Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe odejścia z policji, wielu funkcjonariuszy jednak czeka z decyzją

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Mimo przyjęć nowych policjantów, w KMP Bydgoszcz 12 procent etatów jest nieobsadzonych
Mimo przyjęć nowych policjantów, w KMP Bydgoszcz 12 procent etatów jest nieobsadzonych Dariusz Bloch
Wielka fala odejść z policji. W Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy brakuje aż 12 procent funkcjonariuszy, w dodatku nie wiadomo, ilu z nich odejdzie mimo rządowych zapowiedzi waloryzacji zarobków od 1 marca br.

W trakcie obrad komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych pod koniec ub. roku posłowie wysłuchali informacji o stanie kadrowym w policji, które przedstawili wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Minister: - To poważny kryzys

Mroczek podkreślił, że informacja o kadrach jest potwierdzeniem "poważnego kryzysu", w którym znalazła się policja. - Kryzysu związanego ze spadkiem wiarygodności i zaufania społecznego – ocenił.

Wiceszef MSWiA poinformował, że liczbę etatów w policji na 2024 rok ustalono na 108909. Tymczasem zatrudnienie wynosi 96698 etatów. - Tylu policjantów mamy w służbie. Dodatkowo finansowanych jest 18 etatów przez samorządy lokalne. Na koniec 2023 roku wakat wynosił 10411 etatów, co stanowiło 9,72 procent - powiedział Mroczek.

Czekają na podwyżki

- Na razie nie mamy sygnałów, że sytuacja u nas w regionie jest jakaś katastrofalna. W tej chwili liczba wakatów jest na poziomie około 6 procent. Ale pełny ogląd będziemy mieli w marcu, kiedy ma wejść w życie zapowiadana waloryzacja uposażeń. Na pewno cześć policjantów złożyła raporty o odejście, inni czekają na zapowiadane podwyżki. Zawsze najgorsza sytuacja kadrowa jest w dużych miastach z uwagi na konkurencyjny rynek pracy. Jest tak np. w komendzie stołecznej. To dla nas oczywiście też nie jest korzystne, bo jeśli będą jakieś imprezy i powstanie konieczność ich zabezpieczenia, to będą ściągani policjanci od nas - stwierdza insp. Piotr Kujawa, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego NSZZ Policjantów.

W 2023 roku ze służby zrezygnowało około 5 tysięcy mundurowych. Spora liczba deklaruje również opuszczenie formacji na początku 2024 roku. W garnizonie warszawskim już brakuje 20 procent mundurowych, a szykuje się kolejna fala odejść ze służby – alarmowano w listopadzie ubiegłego. W październiku 2023 roku liczba policjantów w Polsce była o 5 tysięcy mniejsza w porównaniu do roku poprzedniego. Nieoficjalnie mówi się, że na początku 2024 roku odejść może nawet kolejne 8 tysięcy funkcjonariuszy. I to nie dotyczy tylko kadry kierowniczej.

Jak w latach dziewięćdziesiątych

Poziom zatrudnienia na koniec 2023 roku był tak niski, jak na początku lat 90., w momencie tworzenia formacji.

Śląska policyjna „Solidarność” 1 listopada opublikowała na swojej stronie nekrolog z pożegnaniem Śląskiej Policji. „Poległa w boju z rynkiem pracownika o zapełnienie wakatów” – brzmi treść posta. W wielu regionach po tegorocznych odejściach liczba wakatów może wynosić podobnie jak w Warszawie – około 20 procent.

W KMP 12 procent pustych miejsc

W samej komendzie miejskiej w Bydgoszczy wakatów jest 12 procent. Jak informuje kom. Lidia Kowalska z zespołu Komunikacji Społecznej bydgoskiej KMP, na dzień 1 lutego ze służby odeszło 130 policjantów na 1007. KMP obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Bydgoszcz, ale także okoliczne gminy.

Przypomnijmy, że w czterech komisariatach, podległych Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy, zaszły zmiany kadrowe na stanowiskach kierowniczych - komendanci poszli na emerytury. Ze służby odeszli nadkomisarz Zbigniewem Sperkowski z KP Błonie, komisarz Marcin Ćwiklińskiego z Wyżyn, komisarz Marek Zielińskim - zastępca komendanta na Szwederowie oraz nadkomisarz Tomasz Sura, dotychczasowy szef Śródmieścia.

Dla policjantów oznacza to pracę nadgodzinową, którą trudno odebrać dni wolne. Dla bezpieczeństwa oznacza to mniej patroli oraz działań w przestrzeni publicznej, a dla samej formacji – problemy z realizacją rocznych założeń.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowe odejścia z policji, wielu funkcjonariuszy jednak czeka z decyzją - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska