MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Rekolekcje tylko w kościele! Szkoła pracuje normalnie”. Jak się okazuje, nie każda. Ukrzyżowanie w jednej z podstawówek

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Jak wyglądają rekolekcje wielkopostne w szkołach? Szokująca sytuacja miała miejsce w czasie rekolekcji w szkole w Brodnicy Górnej. Uczniowie odegrali tam scenę ukrzyżowania Jezusa. Wszystko udokumentowali na szkolnym facebooku.
Jak wyglądają rekolekcje wielkopostne w szkołach? Szokująca sytuacja miała miejsce w czasie rekolekcji w szkole w Brodnicy Górnej. Uczniowie odegrali tam scenę ukrzyżowania Jezusa. Wszystko udokumentowali na szkolnym facebooku. freepik.com/zrzut ekranu FB Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej
Dyskusje wokół rekolekcji w szkole wciąż trwają. Chociaż zasady przeprowadzania rekolekcji są dość jasne, w szkołach wciąż pojawiają się wątpliwości, a Fundacja Wolność od Religii wysyła kilka listów interwencyjnych dziennie. „Rekolekcje tylko w kościele! Szkoła pracuje normalnie” – czytamy na stronie Protestu z wykrzyknikiem. Jedna ze szkół pochwaliła się w sieci odegraniem sceny ukrzyżowania Jezusa. Czy tak powinny wyglądać rekolekcje wielkopostne? Kto powinien sprawować opiekę nad uczniami?

Spis treści

Ukrzyżowanie Chrystusa w szkole? Skandaliczne przedstawienie

Dyskusje wokół szkolnych rekolekcji nie gasną. W czwartek, 14 marca, Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej na Kaszubach opublikował na Facebooku post relacjonujący rekolekcje wielkopostne. Na zdjęciach możemy zobaczyć drogę krzyżową chłopca przebranego za Jezusa, który na końcu zostaje „ukrzyżowany”.

Taki wpis możemy przeczytać na stronie szkoły:

„W środę zakończyły się nasze szkolne rekolekcje wielkopostne🙏. W pierwszym dniu wykonaliśmy piękne palmy na Niedzielę Palmową. W drugim skupiliśmy się na drodze, jaką dla naszego zbawienia przeszedł Jezus. Rozważania skoncentrowane były nad własnym życiem, postawą wobec Boga i bliżniego. Zakończyliśmy nasze rekolekcje śniadaniem wielkanocnym, które było wspaniałą okazją do tego, aby wspólnie zasiąść przy stole. Rekolekcje to szczególne dni roku szkolnego, choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki, które dostarczyły nam wiele ważnych i ciekawych myśli⛪️.”

Użytkownicy Facebooka nie podzielili zachwytu, a o tej sytuacji szybko stało się głośno w sieci.

W czasie rekolekcji łamane są przepisy?

Zaczął się sezon na rekolekcje i jak co roku media donoszą o przypadkach naruszeń prawa podczas ich organizacji - a to szkoły zobowiązują nauczycieli i nauczycielki do sprawowania opieki nad dziećmi, a przynajmniej do odprowadzania ich do miejsca kultu religijnego. A to rodzice proszeni są o wypełnienie druczków, w których wyrażają zgodę bądź nie wyrażają zgody na udział dziecka w rekolekcjach. A to na czas rekolekcji zawieszane są zajęcia szkolne, a nawet część rekolekcyjnych aktywności odbywa się na terenie szkoły – czytamy na Facebooku Prostestu z Wykrzyknikiem.

Takich sytuacji jest w całej Polsce naprawdę wiele, o czym możemy dobitnie przekonać się, gdy sprawdzimy liczbę interwencji Fundacji Wolność od Religii, które dotyczą wyłącznie organizacji rekolekcji w ostatnich dniach.

Przedstawiciele Protestu z Wykrzyknikiem zwracają uwagę na to, że to uczniowie chcący wziąć udział w rekolekcjach powinni zostać zwolnieni z lekcji, szkoła nie powinna w tym wypadku zmieniać planu zajęć i dostosowywać się do obrzędów religijnych.

Zaznaczono również, że rekolekcje są organizowane przez parafię przy udziale szkolnych katechetów, nauczyciele innych przedmiotów niż religia nie powinni być zatem angażowani w działania związane z rekolekcjami.

Trwa głosowanie...

Czy oceny z religii powinny wliczać się do średniej?

Zasady przeprowadzania rekolekcji są jasne

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach reguluje kwestię rekolekcji w szkole.

  • Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej.
  • O terminie rekolekcji dyrektor szkoły powinien być powiadomiony przez organizujących rekolekcje na co najmniej miesiąc przed terminem rozpoczęcia rekolekcji.
  • Jeżeli na terenie szkoły jest prowadzona nauka religii więcej niż jednego kościoła lub innego związku wyznaniowego, powinny one dążyć do ustalenia wspólnego terminu rekolekcji.
  • Szczegółowe zasady dotyczące organizacji rekolekcji, jak również inny termin rekolekcji, są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.
od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Rekolekcje tylko w kościele! Szkoła pracuje normalnie”. Jak się okazuje, nie każda. Ukrzyżowanie w jednej z podstawówek - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska