Rekrutacja na studia w Kujawsko-Pomorskiem tylko przez internet. Egzaminy zdalnie albo pod kontrolą

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na kandydatów czeka m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na kandydatów czeka m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Grzegorz Olkowski
Z powodu pandemii uczelnie w regionie rezygnują z tradycyjnych egzaminów wstępnych. Chcą przeprowadzać je zdalnie albo też w ścisłym reżimie sanitarnym.

Rekrutacja na studia 2020

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzi rekrutację już prawie od miesiąca. Tak jak na innych uczelniach odbywa się ona przez internet, a kandydaci zapisują się na wybrane kierunki. - Wymieniając od najpopularniejszego, największym zainteresowaniem cieszą się obecnie: kierunek lekarski, prawo, psychologia, finanse i rachunkowość, weterynaria, filologia angielska, lingwistyka stosowana, pielęgniarstwo, komunikacja i psychologia w biznesie – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.

Ostrożności nigdy dość

Kandydaci na grafikę i architekturę wnętrz na UMK na rejestrację mają czas do 11 sierpnia. Ci, którzy chcą się dostać na konserwację i restaurację dzieł sztuki, sztukę medialną i edukację wizualną lub malarstwo, powinni zarejestrować się do 16 sierpnia. Kandydatów na wszystkie pozostałe kierunki obowiązuje termin 18 sierpnia.

Oni nie skończyli studiów, a są popularni i bajecznie bogaci...

UMK planuje przeprowadzenie niezbędnych egzaminów. - Z powodu pandemii egzaminy na kierunki plastyczne i rozmowa kwalifikacyjna na kierunek teologia o specjalności kapłańskiej odbędą się, przy zachowaniu reżimu sanitarnego – wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek.

Z kolei Uniwersytet Technologiczno-Przyrod­niczy w Byd­goszczy zrezygnował w tym roku z przeprowadzania egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne: wzornictwo i architekturę wnętrz. - Zdecydowaliśmy, że zamiast przystępować do egzaminu kandydaci dostarczą swoje prace w wersji elektronicznej – informuje dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Studia i tak zweryfikują ich umiejętności.

UTP w tym roku rekrutuje chętnych na 34 kierunki: 31 to studia inżynierskie, a 4 – licencjackie - W ofercie mamy kilka nowości, ze studiów stacjonarnych inżynierskich są to: automatyka i elektronika, bezpieczeństwo produktów zwierzęcych, towaroznawstwo spożywcze – dodaje rzecznik. - Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia otwieramy finanse i rachunkowość, studia I stopnia na tym kierunku już prowadzimy.

Jak zauważa dr Franciszek Bromberek, na razie kandydaci nie spieszą się z rejestracją na studia. - Rekrutacja rozpoczęła się 8 czerwca, ale w tym roku trwa bardzo długo, bo do 19 sierpnia, a na kierunki artystyczne – do 18 sierpnia. Widać, że młodzież czeka na wyniki matury, które będą znane dopiero z końcem lipca. Obecnie najwięcej potwierdzonych zgłoszeń, z wniesioną opłatą rekrutacyjną mamy na kierunku zoofizjoterapia (na 56 zgłoszeń 23 są już opłacone). Prowadzimy go jako jedyna uczelnia w Polsce, toteż mamy kandydatów z całego kraju. Sporo zapisów jest na finansach i rachunkowości, automatyce i elektronice, teleinformatyce, a także budownictwie i architekturze.

Wstępne ogłoszenie list osób zakwalifikowanych na studia zaplanowano na 20 sierpnia.

Całkiem nowe dziedziny

- Okres rekrutacji w tym roku jest wyjątkowy przynajmniej z trzech powodów – podkreśla prof. Benedykt Odyja, prorektor ds. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jak mówi, pierwszy to wydłużony czas samej rekrutacji, drugi - sposób przeprowadzania naboru, trzecia - otwarcie na nowe dziedziny.

Rekrutacja na UKW trwa od 15 czerwca. Pierwsza tura naboru zakończy się 2 września. Uczelnia zachęca kandydatów, aby przysłali drogą mailową albo pocztą swoją dokumentację, świadectwo. Chodzi o to, żeby nie musieli się przemieszczać po kraju czy nawet uczelni. Można też będzie złożyć dokumenty osobiście.

Wśród nowych propozycji uczelni są takie kierunki, jak cyberdemokracja i studia nad rozwojem, edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie, a także ochrona środowiska oraz pedagogika resocjalizacyjna (są to studia praktyczne). W przygotowaniu jest natomiast kierunek fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej oraz studia jednolite magisterskie na kierunku fizjoterapia, które uczelnia zamierza uruchomić w nowym roku akademickim.

Egzaminy wstępne odbędą się m.in. na psychologię i kierunki muzyczne. - Zostaną przeprowadzone zdalnie lub w reżimie sanitarnym – zapewnia dr Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW.

Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie