https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjne plany na zagospodarowanie terenu po Tormięsie

Sybilla Walczyk
Ten widok od lat straszy mieszkańców Torunia i turystów
Ten widok od lat straszy mieszkańców Torunia i turystów fot. Lech Kamiński
Sól w oku mieszkańców - zaniedbany teren po zakładach mięsnych "Tormięs" - ma niedługo zmienić swój obraz.

We wtorek dowiemy się, jaki pomysł na zagospodaro -wanie obszaru w trójkącie między Szosą Lubicką, Targową i Żółkiewskiego ma firma Libra Projekt. Zabytkowy, ale bardzo zniszczony komin, sypiący się mur z czerwonej cegły i tony gruzu - tak od lat wygląda teren po "Tormięsie". Przez lata nie udało się zrobić nic z resztkami dawnej rzeźni, bo o prawa do tego terenu walczyli w sądzie byli wspólnicy z Tormięsu: Mieczysław Raczkier i Jacek Sulikowski.

Ostatecznie sąd uznał, że jedynym właścicielem tego terenu jest Jacek Sulikowski. Ten z kolei podpisał ze spółką Libra Projekt wstępną, opiewającą na sumę 43 mln zł, umowę na jego sprzedaż.

Projekt zagospodarowania przestrzennego, który firma zamierza wcielić w życie, nie ogranicza się tylko do terenu Tormięsu.

Firma chce zagospodarować 30-hektarowy obszar w trójkącie między Szosą Lubicką, ul. Targową i Żółkiewskiego. Szczegółowo o swych planach Libra Projekt opowie we wtorek, podczas konferencji zorganizowanej wraz z UMK "Rewitalizacja jako czynnik rozwoju Torunia".

Jak będzie wyglądało wtorkowe spotkanie?
- Rozpoczniemy od prelekcji poświęconych ekonomicznym i społecznym czynnikom rewitalizacji oraz koncepcji "szerokiego centrum", związanej z nowoczesnym kierunkiem rozwoju miast - informuje Artur Giel z biura organizacyjnego konferencji. - Mowa będzie także o rewitalizacji w świetle ubiegania się przez Toruń o tytuł ESK. O tym opowie Olga Marcinkiewicz, dyrektor Biura Toruń 2016. Następnie projekt zagospodarowania terenu między ul. Szosa Lubicka, Żółkiewskiego oraz Targową przedstawi prof. Kuryłowicz. Spotkanie zakończy panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli inwestorów, władz miasta, naukowców i specjalistów z dziedziny architektury i urbanistyki.

Pracownicy firmy nie chcą zdradzać szczegółów swej koncepcji przed wtorkiem. Zagospodarowaniem terenu zajmuje się prof. Stefan Kuryłowicz.

Wiadomo, że koncepcja firmy jest rewolucją w skali Torunia. Poprzemysłowy teren ma stać się ciekawym fragmentem miasta. Inwestor przewiduje tu wybudowanie mieszkań, chce także zainwestować w obiekty służące kulturze.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że inwestor planuje tu wznieść hotel, obiekty sportowe i służące rozrywce. Termin rozpoczęcia prac w tej zaniedbanej jeszcze części miasta, zależy od urzędników - niezbędne będzie bowiem dokonanie korekty w planie miejskim.

- Najwięcej zależy od władz miasta - mówi Jacek Sulikowski. - Od tego, czy miasto chce wpuścić poważnego inwestora na te tereny. Przedstawiciele firmy Libra Projekt spotykali się z prezydentem Michałem Zaleskim. - Poznaliśmy wstępną koncepcję zagospodarowania tego miejsca, a firma zapoznała się ze stanem faktycznym terenu - mówi Agnieszka Pietrzak, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Prezydent przypominał o zabytkowych elementach na tym terenie.

Najwyższa pora, by widok Tormięsu w obecnym stanie przeszedł do historii. Wszyscy wstydzimy się za ten obiekt. A jaki Państwo mają pomysł na zagospodarowanie tego terenu? Czekam na Państwa komentarze pod nr tel. 056 61999 26.

Zapraszamy do komentowania sprawy na naszym forum. Wystarczy dodać komentarz pod poniższym tekstem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bartek

a co miał  wspólnego konserwator zabytków w Toruniu, który został skazany za sprawę tormiesu toruńskiego? Sprawa stara, ale do dziś budzi wątpliwości co do sędzi która wydala wyrok na Macieja O. może tez nie winnie byl  skazany ? Wielka szkoda czlowieka.

?

G
Gość
W pierwszej kolejności powinno sie uwzglednić mozliwość wykorzystania terenu po Tormiesie do poszerzerzenia ul. Lubickiej z ul 4 pasmowej +tramwaj do ul 6 pasmowej jako kontynuacje Szosy Lubickiej , tym bardziej że i etap Mostu w ciągu ul Wschodniej doprowadzi tu ruch z drogi krajowej nr 15 i nr 1 , a ruch do centrum przejmie właśnie ul Lubicka i ul Kościuszki na której juz codzienie w godzinach szczytu tworza sie wielkie korki. Jezeli tego nie zrobi się zanim przystąpi sie do budowy drugiego mostu w ciagu l Wschodniej bedzie powtórka tego co zrobił były Wojewoda ia potem Dyrektor ABiEA w Toruniu doprowadzając do skierowanie całego ruchu z A-1/ S10 na ponad 10 lat ( i niewiadomo jak długo jeszcze to potrwa )na niedostosowaną do takiego ruchu drogę wojewódzką 552 Łubicz - Łysomice. Drugi raz zrobić czegoś podobnego poprzez zablokwanie cały ruch z Rubinkowa do centrum...panu pełnomocnikowi Prezydenta d/S Inwestcji..TEMU SAMEMU Bernardowi Kwiatkowskiemu... NIE POWINO SIĘ POZWOLIĆ!
A
A.S.
Jeżeli powstanie tam coś naprawdę imponującego i niepowtarzalnego z rozmachem to nie mam nic przeciwko temu. Widziałbym tam np. kilkunastopiętrowy biurowiec, lub ciekawe pod względem architektonicznym wieżowce mieszkalne. Na kolejne 4-piętrowe "pudełka" szkoda tego skąd inąd atrakcyjnego kawałka miasta.
r
robak
Proponuję oddać teren o. inwestorowi.W porozumieniu z tow. Zaleskim i Caubeckim poradzą sobie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska