pl - encyklopedia regionów

  Regiopedia.pl - encyklopedia regionów ©zrzut z egranu z regiopedi

  Rozmowa z Jerzym Matuszakiem prodziekanem Wydziału Zdrowia i Turystyki Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.
  Regiopedia.pl - encyklopedia regionów

  Regiopedia.pl - encyklopedia regionów ©zrzut z egranu z regiopedi

  - "Pomorska" stara się promować nasz piękny region. Służy temu między innymi Regiopedia - internetowa encyklopedia regionu, którą może tworzyć każdy Czytelnik. Czy Regiopedia jest właściwym narzędziem budowania świadomości regionalnej?

  - Oczywiście. Regiopedię może tworzyć każdy, kto ma coś do powiedzenia, kto chciałby się podzielić swą wiedzą z innymi.
  Mało tego - ktoś, kto chciałby wypromować swe miasteczko, wieś, gminę czy przypomnieć ciekawą historię, postacie zasłużone dla danej społeczności. Regiopedia to kapitalne forum, na którym można realizować swą pasję. Ciekawy jest fakt, że Regiopedia jest otwartą księgą, którą wciąż można wzbogacać i rozwijać. Nie jest to skończona całości, w przeciwieństwie do tych książkowych czy nawet niektórych internetowych - zamkniętych w sztywnym układzie stron. To rola dla przeciętnego Kowalskiego, który może zaproponować coś ciekawego innym mieszkańcom województwa, ale też pozostałych regionów Polski, nawet zagranicy.


  Regiopedia.pl - wszystko o regionie - KLIKNIJ

  - Nawet mieszkańcy naszego województwa nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, co można u nas zwiedzić, poznać.

  - Właśnie. Portal daje więc możliwość poznania atrakcji i zaproponowania innym poznania czegoś ciekawego. Można opisać jakieś miejsce, pochwalić cykliczną imprezą kulturalną lub turystyczną, cieka-wym przedsięwzięciem, jakąś kolekcją i tym podobnymi rzeczami. Im więcej napiszemy o Małej Ojczyźnie, im więcej odkryjemy jej tajemnic, tym lepiej.

  - Regiopedia, która działa zaledwie od kilku lat, jest zatem świetnym narzędziem promocji. Kto jednak w Kujawsko-Pomorskiem odpowiada formalnie za promocję regionu?

  - Formalnie odpowiadają za nią ludzie i podmioty powołane z urzędu. Ich zadaniem jest informowanie i promowanie tego, co w regionie jest ciekawe, co się dzieje i zasługuje na uwagę turystów czy ogólnie rozumianej społeczności. Myślę przede wszystkim o Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, która statutowo promuje region oraz o Wojewódzkim Centrum Informacji. Podobnie - z urzędu - odpowiadają za to wszystkie punkty informacji turystycznej działające w każdym większym mieście, a nawet w niektórych wsiach gminnych. Kujawy i Pomorze, a dokładniej ich wybraną część, promują także stowarzyszenia regionalne, by wymienić Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, lokalne grupy działania, gospodarstwa agroturystyczne, niektóre wyższe uczelnie. Wspomnę o Lokalnej Grupie Działania "Trzy Doliny" z Dobrcza, która współpracuje z Wyższą Szkołą Gospodarki. Szkoła będzie przygotowywać dla "Trzech Dolin" strategię rozwoju turystyki. Takie strategie przygotowuje się dla samorządów i grup działania w ramach wydziału Zdrowia i Turystyki WSG, a dokładniej Platformy Rozwoju Turystyki.

  Regiopedia.pl - wszystko o regionie - KLIKNIJ

  - Czy wiele jeszcze trzeba zrobić, by zachęcić do przyjazdu na Kujawy i Pomorze?

  - Zasadniczo promocja robiona jest dobrze i coraz lepiej, choć mam krytyczne uwagi do Centrum Informacji w Bydgoszczy i do Biura Kongresowego. Gdy tworzyły się te podmioty, doradzałem, jaki powinien być ich kształt, funkcje i działanie. Jednak za poprzedniego prezydenta miasta działały źle. Nie podoba mi się również nazwa Centrum Informacji. To ewenement chyba na skalę europejską, bo o jaką informację tu chodzi? Chyba turystyczną, więc powinniśmy to wyartykułować właśnie w nazwie. Mam nadzieję, że sytuację uzdrowi powołanie nowego szefa. Nie ma też wątpliwości, że konieczne są większe nakłady finansowe.

  Regiopedia.pl - wszystko o regionie - KLIKNIJ

  - Wyższa Szkoła Gospodarki od lat angażuje się w propagowanie turystyki. Jakie są jej najnowsze plany w tej materii?

  - Na inaugurację lata 2012 chcemy zrobić duży spływ Brdą i Kanałem Bydgoskim, a także, obok miejskiej imprezy "Ster na Bydgoszcz", drugą imprezę - spływ międzynarodowy. Już robimy tłumaczenia zaproszeń na język niemiecki.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo