https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filmowa wiosna w Toruniu. Kafka Jaworska komentuje specjalnie dla "Nowości"

Kafka Jaworska
Kafka Jaworska jest prezeską Fundacji Biuro Kultury, dyrektorką festiwalu Tofifest, dyrektorką programową Centrum Kultury Dwór Artusa.
Kafka Jaworska jest prezeską Fundacji Biuro Kultury, dyrektorką festiwalu Tofifest, dyrektorką programową Centrum Kultury Dwór Artusa. Agnieszka Bielecka
Z pierwszym dniem wiosny rozpoczął się w Toruniu wyjątkowy filmowy czas, który wspólnie z fantastycznym zespołem Dworu Artusa mieliśmy przyjemność współtworzyć.

W marcu zorganizowaliśmy drugą edycję Artus Short Film Festival – festiwalu filmów krótkometrażowych. Projekcjom towarzyszyły inspirujące spotkania z twórcami, m.in. Maciejem Buchwaldem i Mariuszem Wilczyńskim. Niezwykłym zwieńczeniem wydarzenia był pokaz polskiego kina niemego – „Mocny człowiek” w reżyserii Henryka Szaro z 1929 roku, któremu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu pianisty Piotra Orzechowskiego i tegorocznego laureata Paszportu Polityki, saksofonisty Kuby Więcka.

Mój filmowy kwietniowy przewodnik
W tym miesiącu nie będę ani polecać, ani odradzać filmów aktualnie wyświetlanych w toruńskich kinach. Kwiecień to dla mnie czas jednego szczególnego wydarzenia – Festiwalu WATCH DOCS. To wyjątkowy festiwal organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, którego partnerem jest Dwór Artusa. W tym roku zawita do Torunia w dniach 7–10 kwietnia. Od lat uważam, że kino to nie tylko sztuka, lecz także znakomite narzędzie edukacyjne i przestrzeń do refleksji nad rzeczywistością. WATCH DOCS doskonale wpisuje się w tę misję – to festiwal, który kształtuje społeczną wrażliwość i świadomość. Filmy stają się tu punktem wyjścia do ważnych rozmów, przestrzenią dla obywatelskiej refleksji i dialogu.

Wraz z zespołem Dworu Artusa przygotowaliśmy bogaty program, który – mam nadzieję – spotka się z Państwa zainteresowaniem. Festiwal otworzy wystawa fotografii toruńskiego artysty, aktywisty społecznego i korespondenta wojennego Sebastiana Płocharskiego pt. Przedśmiertne Portrety Mieszkańców Wojny Rosyjsko-Ukraińskiej. Premierę będzie miała także instalacja dźwiękowa innego toruńskiego twórcy – Rafała Kołackiego – oddająca atmosferę antywojennej demonstracji pt. Sumud.
Niemalże wszystkim projekcjom towarzyszyły będą rozmowy. Będziemy rozmawiać między innymi o społecznej i ekologicznej odpowiedzialności biznesu z dr Martą Karwacką, Dorotą Nijaki-Bujnarowską i Arturem Kanieckim czy o prawach mniejszości z pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia ds. równości dr Michałem Bomastykiem.

I choć program filmowo obfity, pragnę zwrócić Państwa uwagę na trzy tytuły. Ponownie na dużym ekranie zobaczymy wyczyny niezawodnych yes menów. Tym razem ich prowokacja posłuży pokazaniu korporacyjnej obłudy w firmie Adidas w filmie duetu Keil Orion Troisi i Igora Vamos, pt. Adidas. Stać cię na więcej. Z kolei w filmie Palestyna, której nie było zobaczymy świat przefiltrowany przez polityczną manipulację.

Trzecim tytułem, który najbardziej mnie poruszył jest film Przechwycone. Ukraińska reżyserka Oksana Karpovych opowiedziała nam historię, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Film zdobył liczne nagrody i uznanie krytyków – i to w pełni zasłużenie. Karpovych stworzyła obraz, który wciąga w mroczną otchłań jakże okrutnego ludzkiego umysłu, jest pełen emocji, napięcia i niepokoju. Wbija w fotel i trudno nam po seansie z niego wstać.

Zapraszam Państwa na festiwal WATCH DOCS i do wspólnej rozmowy na tematy niełatwe, ale jakże ważne.
Do zobaczenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska