Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont na moście nad Wisłą w Grudziądzu nie zakończy się w tym roku - przyznaje PKP PLK. Czy ruch samochodów zostanie wstrzymany?

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Remont mostu nad Wisłą w Grudziądzu, jak dotąd nie powoduje większych większych utrudnień w przejeździe samochodem przez tę przeprawę. Mogą się jednak pojawić utrudnienia chwilowe
Remont mostu nad Wisłą w Grudziądzu, jak dotąd nie powoduje większych większych utrudnień w przejeździe samochodem przez tę przeprawę. Mogą się jednak pojawić utrudnienia chwilowe Piotr Bilski
W połowie grudnia 2023 r. zakończyć się miał remont kolejowej części mostu nad Wisłą w Grudziądzu. Miał, ale się nie zakończy i prace potrwają dłużej. Sprawdzamy też czy wstrzymany zostanie przejazd aut, o czym mówi się w mieście.

Remont na moście nad Wisłą w Grudziądzu prowadzi PKP PLK

Od połowy marca 2023 trwa remont kolejowej części mostu nad Wisłą w Grudziądzu. Generalnym wykonawcą prac zleconych przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe jest firma Intop Warszawa.

Największe utrudnienia dotykają pasażerów pociągów, bo od rozpoczęcia prac między dworcem PKP w Grudziądzu a stacją w Dragaczu muszą przesiadać się do autobusów komunikacji zastępczej.

Remont posuwa się do przodu. - Aktualnie wykonawca prowadzi prace rozbiórkowe, wykonuje powłokę antykorozyjną konstrukcji stalowej oraz nowe chodniki techniczne - wylicza Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem. I o ile pierwotnie prace miały zostać zakończone do 9 grudnia bieżącego roku, to wiadomo już, że będą trwały dłużej. Nowy termin zakończenia remontu na moście w Grudziądzu to pierwszy kwartał przyszłego roku.

- Zmiana terminu zakończenia inwestycji spowodowana jest koniecznością wykonania szerszego zakresu prac: wymiany dodatkowych elementów konstrukcji stalowej - wyjaśnia Przemysław Zieliński z PKP PLK.

Czy przejazd mostem w Grudziądzu zostanie zamknięty?

Jak dotąd dla kierowców samochodów, trwające prace nie powodują większych utrudnień w przejeździe przez most. Natomiast na około miesiąc - na przełomie lipca i sierpnia - wyłączono przejazd ul. Portową, pod mostem.

Czy takie utrudnienia się pojawią? O to pyta nasza czytelniczka Agnieszka: - Czy wiadomo coś o tym, że w najbliższych dniach ma być zamknięty przejazd przez most w godzinach nocnych, ze względu na prace remontowe? Tak twierdzi ktoś, kto przy tym pracuje.

O to zapytaliśmy w bydgoskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Nie ma planu zamykania dla samochodów przejazdu przez most w Grudziądzu - odpowiada Julian Drob, rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy. - Jednak w godzinach nocnych mogą się pojawić krótkotrwałe wstrzymania ruchu na moście, na czas dostaw materiałów potrzebnych do remontu części kolejowej.

Remont mostu w Grudziądzu będzie kosztował ponad 40 mln zł netto

To też cię zainteresuje:Obraz nędzy i rozpaczy! Tak wygląda dworzec PKP w Grudziądzu przed remontem. Roboty przeprowadzi Budimex.

Remont mostu nad Wisłą w Grudziądzu ruszył 12 marca 2023. Na jego wykonanie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z firmą Intop Warszawa Sp. z o.o. Wartość zaplanowanych prac to nieco ponad 40 mln zł netto.

Zgodnie z zakresem prac, w czasie remontu na moście w Grudziądzu:

  • na moście oraz na dojazdach wymienione zostaną tory,
  • na moście wymienione zostaną mostownice.
  • naprawione i pokryte nową powłoką antykorozyjną zostaną elementy konstrukcji stalowej,
  • zamontowane i zabudowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły przez most przejeżdżać z prędkością do 80 km na godzinę, czyli o 30 km na godzinę szybciej niż dotychczas.

Drogowo-kolejowy most nad Wisłą w Grudziądzu to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce. Składa się z 11 przęseł o długości 100 m. Obiekt nosi imię medalisty olimpijskiego Bronisława Malinowskiego, który zginął na nim w wypadku samochodowym 27 września 1981 roku.

Trwa głosowanie...

Czy "Biedronka" na dworcu PKP w Grudziądzu powinna pozostać?

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska