MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont mostu stalowego we Włocławku. Kiedy rozpoczną się prace na przeprawie przez Wisłę?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Remont mostu stalowego we Włocławku ma rozpocząć się jeszcze w 2024 roku. Miasto zapowiada, że przetarg na wybór wykonawcy zadania ogłoszony zostanie jeszcze w marcu, a prace powinny ruszyć najpóźniej w czerwcu. Zanim rozpocznie się generalny remont nawierzchni, co jakiś czas prowadzone są doraźne remonty polegające na łataniu ubytków.

Spis treści

Remont mostu stalowego we Włocławku przesunięto z 2023 na 2024 rok

Most stalowy we Włocławku wybudowano w w 1937 roku, w 1948 roku został odbudowano. Ostatni raz gruntownie remontowany był w 2008, rok później doczekał się ledowej iluminacji. Most wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Początkowo remont mostu planowano na 2023 rok. Zrezygnowano z tego pomysłu ze względu na głosy mieszkańców, którzy nie chcieli, by w tym samym czasie remontowany był most i ul. Lipnowska. Kolejnym powodem przesunięcia remontu na 2024 rok były ograniczone środki w budżecie miasta i ceny na rynku wykonawczym.

- Duży wpływ na decyzję miały też ograniczone środki finansowe miasta i szalejące ceny na rynku wykonawczym. Od dłuższego czasu przy dużych inwestycjach niestety nie mamy sytuacji takiej, jak jeszcze kilka lat temu, że mieliśmy zapas finansowy, że oferty składane przez wykonawców były niższe od naszych kosztorysów – mówił w kwietniu 2023 roku Krzysztof Kukucki, który był wtedy zastępcą prezydenta Włocławka, dodając że kolejne inwestycje wymagają zwiększenia nakładów finansowych.

30 milionów rządowego dofinansowania na remont przeprawy przez Wisłę

Przypomnijmy też, że jesienią 2023 roku Włocławek otrzymał 30 milionów złotych rządowego dofinansowania na remont mostu stalowego w ramach 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach prac zrekonstruowana zostanie nawierzchnia jezdni i chodnika. Wykonane zostanie również zabezpieczenie antykorozyjne przeprawy przez Wisłę. Planowana jest również wymiana iluminacji.

Taki jest planowany termin rozpoczęcia remontu mostu stalowego we Włocławku

Pod koniec stycznia 2024 roku radny Daniel Tobjasz skierował do prezydenta Marka Wojtkowskiego interpelację. W imieniu mieszkańców pytał, na kiedy zaplanowano ogłoszenie przetargu na remont mostu im. Edwarda Śmigłego-Rydza. Poprosił też o podanie przybliżonego terminu rozpoczęcia prac.

Z zamieszczonej w lutym 2024 w BiP-ie odpowiedzi prezydenta Włocławka wynika, że przetarg na to zadanie ma zostać ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku. Natomiast wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie inwestycji planowane jest na maj lub czerwiec 2024.

„Uprzejmie informuję, że w skład tego zadania wchodzi jeszcze antykorozja konstrukcji stalowej oraz oświetlenie i iluminacja. Oznacza to, że wchodzimy w przetarg unijny. Ogłoszenie przetargu planowane jest na miesiąc marzec, zaś wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac na miesiąc maj, ewentualnie czerwiec br.” - czytamy w odpowiedzi prezydenta Wojtkowskiego na interpelację.

Tymczasowe łatanie dziur na moście stalowym we Włocławku

Mieszkańcy nie raz skarżyli się na dziury i wyboje na jezdni mostu stalowego. Zanim miasto przystąpi do rekonstrukcji nawierzchni, co jakiś czas prowadzone są doraźne prace polegające na łataniu ubytków. W ostatnich miesiącach o usunięcie ubytków apelowali też radni.

Radny Stanisław Krzemieniewski złożył taką interpelację jeszcze w grudniu 2023 roku, natomiast pod koniec stycznia 2024 roku interpelację w tej samej sprawie złożyła randa Mariola Gawłowska. Zaznaczyła, że nawierzchnia mostu jest w fatalnym stanie i zagraża bezpieczeństwu użytkowników.

W 2024 roku ma rozpocząć się remont mostu stalowego we Włocławku. Na razie prowadzone są doraźne naprawy - łatanie ubytków. W takim stanie jest obecnie most na Wiśle we Włocławku (zdjęcia z 21 lutego 2024 roku).
W 2024 roku ma rozpocząć się remont mostu stalowego we Włocławku. Na razie prowadzone są doraźne naprawy - łatanie ubytków. W takim stanie jest obecnie most na Wiśle we Włocławku (zdjęcia z 21 lutego 2024 roku). Wojciech Alabrudziński

Z odpowiedzi na interpelację radnego Krzemieniewskiego wynika, że doraźne naprawy ubytków przeprowadzono 13 grudnia 2023 roku. Kolejne przeprowadzono już w 2024 roku.

Z odpowiedzi prezydenta Marka Wojkowskiego na interpelację radnej, zamieszczonej w BiP-ie w połowie lutego 2024 wynika, że Miejski Zarząd Infrastruktury Drogowej i Transportu ujął naprawę nawierzchni jezdni na moście w harmonogramie remontów bieżących.

„Siły własne MZIDiT wykonały doraźne naprawy ubytków na moście w dniach 25.01.2024 r. oraz 03.02.2024 r. Z uwagi na stan techniczny nawierzchni Zarząd na bieżąco monitoruje i będzie w zależności od potrzeb kontynuował doraźne naprawy powstałych ubytków w jezdni. Dodatkowo Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Włocławek planuje w 2024 roku rekonstrukcję jezdni i chodnika na moście stalowym” – informuje i przypomina prezydent Włocławka w odpowiedzi na interpelację radnej Marioli Gawłowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont mostu stalowego we Włocławku. Kiedy rozpoczną się prace na przeprawie przez Wisłę? - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska