TORUŃ NA OBCASACH – zobacz nasz nowy cykl

Zgodnie z założeniem jego twórców, w kinie CAMERIMAGE miłośnicy sztuki filmowej znajdą najważniejsze dzieła w historii filmografii, nowości, ale też ambitne, artystyczne kino. Warto przypomnieć, że swoją działalność na początku sierpnia br. kino rozpoczęło od projekcji filmowej klasyki. Na dużym ekranie widzowie obejrzeli ponadczasowe arcydzieła, odrestaurowane przez wytwórnię Warner Bros. Były to: „Casablanca”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Buntownik bez powodu” i „Imperium słońca”.
Polecamy
- Nieoznakowane policyjne radiowozy wyjechały na drogi województwa kujawsko-pomorskiego
- Psy pogryzły swoją właścicielkę - behawiorysta radzi, jak uniknąć takich wypadków
- Matka "Magicala" wyszła z więzienia. Znów płynie patostream i jest znęcanie się?
- Toruń. Wisła odsłoniła pozostałości średniowiecznego statku! ZDJĘCIA
Lech Majewski. Pokaz i spotkanie z reżyserem
25 sierpnia w najnowszym toruńskim kinie odbyła się projekcja filmu Lecha Majewskiego – „Brigitte Bardot cudowna” ze zdjęciami Pawła Tybory. Film opowiada historię chłopca czekającego na powrót zaginionego w czasie II wojny światowej ojca. Pewnego dnia, będąc pod wpływem filmu Jeana-Luca Godarda, przenosi się do garderoby młodej Brigitte Bardot… Głośnej produkcji, w której rolę tytułową zagrała Joanna Opozda – wybrana podobno przez samą Brigitte Bardot – nie można jeszcze zobaczyć w kinach. Czwartkowy seans był jednym z pierwszych otwartych dla publiczności. Po projekcji z widzami spotkał się reżyser.
Lech Majewski, to postać nietuzinkowa, jego wysmakowana twórczość znana jest także poza granicami naszego kraju, a on sam artystycznie realizuje się również jako reżyser teatralny, kompozytor i twórca instalacji audiowizualnych. Uznawany jest za jednego z najbardziej znanych w świecie polskich artystów. Przez lata funkcjonował w Hollywood, gdzie współpracował m.in. z tak uznanymi aktorami i artystami jak Benicio del Toro, Willem Dafoe, Gary Oldman, Dennis Hopper, Tatum O’Neal, Courtney Love i David Bowie. W jego bogatej filmografii szczególną rolę zajmuje film „Młyn i krzyż”, adaptacja książki Michaela Gibsona, poświęconej obrazowi „Droga krzyżowa” pędzla Pietera Bruegla.
Co jeszcze zobaczymy w kinie CAMERIMAGE?
Plany są bardzo ambitne. Na 17 września przewidziano pokaz filmu "Bestia” z Polą Negri. Projekcję poprzedzi koncert, a sam film wyświetlony zostanie w towarzystwie muzyki granej na żywo. Wydarzenie organizowane jest przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Partnerem wydarzenia jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage oraz Fundacja Tumult. Wydarzenie dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:
- Bieżące wypadki i utrudnienia w Kujawsko-Pomorskiem
- Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach?
- Toruń Retro!
- Sport w Toruniu
Co jeszcze wydarzy się w kinie?
Projekcje w ramach cyklu „Perły Światowego Kina – ECFC oraz The Film Foundation Martina Scorsese zaprasza”
Kino CAMERIMAGE planuje podjąć współpracę z amerykańskim partnerem The Film Foundation – organizacją non-profit założoną przez Martina Scorsese w 1990 roku. TFF zajmuje się ochroną i zabezpieczaniem filmów fabularnych od początku istnienia kina, aż do teraz. Planowany pod roboczym tytułem projekt ”Perły Światowego Kina – ECFC oraz The Film Foundation Martina Scorsese zaprasza” będzie cyklem projekcji filmowych przewidzianych do projekcji stacjonarnej w Kinie CAMERIMAGE.
- Planujemy raz w miesiącu zaprezentować wybrany film fabularny, który dzięki pracom wspomnianej Fundacji zyskał drugie życie. Każdej projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z ekspertem – filmoznawcą lub krytykiem filmowym, który przybliży historyczne, kulturowe, społeczne i artystyczne konteksty dzieła - informuje Roman Tondel, zastępca dyrektorka ds. promocji w Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE. - Rolę ekspertów pełnić też będą aktywni filmowcy – reprezentanci różnych profesji związanych z realizacją filmu. W 2022 roku kluczem doboru filmów będą Oscary lub nominacje oscarowe w kategorii najlepsze zdjęcia.
Zobacz koniecznie
- Oto 10 najciekawszych atrakcji turystycznych w Kujawsko-Pomorskiem. Zobaczcie!
- Tyle prądu zużywają te urządzenia latem. Mamy dane o pralkach, lodówkach i innych
- Oszuści w Banku Spółdzielczym! Ukradli dowód i zlecili przelew 370 tysięcy zł
- Bella Skyway Festival w Toruniu 2022 - liczby! Ilu odwiedzających, a jaki budżet?
Proponowane wstępnie filmy to: "Myszy i ludzie" (1939), "Zielona dolina" (1941), "Zostaw ją niebiosom" (1945), "Joanna D'arc" (1948), "Wszystko o Ewie" (1950), "Na nabrzeżach" (1954), "Laleczka" (1956), "Pamiętnik Anny Frank" (1959), "Cały ten zgiełk" (1979), "Nieznośna lekkość bytu" (1988).
Przegląd „Indoktrynacja komunistyczna w filmach PRL”
Ideą przeglądu filmowego będzie przyjrzenie się z bliska sposobom ingerowania władzy PRL w dzieła filmowe.
- Na konkretnych przykładach będziemy mogli zobaczyć jak obowiązująca narracja komunistyczna wdzierała się do filmów, nawet najwybitniejszych twórców polskiego kina - dodaje Roman Tondel. - By poznać prawdziwe tło historycznych wydarzeń prezentowanych w filmach i by rozpoznawać wątki wykreowane na potrzeby komunistycznej propagandy, każdy film będzie poprzedzony wstępem pokazującym prawdziwy kontekst historyczny opowieści filmowej.
Warsztaty scenopisarskie
Warsztaty scenariopisarskie adresowane będą do licealistów i studentów zainteresowanych problematyką tworzenia scenariusza filmowego i kreatywnego pisania. Z propozycją warsztatów organizatorzy zamierzają dotrzeć zwłaszcza do osób, które mają już pierwsze amatorskie doświadczenia w tworzeniu form literackich i filmowych (uczniowie klas o profilach humanistycznych, studenci kierunków humanistycznych, filologicznych i artystycznych). Warsztaty połączone będą z projekcją filmów oraz wizytą gości. Pierwszym będzie scenarzysta i reżyser filmu „Najmro” - Matusz Rakowicz.
Wystawa multimedialna „Little Prince”
Niezwykła wystawa „Little Prince” czeskiej artystki Eliški Podzimkovej. Będzie to jedna z pierwszych wystaw w naszym kraju, wykorzystujących technologię Augmented Reality, która sprawia że zawieszone na ścianie obrazy mogą ożyć i to w sposób niemalże dosłowny. Kino CAMERIMAGE stanie się miejscem, w którym w sposób do tej pory niespotykany będzie łączyć się i przeplatać sztuka filmowa i malarstwo. Dzięki wykorzystaniu technologii Augmented Reality możemy najpierw podziwiać wiszący na ścianie obraz, by po chwili patrząc na niego przez obiektyw swojego telefonu komórkowego uzbrojonego w specjalną aplikację dostrzec rzeczy wcześniej niewidoczne – filmy i animacje. Wystawa Eliški Podzimkovej składająca się z 17 prac inspirowanych "Małym księciem", prezentowana była w wielu krajach na całym świecie.