Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia w Kujawsko-Pomorskiem tylko przez internet. Egzaminy zdalnie albo pod kontrolą

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na kandydatów czeka m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na kandydatów czeka m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Grzegorz Olkowski
Z powodu pandemii uczelnie w regionie rezygnują z tradycyjnych egzaminów wstępnych. Chcą przeprowadzać je zdalnie albo też w ścisłym reżimie sanitarnym.

Rekrutacja na studia 2020

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzi rekrutację już prawie od miesiąca. Tak jak na innych uczelniach odbywa się ona przez internet, a kandydaci zapisują się na wybrane kierunki. - Wymieniając od najpopularniejszego, największym zainteresowaniem cieszą się obecnie: kierunek lekarski, prawo, psychologia, finanse i rachunkowość, weterynaria, filologia angielska, lingwistyka stosowana, pielęgniarstwo, komunikacja i psychologia w biznesie – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.

Ostrożności nigdy dość

Kandydaci na grafikę i architekturę wnętrz na UMK na rejestrację mają czas do 11 sierpnia. Ci, którzy chcą się dostać na konserwację i restaurację dzieł sztuki, sztukę medialną i edukację wizualną lub malarstwo, powinni zarejestrować się do 16 sierpnia. Kandydatów na wszystkie pozostałe kierunki obowiązuje termin 18 sierpnia.

Studia są ważne, ale nie oznaczają prostej drogi do sukcesu. Oto ranking tych, którzy nie mają wyższego wykształcenia, a zarabiają mnóstwo pieniędzy. To artyści, wynalazcy, politycy i przedsiębiorcy. Ich droga do sukcesu nie zaczęła się w szkolnej ławie. Zaryzykowali, poszli za marzeniem i udało im się dojść do sławy i pieniędzy. Bez wykształcenia można zostać nawet prezydentem!Zobacz, kto odniósł sukces, chociaż nie miał studiów!

Oni nie skończyli studiów, a są popularni i bajecznie bogaci...

UMK planuje przeprowadzenie niezbędnych egzaminów. - Z powodu pandemii egzaminy na kierunki plastyczne i rozmowa kwalifikacyjna na kierunek teologia o specjalności kapłańskiej odbędą się, przy zachowaniu reżimu sanitarnego – wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek.

Z kolei Uniwersytet Technologiczno-Przyrod­niczy w Byd­goszczy zrezygnował w tym roku z przeprowadzania egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne: wzornictwo i architekturę wnętrz. - Zdecydowaliśmy, że zamiast przystępować do egzaminu kandydaci dostarczą swoje prace w wersji elektronicznej – informuje dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Studia i tak zweryfikują ich umiejętności.

UTP w tym roku rekrutuje chętnych na 34 kierunki: 31 to studia inżynierskie, a 4 – licencjackie - W ofercie mamy kilka nowości, ze studiów stacjonarnych inżynierskich są to: automatyka i elektronika, bezpieczeństwo produktów zwierzęcych, towaroznawstwo spożywcze – dodaje rzecznik. - Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia otwieramy finanse i rachunkowość, studia I stopnia na tym kierunku już prowadzimy.

Jak zauważa dr Franciszek Bromberek, na razie kandydaci nie spieszą się z rejestracją na studia. - Rekrutacja rozpoczęła się 8 czerwca, ale w tym roku trwa bardzo długo, bo do 19 sierpnia, a na kierunki artystyczne – do 18 sierpnia. Widać, że młodzież czeka na wyniki matury, które będą znane dopiero z końcem lipca. Obecnie najwięcej potwierdzonych zgłoszeń, z wniesioną opłatą rekrutacyjną mamy na kierunku zoofizjoterapia (na 56 zgłoszeń 23 są już opłacone). Prowadzimy go jako jedyna uczelnia w Polsce, toteż mamy kandydatów z całego kraju. Sporo zapisów jest na finansach i rachunkowości, automatyce i elektronice, teleinformatyce, a także budownictwie i architekturze.

Wstępne ogłoszenie list osób zakwalifikowanych na studia zaplanowano na 20 sierpnia.

Całkiem nowe dziedziny

- Okres rekrutacji w tym roku jest wyjątkowy przynajmniej z trzech powodów – podkreśla prof. Benedykt Odyja, prorektor ds. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jak mówi, pierwszy to wydłużony czas samej rekrutacji, drugi - sposób przeprowadzania naboru, trzecia - otwarcie na nowe dziedziny.

Rekrutacja na UKW trwa od 15 czerwca. Pierwsza tura naboru zakończy się 2 września. Uczelnia zachęca kandydatów, aby przysłali drogą mailową albo pocztą swoją dokumentację, świadectwo. Chodzi o to, żeby nie musieli się przemieszczać po kraju czy nawet uczelni. Można też będzie złożyć dokumenty osobiście.

Wśród nowych propozycji uczelni są takie kierunki, jak cyberdemokracja i studia nad rozwojem, edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie, a także ochrona środowiska oraz pedagogika resocjalizacyjna (są to studia praktyczne). W przygotowaniu jest natomiast kierunek fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej oraz studia jednolite magisterskie na kierunku fizjoterapia, które uczelnia zamierza uruchomić w nowym roku akademickim.

Egzaminy wstępne odbędą się m.in. na psychologię i kierunki muzyczne. - Zostaną przeprowadzone zdalnie lub w reżimie sanitarnym – zapewnia dr Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska