Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reklama na służbie

Wojciech Mąka
Nieoficjalnie policjanci mówią, że akcje promocyjne  powodują, że do służby trafiają ci, którzy szukają jako takiej pracy.
Nieoficjalnie policjanci mówią, że akcje promocyjne powodują, że do służby trafiają ci, którzy szukają jako takiej pracy.
Policja wydaje dziesiątki tysięcy złotych na kampanie reklamowe zachęcające do wstępowania w jej szeregi.
infografika Monika Wieczorkowska
infografika Monika Wieczorkowska

infografika Monika Wieczorkowska

O efektach akcji trudno mówić. W dużych miastach województwa wakaty jak były, tak są.

Ubiegłoroczna kampania promocyjna policji w województwie kosztowała 40 tysięcy złotych. Między innymi na przystankach autobusowych pojawiły się plakaty "Zostań policjantem, uzupełnij szereg".

W tym roku do wstępowania w szeregi policji zachęca potomek kapitana Żbika, postaci znanej z komiksów wydawanych w czasach PRL-u. Tegoroczne działania zachęcające do pracy w policji kosztowały już 32 tysiące złotych. Odbiły się szerokim echem w krajowych mediach, wzrosła liczba wejść na stronę internetową policji... O efektach na razie nie można mówić.

Praca jak każda
Nieoficjalnie policjanci mówią, że akcje promocyjne komendy wojewódzkiej powodują, że do służby nie trafiają ci, którzy chcą być policjantami, ale ci, którzy szukają jako takiej pracy.

- Ogłoszenia, które wcześniej dawaliśmy w prasie, też kosztowały - mówi Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji. - Prowadzimy marketing tak samo, jak wiele innych firm poszukujących pracowników. Koszty kampanii nie są wygórowane, nie płacimy na przykład za prawa autorskie.
W całym województwie na początku maja było 241 wakatów. Najwięcej w Bydgoszczy, Toruniu i komendzie wojewódzkiej.

Pojedynczych policjantów brakowało w wielu mniejszych jednostkach.

Dziury wciąż są
Od poniedziałku do służby trafia 46 nowych funkcjonariuszy. Miało być 50, ale czterech nie przeszło komisji lekarskiej.
Ośmiu nowych policjantów będzie pracować w Bydgoszczy, dziesięciu w Toruniu, po sześciu we Włocławku i Nakle. Do Lipna trafi trzech, do Mogilna, Świecia i Żnina - po dwóch. Reszta idzie do mniejszych jednostek.

Nowy nabór nie oznacza rozwiązania problemu. Pełne obsady będą miały jednostki we Włocławku, Tucholi, Sępólnie Krajeńskim, Aleksandrowie, Brodnicy, Golubiu-Dobrzyniu, Inowrocławiu, Mogilnie, Radziejowie i Rypinie. W komendzie wojewódzkiej wciąż będzie brakować 61 policjantów, w Bydgoszczy - 94, w Toruniu - 22.

Kiedyś było gorzej
Rzecznik komendanta wojewódzkiego mówi: - Trudno przeliczać złotówki wydane na kampanię na konkretnych, przyjętych do służby policjantów. Trzeba podkreślić, że dwa lata temu, gdy inspektor Krzysztof Gajewski, obecny komendant, obejmował swoje obowiązki, wakatów w naszym garnizonie było aż czterysta.

Ile zarabiają policjanci
- kursant 1.564 zł
- policjant 2.547 zł
- dzielnicowy 3.225 zł
- kierownik rewiru 4.073 zł

To średnie uposażenie brutto policjanta razem z dodatkami, według nowej kwoty bazowej z 2008 roku, nowego mnożnika i uwzględniające podwyższony dodatek służbowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska