Co dalej? We wtorek, 1 października włodarze Grudziądza mają pojechać do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, aby podjąć dalsze rozmowy i bronić budżet miasta przed unieważnieniem.
Pieniądze na pokrycie straty szpitala zostały przeznaczone na inne cele
RIO 10 września podjęło uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego o uznanie za nieważną uchwałę rady miasta z 7 sierpnia br. zmieniającą budżet Grudziądza na 2019 rok. Kolegium RIO zauważyło, że w tym dokumencie o ponad 48 mln zł zmniejszono wydatki na pokrycie straty szpitala za 2017 r.Kolegium RIO dało czas władzom samorządowym, na usunięcie nieprawidłowości do 30 września, czyli zaplanowanie tego wydatku w budżecie na 2019 r.
PISALIŚMY TEŻ: Cały skład Kolegium RIO głosował za odrzuceniem odwołania władz Grudziądza w sprawie negatywnej opinii Wieloletniej Prognozy Finansowej
W uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej z 10 września czytamy m.in. że „Nieusunięcie powyższej nieprawidłowości przez radę miejską Grudziądza będzie skutkowało orzeczeniem przez Kolegium Izby o nieważności uchwały”.
PiS: - Miasto bez budżetu?
Sytuacja była omawiana podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Grudziądza. - Jak miasto chce funkcjonować bez budżetu? - dopytywał Andrzej Wiśniewski, radny PiS. - Jeśli tak by się stało, działalność miasta w wielu dziedzinach będzie utrudniona.
Przypomnijmy, że zgodnie z terminarzem, samorząd miał do końca marca br. uregulować stratę szpitala za 2017 r. Tak się nie stało. W takiej sytuacji, w myśl przepisów prawa, organ założycielski - miasto Grudziądz - powinien podjąć uchwałę w sprawie likwidacji szpitala. W czerwcu na sesji, taka uchwała została wywołana, ale radni jednogłośnie sprzeciwili się likwidacji lecznicy. Oznacza to, że władze miasta zrezygnowały z możliwości niepokrywania straty.
RIO: plan budżetu nierealny
Na tej samej, czerwcowej sesji podjęto uchwałę ws. wyrażenia zgody na przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową. Tu zarówno prezydent, radni i RIO są zgodni, że ten dokument póki co ma charakter intencyjny.
W opinii RIO czytamy: (...) niezaplanowanie pokrycia straty szpitala przy jednoczesnym niezaplanowaniu zmian budżetowych wynikających z przekształcenia szpitala w 2019 r. w spółkę świadczy o nierealności planu budżetu na 2019 r. W ocenie RIO przyjęcie uchwały intencyjnej w sprawie przekształcenia lecznicy w spółkę nie może prowadzić do uniknięcia wykonania zobowiązań miasta jako organu tworzącego względem lecznicy (...).
CZYTAJ TEŻ: Regionalna Izba Obrachunkowa zadaje pytania władzom Grudziądza
Podczas wrześniowej sesji w tej sprawie głos zabrał Tomasz Szczechowski, skarbnik miasta: - Upłynął termin do uregulowania straty szpitala, ale nie upłynął termin do likwidacji lecznicy. Ten mija 30 marca 2020 roku. Uważam, że do tego czasu będziemy w stanie ocenić czy program naprawczy szpitala przyjęty przez radę miejską jest realizowany i czy prezydent wyda zarządzenie dotyczące przekształcenia lecznicy w spółkę. Chcę zaznaczyć, że taki dokument, dopiero otworzy drogę do tego projektu. Póki co skupiamy się na systematycznym wdrażaniu programu restrukturyzacji zadłużenia szpitala i jedziemy do RIO rozmawiać dalej o uchwale budżetowej.
Jaki będzie efekt na dziś zaplanowanych rozmów władz miasta z RIO? Będziemy informowali.
