Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robią kariery i realizują się w życiu prywatnym. Kobiety - inżynierowie: są inteligentne i piękne

Kamila Mróz [email protected] tel. 56 61 99 916
- Fizyka to był właściwy wybór - mówi Michalina Góra. Dziś buduje tomograf, który pomoże w diagnozowaniu wad wzroku
- Fizyka to był właściwy wybór - mówi Michalina Góra. Dziś buduje tomograf, który pomoże w diagnozowaniu wad wzroku Fot. Lech Kamiński
- Studiuję tu z przyjemnością. Astronomia to moja największa pasja - mówi Katarzyna Drozd z wydziału fizyki, astronomii i informatyki stosowanej. Maturzystki, warto pójść w jej ślady.

Ogólnopolska akcja "Dziewczyny na politechniki", która ma zachęcić płeć piękną do studiowania kierunków matematyczno-przyrodniczych i technicznych rozpoczęła się trzy lata temu. W tym roku dołączyły do niej dwie uczelnie Uniwersytet Warszawski i toruński UMK, a konkretnie wydział fizyki, astronomii i informatyki stosowanej, nawołując "Dziewczyny do ścisłych".

Maria Przybylska, koordyna-torka inicjatywy w naszym mieście, dziś już doktor habilitowany, wspomina: - Gdy studiowałam fizykę, to na wydziale na początku było nas pięć na 100 osób. Teraz dziewczyn jest więcej, ale wciąż za mało.

Nauczyciel inspiracją
Marię do starania się o przyjęcie na ten kierunek skłonił nauczyciel z podstawówki: - Uczył jednocześnie fizyki i prac technicznych. Pokazywał, że za działaniem pewnych urządzeń kryją się określone zasady fizyczne i na odwrót.

To było inspirujące, ale jeszcze bardziej fascynowało ją samo rozszyfrowywanie przyrody, dlatego wybrała fizykę teoretyczną. Potem zrobiła doktorat z fizyki matematycznej. Teraz jest zatrudniona w Centrum Astronomii UMK.

Ale możliwości jest wiele. Na wydziale pracują też panie, które postanowiły połączyć naukę z przemysłem. Są wśród nich Anna Szkulmowska i Michalina Góra z zespołu fizyki technicznej.

Ania niedawno obroniła doktorat i skończyła pracę przy tomografie, którym można badać przepływ krwi w siatkówce oka. Realizowała go w ramach programu Ventures z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W tamtym roku otrzymała kolejne stypendium tej fundacji (START). Dostał je także jej mąż - Maciej. Karierę skutecznie łączą z wychowaniem czteroletniej córki i spodziewają się drugiego dziecka. Teraz fizyczka, w ramach europejskiego projektu, konstruuje przenośne urządzenie do diagnostyki konserwacji dzieł sztuki.

Michalina Góra, którą Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej wybrała również do swojego kalendarza na 2010 r. na dziewczynę sierpnia, przyznaje, że w podstawówce i liceum fizyka nie jawiła się tym, co spełni jej oczekiwania. Do pójścia na ten kierunek zachęcił ją tata. Po pierwszym roku studiów wiedziała, że to właściwy wybór.

Teraz młoda doktorantka "rozpracowuje" przednią komorę oka i kończy doktorat. Razem z kolegą z zespołu Karolem Karnowskim buduje tomograf, w którym źródłem światła jest nowoczesny, bardzo szybko przestrajany laser.

Fizyczki i fizycy w Toruniu pracują w doskonałych warunkach. Zagraniczni goście tego im zazdroszczą. - Gdy oglądają nasze pracownie, pytają: a po co wy właściwie chcecie jechać do Stanów? Nie znajdziecie tam tak dobrze wyposażonych laboratoriów i tak wygodnych miejsc pracy - uśmiecha się Michalina.

1000 zł stypendium
Przykłady Marii, Ani i Michaliny potwierdzają słowa dziekana wydziału prof. Stanisława Chwirota: - Spotkacie tu wiele fizyczek, które spełniły swoje marzenia.

Warto przypomnieć, że wydział fizyki jest jedynym w regionie, prowadzącym aż cztery tzw. kierunki zamawiane. Poza fizyką i fizyką techniczną, to także automatyka i robotyka oraz informatyka stosowana. Najlepsi otrzymują na nich wysokie 1000-złotowe stypendia. Od nowego roku akademickiego dostanie je aż 80 osób z pierwszego rocznika.

- Teraz praca inżyniera wygląda inaczej niż kiedyś i kobiety równie dobrze dają sobie w tym radę - mówi prodziekan prof. Mirosław Bylicki. - Nie są już narażone na trudności, które kiedyś były dla nich nie do zniesienia. Nie ma więc powodów, aby nie mogły wykonywać tego zawodu. My bardzo chętnie je tutaj widzi i traktujemy równo z panami.

I zaprasza dziewczyny na dzień otwarty w ramach akcji "Dziewczyny do ścisłych" - 20 kwietnia od 9 w instytucie fizyki (szczegóły na stronie fizyka.umk.pl oraz pomorska.pl). Będzie można wysłuchać ciekawych wykładów, obejrzeć niedostępne na co dzień laboratoria i porozmawiać ze studentkami i doktorantkami. Wydział to również uznana w świecie astronomia, ze swoją bogatą historią i urokliwymi Piwnicami.

Dziewczyny, cały kosmos stoi przed Wami otworem!
Przewidywany program Dnia Otwartego dla Dziewczyn

9.00 - 10.00 Wykład “Fizyka dla przyszłych prezydentów" prof. dr hab. H. Męczyńska, prof. dr hab. S. Łęgowski, dr hab. F. Firszt, dr K. Strzałkowski, dr J. Zakrzewski, mgr A. Marasek, mgr P. Binnebesel /sala 26
10.00 - 10.20 “Witajcie na wydziale !" Spotkanie z Dziekanem Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej / sala 26
10.30 - 12.00 “Co w laboratoriach piszczy?" wycieczki do:
Zakładu Biofizyki
Zakładu Fizyki Medycznej
Pracowni Fizycznych Podstaw Mikroelektroniki
Zakładu Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej
Zakładu Fizyki Półprzewodników i Fizyki Węgla
I Pracowni Fizycznej
20-minutowe wycieczki w 5 - 10 osobowych grupach, nadzorowane przez pracowników i doktorantów, pierwszeństwo w zapisach dla dziewczyn. Zapisy na miejscu, grupy odprowadzane i doprowadzane na miejsce zbiórki.

12.00 - 13.00 Wykład “Naukowo o szarpidrutach, czyli fizyczne podstawy gitary elektrycznej", dr A. Zawadzka, dr Z. Łukasiak, dr P. Płóciennik, mgr inż. A. Korcala, mgr K. Bartkiewicz / sala 26
13.00 - 14.30 Spacer wśród planet, dr P. Wąż, Centrum Astronomii UMK, dla grup zorganizowanych z własnym transportem - wcześniejsze zapisy, e-mail: festiwalumk.pl
lub na miejscu, w Instytucie Fizyki

13.00 - 13.45 Wykład “Gdzie diabeł nie może tam babę pośle czyli co dziewczyny mogą po kierunkach ścisłych?" dr hab. M. Przybylska, dr P. Miszta/ sala 20
13.45 - 14.30 “My już tu jesteśmy" Spotkanie dziewczyn ze studentkami i doktorantkami/ sala 20
*Zwracamy uwagę, że wszystkie imprezy festiwalowe otwarte są dla wszystkich, bez względu na płeć.

**W ramach festiwalu odbywają się jeszcze w tym dniu
10:00 - 11.00, 11:30 - 12:30 Spektroskopia, czyli nauka o duchach dla gimnazjalistów
oraz imprezy dla dzieci:
"Ile waży radioteleskop?" - radioastronomia dla dzieci
oraz "Dlaczego tygrys nie dogoni kurczaka?"
program festiwalu na stronie http://www.festiwal.torun.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska