Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces naukowców z UMK w Toruniu. Miliony na badania i międzynarodowe wyróżnienie

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK (po prawej) oraz dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK (po lewej) z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymali odpowiednio 1,2 oraz 1,9 miliona euro na badania, które przeprowadzą w Toruniu.
Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK (po prawej) oraz dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK (po lewej) z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymali odpowiednio 1,2 oraz 1,9 miliona euro na badania, które przeprowadzą w Toruniu. Grzegorz Olkowski
Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK oraz dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymali odpowiednio 1,2 oraz 1,9 miliona euro na badania, które przeprowadzą w Toruniu. - W dziejach naszej uczelni takiego sukcesu nie było - mówią władze UMK.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Badacze z UMK zostali laureatami grantów, przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Wśród 408 autorów projektów, którym ERC przyznała granty znalazło się jedynie czworo naukowców z Polski, w tym dwoje z toruńskiego uniwersytetu.

- To jest osiągnięcie, które ma konsekwencje w wymiarze finansowym i wymiarze współpracy międzynarodowej. Takiego sukcesu naukowego w dziejach naszej uczelni nie było - podkreśla prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. - Moi i poprzednicy i ja, dbamy o to, by najlepszym badaczom zapewnić warunki, które pozwolą im na osiągnięcie sukcesów w skali międzynarodowej.

Polecamy

Złapać wodór w pułapkę

Dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK otrzyma 1 mln 923 tys. 239 euro - jedną z najwyższych kwot przyznanych w tej edycji grantów ERC. Środki umożliwią badaczowi prace nad projektem "Nowe eksperymentalne metody pułapkowania molekularnego wodoru". - Grant w takiej wysokości to ogromna niezależność dla naukowca. To ja decyduję, kogo zatrudniam, szukam najlepszych ludzi i aparatury. Naukowiec, który jest na pierwszej linii frontu badań, najlepiej wie, czego potrzebuje - zaznacza prof. Wcisło.

Badania naukowca pomogą jeszcze lepiej zrozumieć świat nauki i przyrody. Jak podkreśla sam badacz, mogą być nawet punktem zwrotnym w jego dziedzinie. - Naszym celem jestem testowanie obecnej teorii kwantowej na jak najwyższym poziomie dokładności oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy istnieje nowa fizyka, wychodząca poza obecnie najlepiej obecnie przetestowaną teorię, czyli model standardowy - tłumaczy prof. Wcisło.

Nowe spojrzenie na chemię

Przez najbliższe pięć lat w Toruniu swoje badania będzie prowadzić prof. Katharina Bogusławski. Projekt badaczki nosi nazwę "Opracowanie niezawodnych schematów metod badania struktury elektronowej poprzez eklektyczny design". Na prace nad projektem przyznany został grant w wysokości 1,2 miliona euro.

- Konwencjonalne modele teoretyczne są albo zbyt kosztowne w zastosowaniach do obliczeń dla bardzo dużych układów atomowo-molekularnych, albo wymagają kontroli użytkownika na poziomie eksperckim lub mogą przewidywać niewiarygodne właściwości – tłumaczy prof. Boguslawski. - Aby przerwać obecny paradygmat chemii obliczeniowej, pożądane są innowacyjne i wydajne przybliżenia.

W projekt badaczki będą zaangażowani także studenci z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także dwoje doktorantów oraz adiunkt.

To ogromne wyróżnienie dla całego UMK

Jak podkreślają władze uczelni i wydziału, granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych są jednymi z najbardziej prestiżowych i pożądanych grantów naukowych z kilku powodów. - Ogromna konkurencja, bardzo duże wymagania i ostra ocena ekspercka, a przede wszystkim bardzo wysoki poziom składanych wniosków powodują, że uzyskanie takiego grantu jest bardzo trudne. Z założenia projekty muszą prowadzić do ważnych odkryć i przełomowych wyników - wyjaśnia prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, dyrektor Instytutu Fizyki UMK.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

ERC została utworzona przez Komisję Europejską w 2007 roku. Od tego czasu corocznie przyznawane są granty dla naukowców zamierzających realizować projekty badawcze na terenie Unii Europejskiej. Do rozstrzygniętej właśnie edycji wpłynęło prawie trzy tysiące wniosków. ERC w całym konkursie rozdysponowała 636 milionów euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielki sukces naukowców z UMK w Toruniu. Miliony na badania i międzynarodowe wyróżnienie - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska