Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont. Nie wystarczy wybrać grzejnik ładny i tani

(MKJ) (wykorzystano materiały przygotowane przez firmę PURMO)
Drabinkowa konstrukcja grzejnika w łazience przyda się do suszenia np. ręczników
Drabinkowa konstrukcja grzejnika w łazience przyda się do suszenia np. ręczników Fot. Purmo
Chłodem już trochę tej jesieni powiało, ale czas na przygotowanie się do solidnego sezonu grzewczego jeszcze jest.

Ważny krok, o którym powinniśmy pamiętać - to zadbać o grzejniki. Jak twierdzi ekspert Roman Strzelczyk - wymagają one kilku - na szczęście niezbyt skomplikowanych - zabiegów.

Żeby nie pachniało spalonym kurzem
Po pierwsze - wyczyśćmy grzejniki, ponieważ po lecie zazwyczaj ich zakamarki pokrywa gruba warstwa kurzu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to z tego powodu po uruchomieniu ogrzewania w pomieszczeniu przez kilka dni unosi się nieprzyjemny zapach przypiekanego kurzu.

Dodatkowo - zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu, co ma niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy i wyjątkowo szkodzi alergikom.
Czyszczenie ułatwi specjalna szczotka do grzejników. Lakierowane powierzchnie dobrze jest umyć wilgotną szmatką. Aby dobrze wyczyścić grzejnik od środka, warto zdjąć osłony boczne oraz osłonę górną (tak zwany grill).

Po drugie - przed sezonem należy też odpowietrzyć instalację. O zapowietrzeniu grzejnika świadczą dobywające się z niego hałasy: bulgotanie, świsty i szumy. Kolejnym objawem zapowietrzenia jest nierówne oddawanie ciepła, grzejnik jest cieplejszy u dołu i zimniejszy u góry.

Odpowietrzy, a nie zaleje
Pamiętajmy, że nie każdy grzejnik możemy odpowietrzyć sami. Warto więc zwrócić najpierw uwagę czy grzejnik wyposażony jest w specjalne urządzenie - ręczny odpowietrznik (umieszczony u góry grzejnika), który pozwala łatwo usunąć z niego powietrze. Można też zapytać w specjalistycznych sklepach o specjalne urządzenie, które zakłada się na odpowietrznik. Jest ono wyposażone w pokrętło ułatwiające odkręcenie odpowietrznika w grzejniku i plastikowy zbiorniczek, który wyłapie krople wody wypływające z instalacji. Taki sposób odpowietrzania grzejnika pozwoli uniknąć ryzyka zalania podłogi wodą z instalacji grzewczej.
Chcesz wymienić grzejniki? To już ostatni moment.

W pośpiechu nie wolno jednak zapomnieć o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć późniejszych problemów.

Planując wymianę grzejników na nowe, przede wszystkim trzeba uzyskać zgodę zarządcy budynku na przeprowadzenie takiej operacji. Dopiero potem należy pomyśleć o tym, jaki grzejnik najbardziej nas usatysfakcjonuje. Zresztą - nie tylko nas.

Może lepiej poszukać fachowca?
Ważny jest przy wyborze grzejnika odpowiedni dobór jego mocy. Najlepiej więc, jeśli osoba odpowiedzialna za instalację centralnego ogrzewania w naszym budynku określi, jaką moc powinien posiadać grzejnik oraz przy jakich parametrach będzie pracował. Jeżeli z powodu braku dokumentacji trudno ustalić moc niezbędną do ogrzania pomieszczenia, należy zlecić wykonanie projektu uprawnionemu projektantowi lub skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora.

Renomowane firmy publikują na swoich stronach adresy firm specjalizujących się w pracach związanych z wymianą i wykonywaniem instalacji wewnętrznych. W przypadku zabudowy jednorodzinnej lub przy niezbyt rozległych instalacjach centralnego ogrzewania, można również skorzystać z pomocy specjalistycznego programu komputerowego.

Kiedy płytowe, a kiedy konwektorowe?
Grzejniki płytowe nadają się w zasadzie do wszystkich pomieszczeń, ale najczęściej stosuje się je w pokojach dziennych, sypialniach i pokojach dziecinnych. Modele nazywane dekoracyjnymi polecane są do pomieszczeń reprezentacyjnych. Grzejników płytowych nie powinno się natomiast montować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, na przykład w łazience - przekonuje ekspert Danuta Szutkowska.

Grzejniki konwektorowe idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami (np. wielkie okna w mieszkaniach typu loft). Dzięki nietypowym wymiarom można je zamontować pod oknami. Ich odmianą są modele kanałowe.

Odporne na korozję
Najbardziej odporne są grzejniki łazienkowe. Pamiętajmy, że ich drabinkowa konstrukcja jest bardzo funkcjonalna - można na niej suszyć ręczniki. Z kolei wyposażenie grzejnika w grzałkę elektryczną przyda się poza sezonem grzewczym, gdy chwilowo na dworze zrobi się zimniej. Popularne "drabinki" świetnie nadają się też do kuchni lub przedpokoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska