Podczas posiedzenia Kolegium RIO w Bydgoszczy podjęto decyzję unieważniającą uchwałę Rady Miejskiej Grudziądza z 7 sierpnia wprowadzającą zmiany w budżecie miasta na 2019 rok. Powodem unieważnienia jest to, że władze Grudziądza nie wykonały zaleceń wskazanych przez RIO. Chodzi o to, że RIO apelowała o wprowadzenie do budżetu wydatku na pokrycie straty szpitala za 2017 rok w wysokości ponad 48 mln zł. RIO dało do 30 września czas samorządowi Grudziądza na wprowadzenie tej pozycji do budżetu. Władze miasta tego nie wykonały.
PISALIŚMY: RIO unieważniło uchwałę zmieniającą budżet Grudziądza na 2019 rok. Co na to prezydent?
Prezydent zamierza zaskarżyć do sądu decyzję RIO
Oświadczenie w tej sprawie wydał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Czytamy w nim m.in. „Będziemy się odwoływać od decyzji RIO. Miasto nie zgadza się ze stanowiskiem, że ma obowiązek pokrywania straty w sytuacji, gdy wprowadzany jest program naprawczy dla szpitala i planowane jest jego oddłużenie kwotą 300 mln zł. Ustawowy termin podjęcia uchwały o likwidacji szpital mija dopiero z końcem marca przyszłego roku. Do tego czasu chcemy oddłużyć szpital i go uratować.”
W tym miejscu warto przypomnieć, że prezydent Glamowski, gdy RIO negatywnie opiniowała budżet Grudziądza czy WPF a ówczesne władze zaskarżały te decyzje do sądu, wtedy zaznaczał że powinniśmy stawiać na dialog z RIO a nie drogę sądową...
WPF w istotny sposób narusza przepisy prawa
Wcześniej, bo z końcem września RIO stwierdziło nieważność uchwały zmieniającej WPF Grudziądza na lata 2019-2039. Chodzi o to, że rada miejska uchwałą z sierpnia br. odstąpiła od planu pokrywania powstałych i prognozowanych start szpitala w latach 2019-2023.
W uzasadnieniu tej decyzji Kolegium RIO czytamy m.in. „Z przedłożonej uchwały w sprawie WPF wynika, że miasto nie zaplanowało w żadnym roku objętym prognozą wydatków na pokrycie strat szpitala jak i również kwot zobowiązań wynikających z przejęcia przez jednostkę samorządu terytorialnego zobowiązań w wyniku likwidacji lub przekształcenia szpitala. [...] W ocenie przedstawicieli miasta jeżeli strata szpitala za 2017 rok /w wysokości ponad 48 mln zł/ nie została pokryta do końca marca br, to nie ma obowiązku jej pokrywania, ponieważ obowiązuje procedura likwidacji szpitala, chyba że wcześniej dokonane zostanie jego przekształcenie w spółkę kapitałową. Skarbnik, Tomasz Szczechowski zaprezentował stanowisko, że Miasto nie jest w stanie na dzień dzisiejszy wykazać konkretnych kwot, które obciążałby budżety Grudziądza [...].
RIO z kolei jednoznacznie stwierdza, że nie można uznać za zgodne z przepisami twierdzenie, że upływ terminu spłaty straty szpitala, powoduje że miasto jako organ tworzący szpital, traci uprawnienia i obowiązek do jej pokrycia, gdyż prowadziłoby to do możliwości ominięcia prawa przy równoczesnym braku decyzji o postawieniu szpitala w stan likwidacji lub uwzględnienia skutków finansowych planu przekształcenia szpitala w spółkę.
WARTO PRZECZYTAĆ__: Uchwała budżetowa Grudziądza na 2019 do kosza? Nadal nie pokryto straty szpitala
Reasumując RIO podjęło decyzję o unieważnieniu uchwały zmieniającej WPF Grudziądza gdyż narusza w sposób istotny zapisy ustawy o finansach publicznych i działalności leczniczej.
